Letiště Burgas

Burgaské letiště se nachází asi 9 km severně od města Burgasu, asi na půl cesty mezi Burgasem a Pomorie, u malé vesnice Safarovo.

Letiště a okolí

letecky letiste 3638letecky letistni vez 3639doprava letecky cekani letiste 3642
Za plotem přistávací dráha. Kontrolní věž a čekání na odlet.

Samotná budova burgaského letiště asi není ničím zajímavá, je to prostě standardní menší letiště, kolem jsou parky a parkoviště. V letištní hale je směnárna, ovšem kurzy má zlodějsky nevýhodné, dobré akorát tak na výměnu pár leva, abyste měli na autobus a na svačinu. Lepší je vybrat si peníze z bankomatů, kterých je v letištní hale spousta.

Za silnicí se rozkládá pobřežní vesnice Safarovo, skoro bych měl psát městečko. Je to takový bulharský standard, v poslední době se tu rozvíjí turistický ruch. Pláž je písečná a kamínková, oddělená mnoha dlouhými moly. Ve vesnici se dá sehnat ubytování pouze doptáváním (není tu kvartirno bjuro) a české cestovky sem nejezdí.

Jak se dostat z letiště

Na tohle se strašně často ptáte mailem.

Přibližně každou půl hodinu jezdí městská hromadná doprava do Burgasu, jde o autobus číslo 15. Zastávka autobusu č. 15 je vně areálu letiště. Lístek na autobus z letiště do Burgasu stojí něco kolem 1 Leva (asi 13 Kč). Kupuje se až po nástupu (skásne vás průvodčí), takže si nemusíte s lístky dělat starost.

burgas autobusak 3113burgas autobusak 3114
Autobusové nádraží Avtogara jug v Burgasu nedaleko od centra

Autobus vás zaveze do centra Burgasu (v polovině případů vás ještě proveze vesničkou Sarafovo) a dostanete se na jižní autobusové nádraží (avtogara jug). Hned na tomto autobusovém nádraží jsou stání dalších autobusů, buďto na sever směrem k Pomorie a Slunečnému pobřeží, nebo na jih do Černomorce, Sozopole, Primorska, Kitenu a dál. Spoje jezdí až do večera.

Okolí autobusáku je hodně příjemné (park s fontánou, veřejná toaleta, stánky s občerstvením a blízké centrum), takže kdyby spoje nenavazovaly, tak jste v klidu.

České cestovky občas nabízejí dopravu z letiště samostatně k některým svým pobytům, jenomže za to chtějí třeba pětistovku. To je hodně drahé, protože trasu letiště Burgas > Primorsko nebo Sozopol můžete pořídit zhruba za 5 leva (asi 70 Kč).

burgas autobus letiste jizdni rad 3586
Jízdní řád autobudu č. 15 z Burgasu na letiště. Jak vidíte, jezdí to každou chvíli.

Jak se dostat na letiště

Samořejmě to jde i úplně opačně, to znamená tím autobusem č. 15 z Burgaského centra. Tento autobus ovšem těsně před letištěm zajíždí do vesnice Safarovo a tam pět minut čeká, takže pokud na letiště opravdu hodně pospícháte, můžete vystoupit před touto vesničkou už na křižovatce (stačí se doptat průvodčí) a těch asi 200 metrů dojít pěšky. Normálně se tím ale nemusíte trápit, autobus nakonec dojede přímo na letiště.

Další možnost dopravy na letiště využívají cestující jedoucí autobusem ze severu (od Pomorie, Nesebru, Ravdy). Stačí se s řidičem domluvit, aby zastavil na křižovatce u letiště. Křižovatka má tvar značky průniku - přemostěný kruhák.

Praha > Burgas

Z Prahy létají do Burgasu zejména charterové linky, na které se špatně shánějí letenky. Ale můžete zkusit TravelService, tedy SmartWings.

Jediná laciná letecká společnost, která do Burgasu z Prahy létá, je Wizzair. Také ještě létal Skyeurope, ale ten už zkrachoval.

burgas letiste 3976 smenarna zlodejiburgas letiste 3977 jizdni radburgas letiste 5831 stara letadlaburgas letiste 5833 stihackaburgas letiste 5834 terasaburgas letiste 5835

 

Komentáře k této stránce - letiště Burgas na diskusním webu najih.cz

Jdu na sever: Pomorie, Ravda, Nesebar
A už jdu na jih: Burgas, Černomorec, Sozopol, Primorsko, Kiten

Vizte též: Burgas, Bulharsko letecky

 

 
 

 

..\fotky\letecky letistni vez 3639.jpg

Stránky Bulharsko.net píše Yuhů, Dušan Janovský. +420 732 746 901, Kontakt.