Obzor

Obzor se mi moc líbil. Na rozdíl od většiny ostatních letovisek severně od Burgasu má Obzor charakter normálního městečka s mnoha kavárnami a restauracemi. Většina hotýlků není přímo na pláži, ale v klidném městě, což je celkem příjemné. Je tu docela lacino, hodně restaurací, čisté moře a dobré koupání. Městečko se k moři svažuje velmi mírně.

Pláž v Obzoru

Moc krásná pláž je jak přímo u městečka, tak i severně od letoviska na úpatí hor, blízko Bjale. Je to vlastně jedna dlouhá pláž. Podél ní se táhne dost moderních hotelů. Tři kempy Luna, Prostor a Slence se nacházejí severně od města. U severního okraje městečka se na pláži do moře vlévá potok (vsakovací ústí s písečnou kosou). Nové hotely s docela velkou kapacitou se stavějí poblíž pláže severně od města. Jsou tak nové, že většinou ještě nejsou ani na veřejných satelitních snímcích.

Městečko

V samotném Obzoru mají být údajně zbytky Jupiterova chrámu z římského období. Nenašel jsem je, hledal jsem je dvakrát (v letech 2007 a 2010). Je možné, že jsou v hlavním parku, přestavěné jednou turistickou atrakcí do formy staré umělohmotné zříceniny. Spíš mám pocit, že od sebe prameny navzájem opisují a žádné zbytky jupiterova chrámu tu nejsou.

Centrum Obzoru je dost živé a myslím, že se nedá říct, kde přesně má střed, asi u kostela. Hlavní ulice jsem napočítal asi čtyři do čtverce. Obzor má docela pravoúhlý půdorys s jedinou šikmější ulicí, po které vede hlavní silnice. U moře je moc pěkný park, který se ještě rozšiřuje.

V městečku jsem potkával spoustu drobných odbchůdků a hospůdek. Kousek od přímořského parku je větší samoobsluha s fajn cenami (asi jako u nás klasická Billa).

Na hlavním náměstíčku stojí kromě kostela a obligátních cedrů také zajímavá fontánka, v noci krásně osvětlená. Hned vedle je v patře jakési budovy pařanské doupě, kam můžete zajít na Internet za asi 40 korun na hodinu. Hraje se tu hlavně CSko a Warcrafty.

Ubytování v Obzoru

Ubytování se dá sehnat v kvartirnu bjuru agentury Lot Tour poblíž autobusové zastávky, která leží trochu daleko od centra na jih. Jsou velice šikovní, mají hodně kontaktů na poskytovatele ubytování mezi místními rodinnými domky. Sehnal jsem dvoulůžkový pokoj s televizí a ledničkou na jednu noc za 250 Kč, ale uhádal bych to níž, kdybych se snažil. Jenže trochu pršelo a byl jsem fakt utahanej, tak jsem se moc nesnažil. Hned vedle Lot Tour je kancelář Et Soti SIS (psáno azbukou), Smojan Somirov, město Obzor, telefon: +359 554 328 89 a mobil +359 888 47 33 43. Volat jsem mu nezkoušel, zkuste to a dejte mi vědět, jak to dopadlo. Nejvýhodněji to stejně většinou vyjde s nějakou českou cestovkou nebo přes AirBnb, ale můžete mít štěstí a sehnat o chlup laciněji něco individuálně.

V roce 2010 jsem v Obzoru opět sháněl na slepo ubytování. Bylo to trapně snadné, stačilo se nechat u autobusáku odchytit starší paní, která nás odvedla 50 metrů do svého domu. Zařízení bylo sice horší, občas chyběla žárovka a kapala voda, ale stálo to 12 Lv (asi 140 Kč) na osobu a noc.

Hodně nových ubytovacích kapacit je v patrových moderních hotelích stavěných u pláží severně od města. Jsou trochu sterilní, jestli víte, co tím myslím. Zlepší se to, až vyrostou stromy. Ale i tak z nich bude daleko do centra Obzoru.

Doprava

Obzorem projíždějí asi všechny autobusy a mikrobusy jedoucí po trase Varna - Burgas nebo Varna - Nesebar. Takže je tu docela hukot, ale může se vám dost často stát, že vás některý plný mikrobus nebo autobus odmítne vzít. Jízdenka na autobus nebo mikrobus do Nesebaru stojí 5 Lv (asi 70 Kč), na Slunečné pobřeží 4 Lv. Je celkem obtížné rozeznat, zda se má lístek na autobus kupovat u okénka v kanceláři, nebo až u řidiče.

Celodenní výlety doporučuju udělat mikrobusem jednak na sever do Varny, jednak jižně do Nesebaru. Třetí výlet může být pěšky do kopců, nejvýchodnější výběžek balkánského pohoří za to stojí. Přitom je dobrý nápad svézt se mikrobusem do vesničky Banja a vzít to z kopce pomalu zpátky do Obzoru lesem (asi 6 km přímou cestou, s oklikami víc.) Botanikům doporučuju prošmejdit si meandry potoka severozápadně od Obzoru.

Individuální doprava z letiště Burgasu znamená ve většině případů krátkou zajížďku na jih do centra Burgasu a potom nastoupit na nějaký přímý autobus do Obzoru (je to zajížďka, protože to opět pojede kolem letiště, jenomže u letiště se cestou na sever blbě hledají spoje). Nazpátek na letiště to je jednodušší, protože se necháte přímo u letiště vysadit libovolným autobusem nebo mikrobusem jedoucím do Burgasu. Z letiště Varna je nejlepší jet MHDčkem na Autogara Varna (autobusák) a zeptat se, kde staví autobusy směrem na Obzor a Burgas. Kdyby nic nejelo (což je nepravděpodobné), svezte se do centra ke Katedrále, na Obzor pojede nějaký mikrobus a večer v nouzi taxík, který se dá uhádat za 35 Leva (450 Kč). Taxík přímo z letiště je mnohem dražší.

Okolí Obzoru

Městečko Bjala severně od Obzoru je převážně vinařské a ačkoli leží na pobřeží, zahraniční turisté se mu spíše vyhýbají, protože je na kopci a nikoli hned u moře. Ubytování se dá sehnat pouze v soukromých domech. Pláže jsou úzké, protože tu do moře padají kopce (přesněji řečeno okraj náhorní roviny). Bjala je blízko Obzoru. Taxikář, který mě po téhle trase vezl, vtipkoval o tom, že lidé z Bjaly chodí každý den pracovat do Obzoru. Zas tak blízko, abych to chodil každý den dvakrát, mi to ale nepřišlo. Je to dost z kopce, Bjala leží na náhorní rovině.

Notný kus cesty dál na jih od Obzoru vede odbočka z hlavní silnice směrem na jih na bouřlivý mys jménem Nos Emine (nos znamená mys, v Bulharsku máte "mys" mezi očima). Přímo u mysu je malé letovisko Emona. Ještě před tím silnička prochází vesnicí Banja a malou vesničkou Irakli s několika hotýlky. Všude kolem jsou vinice a docela husté kopce. Obzor se nachází u nejjižnějšího zalesněného výběžku Balkánského pohoří, takže hlavní silnice cestou do Nesebăru párkrát vede serpentinami.

obzor nocni park 2944obzor park 2959obzor park 2960
Přímořský park bude za pár let moc příjemné místo. Nyní se v něm stavějí různé jakoby-římské atrakce a sázejí stromy. V noci je krásně barevně osvětlený.

obzor plaz 2963obzor stavba 2951obzor ulice 2967
Na okraji městečka najdete běžné domky, prašné silnice, občas stavební ruch a hezkou pláž.

Název Obzor se cyrilicí zapisuje normálně jako Обзор.

Podívejte se ještě na další fotky Obzoru.

Obzor 2023 - hotely a recenze

V Obzoru jsou recenzované tyto hotely: Beach pension, Black Sea, Helios Beach, Lazur pension, Luca Helios Beach, Miramar Beach Resort, Modrý dům, Paraiso Beach, Pension Reny, Pension Veska, Penzion Favorit, Penzion Stojanovi, Penzion Žikata, Ráj, Sania, Sanya, Vilky, domy, Zlata Kotva, penzion Jovka, penzion PROHLADA. Zobrazit české recenze hotelů v Obzoru.

Vyhledat zájezdy s pobytem v Obzoru v nabídkách všech cestovek.

Srovnávač zájezdů Evropou.cz pro lokalitu Obzor.

Komentáře k této stránce - Obzor na diskusním webu najih.cz

 

 

Pláž v Obzoru

Stránky Bulharsko.net píše Yuhů, Dušan Janovský. +420 732 746 901, Kontakt.