Bulharsko letecky

Lowcosty - Charterové letenky - Letecky s cestovkou - Vyhledávače letenek

Cestování do Bulharska letadlem je nejrychlejší a nejpohodlnější způsob. Let trvá asi dvě hodiny. Problém může být v ceně (mnoho tisíc korun) a v tom, že najít výhodnou letenku je přes české rezervační systémy docela porod. Chcete-li si udělat rychlý obrázek, zkuste třeba Pelikána.

V sezóně 2013 z Česka do Bulharska zřejmě nebude létat žádný přímý spoj. Leda charterové lety cestovek, které se ale nedají běžně koupit. Nízkonákladová společnost Wizzair, létají do roku 2012 do Burgasu, už tam z Prahy nelétá, jenom z Katovic. Skyeurope před lety krachlo.

V Bulharsku jsou tři významná letiště:

Zatímco pravidelné linkové lety častěji létají do Sofie, charterové lety cestovek létají k moři do Varny nebo Burgasu.

Burgas se v letenkových systémech vyskytuje též jako Bourgas a má mezinárodní kód BOJ. Varna je normálně Varna a má očekávatelný kód VAR. Sofie se vyskytuje jako Sofia a má mezinárodní letištní kód SOF. Tyto kódy je dobré znát, pokud se pokusíte o nalezení letenky na vlastní pěst. Prahu asi znáte, to je PRG. Brno je BRQ, ale běžné lety z Brna do Bulharska moc nelétají.

Možnosti, jak sehnat letenku:

  • Lowcosty - ideální, pokud objednáváte dlouho dopředu. Čím později objednáte, tím je dražší.
  • Charterové letenky - vhodné spíše na poslední chvíli
  • Letecky s cestovkou - ideální, nemusíte nic řešit a letíte za cenu charterové letenky
  • Vyhledávače letenek - pokud všechno ostatní selže, leťte s normálními aeroliniemi. Je to také jediný způsob, jak doletět do Sofie.

doprava albena letadlo 2915
Letadélko nad Varnou, foceno z pláže v Albeně.

Lowcosty

Cenově nejvýhodnější jsou nízkonákladoví přepravci, tak zvané lowcosty. Naneštěstí momentálně žádný z Česka do Bulharska nelétá.

Wizzair.com má centrálu v Budapešti, takže většina letů je s přestupem v Budapešti. K uváděným cenám si v duchu připočítejte asi 90 korun za platbu kartou (objevuje se těsně před platbou), nebo musíte platit převodem z účtu (což zase trvá pár dnů). Letět s Wizzairem je výhodné, pokud objednáváte pár měsíců dopředu a chytnete nějakou speciální nebo promo cenu, třeba 1 kč za letenku, takže pak je jedna cesta třeba za 600, ale jenom s přestupem v Budapešti. Do roku 2012 létal Wizzair z Prahy přímo do Burgasu.

Z Prahy do Burgasu, Varny i Sofie létal v roce 2008 lowcost SkyEurope pravidelně od června do září. V roce 2009 létal pouze do Burgasu a v červnu zkrachoval.

Se Smart Wings (jedna ze značek Travel Service) se linkově (nikoli tedy charterově) lze dostat levně (kolem 3 - 4 tisíc koncové ceny, jednosměrka) do řecké Kavally nebo do Soluně (Thesaloniki), odkud je do Bulharska relativně blízko (pár hodin cesty autobusem). Do Soluně létají Smart Wings i z Ostravy. 

Neseženete-li levnou letenku z Čech a chcete letět lacino, leťte z Německa. Lowcost Air Berlin mi přijde jako velmi levná rychlá doprava do Bulharska. Po přepočtu na koruny se lze dostat na 2 až 3 tisíce (včetně poplatků) za jednosměrnou letenku z Mnichova do Varny (obousměrná obvykle není o moc výhodnější než součet obou tras, jsou to skutečné lowcosty).

U všech lowcostů je letenka tím lacinější, čím dříve ji objednáváte a v čím blbějším období letíte. Počítejte s tím, že palivový příplatek a letištní poplatky vyjdou přibližně na 30 € na jeden let, ale i tak je to celkem v pohodě. Nevýhodou lowcostů je špatná podpora v případě jakéhokoli problému (počasí, zpoždění, potřeba změny, storna apod.).

Charterové letenky

Charterové lety jsou takové lety, které jsou celé pronajaté nějaké cestovní kanceláři (jedné nebo více kancelářím). Cestovka prostě koupí celý let a je na ní, jak si ho naplní. Jestliže cestovka nějaké sedadlo v letadle neobsadí, může vám na něj pár dnů před odletem prodat charterovou letenku. Těžko seženete charterovou letenku do Sofie, protože tam masové české cestovky ani nepáchnou, ale z Burgasu nebo z Varny se to může podařit. Charterové letenky stojí málo, od 2 do 3 tisíc českých peněz (včetně všech poplatků). Narozdíl od normálních letenek je charterové letenky možno koupit většinou až na poslední chvíli, protože cestovka do poslední chvíle doufá, že se jí podaří prodat své zájezdy s ubytováním, na čemžto vyvaří mnohem víc než na samotné letence, a tak pro cestovku není prodej charterových letenek zas tak moc zajímavý.

male\doprava
Ručně psaná charterová letenka vystavená v Bulharsku dva dny před odletem.

Z tohoto důvodu také snáze seženete charterovou letenku na cestu z Bulharska do Čech než naopak (z Čech do Bulharska), čistě protože české cestovky v Bulharsku jen těžko pár dnů před odletem seženou nějakého dalšího hypotetického Bulhara, který by se chtěl na jejich prázdná sedadla posadit, a tak nemají zábrany volná sedadla prodávat. Naopak letí-li cestovka z Čech k moři do Bulharska, do poslední chvíle má šanci, že si někdo koupí celý zájezd, a tak charterové letenky nechce moc pouštět z ruky. Také je snadné sehnat charterový let do Bulharska na úplném konci sezóny (od půlky října), protože letadla jsou prázdná a letí do Bulharska jenom na otočku, aby odvezly dovolenkáře. Podle podobné logiky se nejlépe shánějí charterové letenky na jaře (v půlce května) ve směru z Bulharska do Čech.

primorsko alexandria kancelar 3307
Asi nejlepší místo na kupování charterových letenek. Kamenná kancelář CK Alexandria v Primorsku.

Těžko radit, kde přesně shánět charterové letenky. Prostě se ptejte v kancelářích cestovek (mailem, telefonicky, nejlépe osobně). Nechoďte do cestovních agentur, to jsou jenom nevědomí přeprodávači, musíte kontaktovat přímo CK! Do Burgasu nejvíce létá cestovní kancelář Alexandria, na svém webu ale o charterovém prodeji letenek nic konkrétního nepíše (důvody uvádím výše). Já jsem sehnal charterovou letenku v Bulharsku v jejich kamenné kanceláři v Primorsku a stála mě 85 euro se vším všudy. Dobrá cena.

Při shánění charterových letenek počítejte s tím, že cestovky nejčastěji přilétají a odlétají o víkendech, případně ještě tak kolem středy (to ale méně). Celkově jsou charterové lety velmi nespolehlivý způsob cestování, protože se je nemusí podařit koupit, a tak se hodí pouze pro cestovatele s alternativní dopravou nebo pro takové, kteří mají spoustu času, případně nervů.

Letecky s cestovkou

Nejlepší volba, mohu-li soudit. O nic se nestaráte, projdete s papíry pár turniketů a hurá. Do Bulharska vás dopraví za slušnou cenu a rovnou vás odvezou do hotelu. Kdybyste chtěli na stejnou akci koupit charterové nebo lowcostové letenky a ještě k tomu individuálně dojednat srovnatelné ubytování, vyjde vás to na dvojnásobek (potvrzuji z osobní zkušenosti). Let s cestovkou doporučuju každému, kdo chce v Bulharsku trávit klidnou dovolenou a nevadí mu, že bude bydlet na jednom místě. Také to má tu výhodu, že na letišti nemusíte shánět žádný spoj, cestovka přistaví autobus a odveze vás.

Lety s cestovkou (ovšem stejně jako lowcosty nebo chartery) mohou mít tu nevýhodu, že budete odlétat hodně v noci nebo brzo nad ránem.

letecky letiste 3638letecky letistni vez 3639doprava letecky cekani letiste 3642
Burgaské letiště patří mezi menší. Čekací doby na otevření odletové brány menší nejsou. Na fotkách průhled na plochu, kontrolní věž a odletová čekárna.

Vyhledávače letenek

Použijete-li české vyhledávače letenek, vždycky budete hledat buďto přes systém Amadeus, nebo přes Galileo (ať už se ten server, kde hledáte, jmenuje jakkoliv). Oba tyto systémy mi přijdou dost příšerné. Jsou pomalé a hrozně blbě se ovládají. Výhodou systému Amadeus je možnost zadání datového rozmezí plus mínus 3 dny. Stejně ale poté, co naleznete akceptovatelnou cenu, vás to hodí na jiné datum. S Galileem musíte zdlouhavě vyzkoušet všechna data, která vás zajímají. Přes systém Amadeus hledá třeba Královna, nebo Letuška (všechny tyto slavné systémy vám najdou sakumprásk to samé). Trochu lépe je po programátorské stránce udělaný Pelikán. Přes systém Galileo hledá třeba Superletuška.

Chci-li tedy použít letenkový vyhledávač, hledám letenky raději na stránce Kayak.com (tato stránka není česká), protože je to uživatelsky přívětivé a rychlé. Kayak ale ještě nemá v systému všechny nízkonákladové přepravce, takže je to někdy dost klikání. Najdete-li něco výhodného, často budete potřebovat platit kartou.

Chcete-li si uchovat nervy, doporučuju normálně zatelefonovat do Student Agency a nechat si nejvýhodnější let vyhledat jejich letenkářem. Letenkáři jsou docela šikovní a často najdou to, co bych nikdy nenašel (vyzkoušeno na letenkách do Řecka). Asi mají nějaký lepší přístup do těch vyhledávacích systémů, nevím. Neúčtují si žádnou provizi navíc (ta už je v ceně letenky neodvratně zabudovaná). Pokud si chcete ve Student Agency zahledat sami, jděte na server Královna, to je jejich vyhledávač napojený na Amadeus.

Jiný dobrý způsob je zkusit si proklikat weby leteckých společností, které z Čech do Bulharska létají. Přímo na lince Praha - Sofie létají na střídačku letadla českých a bulharských aerolinií (Bulgaria Air) -- obě společnosti patří spíše k středně drahým, protože se jednosměrná letenka málokdy dostane pod devět tisíc. Za podobné ceny se dá letět i s přestupem s maďarskými (malev.com), rakouskými nebo italskými aeroliniemi s přestupem v Budapešti, Vídni, Milánu nebo v Římě. S Bulgaria Air jsem letěl jednou ze Sofie, s Českými Aeroliniem jednou tam a zpátky. Potřeboval jsem klasickou leteckou společnost, protože jsem přepravoval kolo a potřeboval jsem jistou shovívavost personálu.

Doba letu do Bulharska

Praha - Burgas: doba letu 2 hodiny 15 minut (1450 km)

Praha - Varna: doba letu 2 hodiny přesně, někdy 1 hodina 55 minut (1330 km)

Praha - Sofie: doba letu 1 hodina 50 minut (1080 km)

Brno Tuřany - Burgas: doba letu 1 hodina 50 minut (1112 km)

K uvedenému času je vždycky potřeba přičíst čas na letištích. Před odletem a po odletu se na letišti obvykle tráví v součtu více než 2 hodiny. Přesný čas ve vzduchu je také často ovlivněn povětrnostními podmínkami. Je také možné, že v jednom směru bude trvat let kratší dobu než v druhém, kvůli převažujícímu směru tryskového proudění.

Letecky do dalších zemí

Informace o leteckém spojení mám na skoro každém svém cestovacím webu, takže: Portugalsko leteckydo Gruzie leteckyTurecko letecky, do Tuniska leteckylety mezi Kanárskými ostrovy, Maroko letadlem, letadlem na Madeiru 

Komentáře k této stránce - do Bulharska letadlem na diskusním webu najih.cz

 

Předchozí stránka: Jak do Bulharska Další stránka: Do Bulharska autobusem

Vizte též: letiště Sofie, letiště Burgas a letiště Varna

 

 

 

doprava

Stránky Bulharsko.net píše Yuhů, Dušan Janovský. +420 732 746 901, Kontakt.