Varna

Třetí největší město Bulharska, po Sofii a Plovdivu. Asi polovina turistů, kteří cestují na bulharské pobřeží, letí nebo jedou do Varny (zbytek letí nebo jede přes Burgas, Češi obzvláště). Budete-li mít den volna, udělejte si do Varny výlet. Druhé velké pobřežní město je Burgas, leží jižněji, ale Varna je důležitější a větší.

Doprava

varna u katedraly 2756
varna autobusak 2748
Autobusové nádraží ve Varně

Mezinárodní letiště Varny má kód VAR. Z letiště se do centra lze individuálně dostat autobusem č. 409, který dál jede na Zlaté písky. Naprostá většina městských autobusů jezdí od katedrály. Okolí katedrály je poněkud nepřehledné a je nutno se zeptat, odkud co kam jede. Jízdné ve Varně je na krátké vzdálenosti jednotné a stojí 60 stotinek (asi 8 korun), večer a v noci 75 stotinek. Vzdálenější cesty stojí dvojnásobek.

Autobusové nádraží meziměstských autobusů (bulharsky avtogara) se nachází od centra relativně daleko na západ. Dojít se to dá, ale cesta není nikterak příjemná a je zdlouhavá. Lepší je na spojení z autogary využít autobusu číslo 10, který také staví u katedrály. Z Varny jezdí meziměstské autobusy do všech důležitých směrů, tedy i do Burgasu a do Sofie. Cesta autobusem do Sofie trvá 8 hodin a stojí asi 30 Lv (430 korun). Ve Varně je hodně taxíků a aut. Druhé menší minibusové nádraží se nachází asi 500 metrů jižně od normálního autobusáku. Tam končí minibusy, což je pružnější náhrada autobusů, pokud autobusy nejedou.

Primorskyj park

Kromě různých uliček a kostelů stojí ve Varně za projití velký Primorskyj park, který prý založil český botanik Anton Novák podle vzoru parků Belvederu. Park je přímo u moře (podle názvu to nikoho nepřekvapí) a je v něm ZOO, Delfinárium, námořního muzeum nebo do Akvárium Černého moře. To všechno se ale během jednoho dne stíhá blbě, ale možná by se to dalo. V námořním muzeu jsou makety lodí (hlavně křižníků), letadlo, vrtulník a hlavně vybavení lodí a zbraně jako děla, dělové věže, podmořské miny nebo torpédomety. Hodně toho je v parku kolem muzea k vidění přes plot, takže komu to stačí, nemusí ani platit vstupné. V delfináriu se pořádají pravidelná vystoupení. Fotky parku mám na stránce dalších fotek Varny.

Na úplně západním okraji pláže, nad plaveckým bazénem, vytéká z fontánky horký pramen. Voda je léčivá a celkem chutná.

Vzhled města

Hlavní bulváry jsou naneštěstí plné aut zdržovaných semafory. Většina bočních ulic je ve Varně ale příjemná, protože je plná vzrostlých stromů. Stromy na ulicích se v Bulharsku na rozdíl od střední Evropy nestříhají (neznají tu asi Čapkovu pohádku o Dr. Voštěpovi), a tak v ulicích vedle oken vyplňují celé "stromové patro". Musím říct, že v parném létě je to dost příjemné. Na jedné ulici jsem dokonce zjistil, že vzrostlé stromy v ní rostoucí jsou jinany dvoulaločné. Tady jsou schopnosti jinanů zlepšovat klima známé už asi dlouho.

varna ulice 2751varna ulice jinany 2753

Rozlehlá sídliště dál od moře se nápadně podobají sídlištím českým. Prostě paneláky stavěné ve stejné době jako u nás. Mezi nimi parky a čtyřproudé silnice.

Ceny

Varna je celkem příjemné město na procházku se zmrzlinou nebo na posezení v restauraci. Zmrzlina je stejně drahá jako u nás, ale prodává se na váhu (asi 14 korun za 100 gramů). Restaurace jsou samozřejmě nejdražší v centru, směrem na kraj a od moře začínají být normální a dobré, vyzkoušené domorodci. Draho je jako u nás (třeba v Brně, Praha je dražší) nebo o chlup méně. Na bulharské poměry dost moderní město začíná trochu podražovat.

Ubytování ve Varně

Je asi blbost trávit ve Varně více než jeden nebo dva dny, když jsou všude kolem plážové ubytovací oblasti. Takže pokud budete muset přespat přes jednu nebo dvě noci, můžete buďto hledat hostely v centru u katedrály, nebo levné hotely v okolí vlakového nádraží (u moře). Ceny ubytování jsou od 30 Lv (Yo ho hostel) do 60 Lv (hotel Three dolphins) za nejlevnější dvoulůžkový pokoj.

Celkem zajímavý fenomén je Yo ho hostel. Zabírá asi půlku celého domu jižně od katedrály, na ulici Ruse č. 23. Má 25 lůžek v šesti místnostech, v sezóně zpravidla beznadějně obsazených (prý odmítají asi 40 lidí denně). Dá se ale rezervovat na www.yohohostel.com (celkově příšerný web, ale rezervace funguje). Ceny jsou od 7 € za osobu a noc (normálně 11 €) až po 27 € za dvoulůžkáč. Kromě ubytování pořádají také výlety do okolí, čímž jsou zajímaví. Hlavně mě zaujaly výlety na kajacích na Kamčiju, Jantru a na Černi Osăm za 80 Lv na osobu za 3 dny. Lze se s nimi perfektně domluvit anglicky. Internet a snídaně zdarma. Yo ho hostel je taky v Sozopoli.

varna hostel yoho 7688varna hostel yoho 7692varna hostel yoho 7695
Yo-ho-hostel

Můj někdejší oblíbený hostel Flag byl zrušen, protože prý byl ilegální a neplatil daně (zvláštní -- jako kdyby to v Bulharsku vadilo). Další hostel ve Varně Casablanka je kousek od Yoho hostelu, ale je to spíš hotel těžící z přítomnosti Yoho hostelu.  X hostel zase leží mimo civilizaci u Sv. Konstantina.

Historie a památky

Ve Varně se ve městě jižně od centra u přístavu zachovala spousta starších domů, protože za Turků město nebylo tak důležité, a tak se nedostavovaly nové domy, přičemž nové domy směly mít jenom určitou výšku. Stavební boom následoval až v druhé polovině devatenáctého století, kdy se plánovaly už bulváry podle francouzského vzoru. Z té doby je většina domů a ulic. Turci tu tou dobou u Varny stavěli pevnosti a vojenské přístavy proti Rusům a jejich spojencům v Krymské válce. Po nabytí samostatnosti se ve Varně stavělo podle vzorů ruských. Například hlavní katedrála Nanebevzetí na náměstí Metropolita Simeona je stavěna po vzoru petrohradské katedrály. Vnitřní výzdoba katedrály se má většinu maleb inspirovaných evangeliem sv. Lukáše a Životy svatých.

varna katedrala 2755varna katedrala 7649varna katedrala 5630
Katedrála ve Varně. Jak je vidět, byl jsem tu třikrát a pokaždé jsem musel fotit.

varna armensky kostel 7701
Arménský kostel

Stará věž s hodinami v zahradách opodál není o moc starší, jak by napovídal název. Je pro Varnu typická a najdete ji na spoustě fotek. Zajímavá je kašna s horkým minerálním pramenem u Arménského kostela. Za vidění stojí také kostel Sveta Bogorodica (svatá bohorodička), který je částečně zapuštěný do země, aby mohl mít vyšší interiér, ale vnější výšku podle tureckých předpisů. Kousek dál jsou nějaké římské vykopávky vypadající stejně jako římské vykopávky kdekoli jinde. Prostě to nejzajímavější ve Varně je od hlavní katedrály na jih, směrem k přístavu.

 

Okolí Varny

Velké Varenské jezero jižně od města bývalo sladkovodní, ale prokopali kanál do moře, a tak je v něm slaná voda. Myslím, že k prokopání došlo stejně jako všude jinde kvůli výhodnosti jezera jako přístavu. Varenské jezero je dlouhé 15 km a čas kolem něj tráví hlavně domorodci. Mají tam spoustu chat, loděk atd. Silnice na jih překonává prokopaný průplav na neobyčejně vysokém dálničním mostě, aby pod ním mohly proplouvat námořní lodě.

Z Varny se dají podnikat výlety na zajímavá místa. Kromě profláknutých pobřežních letovisek se dá dojet do Kamenného lesa, což je geologická zajímavost plná přirozeně vzniklých kamenných sloupů starých padesát miliónů let (takže třetihory). Bulharsky se to jmenuje Pobiti kamni. Kamenný les leží dvacet kilometrů na západ od Varny. Nepodařilo se mi ale objevit jiný způsob dopravy na místo než vzít si taxíka, což se mi nechtělo. Z autobusáku za legální ceny by taxík stál 50 Lv, od Katedrály nelegálním taxíkem jsem to uhádal na 20 Lv (začal na třiceti). Pobiti kamni leží poblíž staré silnice na západ. Není vůbec frekventovaná, což je problém, protože se potom na lokalitu nedá dostat ani MHDéčkem.

Další zajímavý výlet do Aladžy se dá zvládnout MHDéčkem: směrem na Zlaté písky a pak kus pěšky do skalního kláštera Aladža. To už je velmi blízko letoviska Svatého Konstantina a hlavně Zlatých písků. I do Konstantina a Heleny nebo do Zlatých písků se dá dojet autobusem (ideálně číslo 409).

Jméno Varna

Varna se pravděpodobně jmenuje podle slovanského označení černé barvy (srovnej vraný kůň). Cyrilicí se název zapisuje Варна. Během řecké kolonizace nesla název Odéssos (Οδησσού) a prvně byla zmíněna Strabónem.

varna vez hodiny 7648
Věžní hodiny

varna vykopavky 7704
Jakési římské vykopávky vedle paneláků

varna vykopavky lazne 7710
Vykopávky starých římských lázní

Podívejte se na další fotky Varny.

Komentáře k této stránce - Varna na diskusním webu najih.cz

 

varna autobusak 2749varna katedrala fronta 2754varna silnice 2941

 

..\fotky\varna katedrala 2755.jpg

Stránky Bulharsko.net píše Yuhů, Dušan Janovský. +420 732 746 901, Kontakt.