Primorsko

Město - Dvě pláže - Česká kolonie - Ubytování - Předražený akvapark - Výlety - Dopravní spojení - Mapa

Primorsko je malé městečko na poloostrově, tak jak je na bulharském pobřeží zvykem. Nejoblíbenější cíl Čechů v Bulharsku. Primorsko není tak výstavní ani turisticky zajímavé místo jako třeba Sozopol nebo Zlaté Písky. Na předměstích Primorska mezi novými hotely je trochu moc prašno a zástavba nepříliš hezká (místy hnusná), také tam ještě nestačily vyrůst stromy. Méně náročným turistům ale zdá se okraj Primorska plně vyhovuje a stačí jim blízkost pláže. Jenom kousek dál za staveništi hotelů se na suché louce volně pase malé stádo koní.

Zájezdy s pobytem v Primorsku v nabídkách všech cestovek. Nebo můžete zkusit můj srovnávač dovolené v Primorsku.

Domácké město

Ve starém městě je stromů dost. Primorsko je podle mě městečko s určitým duchem a frmolem. Trochu laciné, ušmudlané, trochu provinční, ale příjemné. Když píšu "staré město", není to moc přesné. Primorsko se mi jeví jako relativně nové město, plné cihlových rodinných domů se zahrádkami, založené na pravoúhlém základě až ve dvacátém století, to ale hádám. Je tu hodně restaurací, prodejen potravin, pekáren a stánků s rychlým občerstvením. Hlavně ty pekárny mi dělaly radost. Ceny jídla mi přišly vyladěné pro finanční možnosti středoevropanů, tedy jako u nás (pro běžné Bulhary je tu dost draho). Restaurací najdete dost kvalitních i horších, chce to chvíli zkoušet. Nic jako centrum nebo náměstí Primorsko nemá, pouze malý parčík s pódiem a poliklinikou. Na pódiu často vystupují bulharské kapely, vstupné samozřejmě (jako všude v Bulharsku, kde jsem byl) dobrovolné nebo nulové.

Dvě velké pláže

primorsko severni plaz 3296primorsko severni plaz 3291
Severní primorská pláž

Na sever a na jih Primorska leží dvě dlouhé pláže. Většina novějších hotelů leží u severní pláže, kde také probíhá další intenzivní výstavba. Severní pláž je od hotelů oddělena betonovou zdí (není tak hnusná, jak to zní), aby se písek nesypal na ulice mezi novými hotely. Jižní pláž se z Primorska táhne až ke Kitenu, jen občas přerušovaná rákosím nebo malým útesem. Na jižní pláž se rekreanti dostávají po úzkém visutém mostě nad řekou, která se o několik stovek metrů dál vlévá do moře. Pláže jsou kvalitní, voda čistá a moře mělké. Lehátko stojí na celý den asi 60 korun, slunečník to samé. Na plážích jsou porůznu roztroušené bary a malé hospůdky, takže o hladu a žízni nebudete, i když ceny na plážích bývají vyšší než v centru Primorska. Na plážích je opravdu dost lidí, ale jak jsou pláže hodně dlouhé, své místo si tu najdete, i když třeba za cenu delšího pochodu.

primorsko severni plaz sprcha 3340
Jediná veřejná sprcha na severní pláži

Nevím, jestli to byla náhoda, ale teplejší moře než na severní pláži v Primorsku jsem snad nikdy nikde nepotkal. S mírnými vlnami jsem si zdejší moře vychutnal asi nejvíc v životě. Čím dál na severní pláži jdete na sever, tím víc je okolí divočejší. Asi od třetiny délky pláže už přestávají k pláži přiléhat domy a hotely a za pruhem písku je chráněná přírodní rezervace Perla, která chrání zdejší písečné duny a jejich porost. Nepředstavujte si to moc jako přírodu, ta rezervace jsou prostě písečné duny porostlé nějakými travami. Na začátku rezervace jsem objevil bezplatnou sprchu se sladkou vodou (zřejmě v Primorsku jedinou svého druhu, jinak jsem se, nemaje zde při první cestě ubytování, chodil tajně sprchovat k hotelovým bazénům -- ne že bych byl taková socka, ale sprchy tu jinak prostě nejsou žádné, ani placené).

Na úplném konci severní pláže (to už je slušný kus cesty) leží opuštěný bílý hotel. Můžete přes zídku projít do hotelu a žasnout nad prostorami, které vypadají jako teprve nedávno opuštěné, i když je hotel pustý prý už několik let. Prý tady bydlel Todor Živkov. Budete-li pokračovat po cestě dál, přes zalesněný kopec dorazíte k říční přírodní rezervaci Ropotamo.

Česká kolonie Primorsko

primorsko alexandria kancelar 3307
Kancelář CK Alexandria v Primorsku
primorsko ceske informacni centrum 3306
České informační centrum v Primorsku

V letní sezóně je tu opravdu spousta Čechů, čemuž se přizpůsobují i prodavači v obchodech a česky komunikují nebo aspoň rozumějí. Primorsko je jedním z mála míst Bulharska, kde pokud se nedomluvíte, není to vaše vina, protože personál by měl s češtinou počítat. Čechů je v Primorsku tolik, že jídelní lístky jsou normálně v češtině a dokonce je tu i české informační centrum. Lví podíl na tom má pravděpodobně česká cestovní kancelář Alexandria, která má v Primorsku svou jídelnu, informační centrum a kancelář. (Pomiňme nyní prosím, jak může mít "cestovní kancelář" svou "kancelář".) V kanceláři Alexandrie se samozřejmě domluvíte plynně česky, i když zaměstnanci jsou všichni Bulhaři. Já jsem tu náhodou potkal i celkem známého lingvistu Stilijana Stojčeva. (Kdybyste měli možnost jet na nějaký fakultativní výlet s panem Stojčevem, tak do toho jděte, má velmi dobré reference.) Kromě výletů (například Ropotamo, Istanbul) si v kanceláři Alexandrie můžete koupit i velmi výhodné charterové letenky, musí být ovšem volné místo v letadle. Alexandria také vlastní doménu www.primorsko.cz, ale žádné speciální informace o Primorsku tam nemá a přesměrovává to k sobě na web.

V Českém informačním centru v Primorsku je česká knihovnička s několika stovkami titulů. Jedete-li do Primorska na dovolenou, vezměte si s sebou knížku, kterou jim tu po přečtení můžete nechat jako dar! (To víte, jako bývalý knihovník-civilkář mám pro knihovny slabost.) V centru vám také slečny dobře poradí a případně se pokusí nalézt ubytování. Hned vedle je výhodná směnárna, měníte-li eura (směna korun je v ní ale relativně nevýhodná). Na dovolenou do Primorska jezdí kromě Čechu i hodně Bulharů a nějací ti Němci a Poláci, protože je tu pro ně lacino (aneb normálně draho jako jinde na jižním bulharském pobřeží, takže srovnatelně s Českem) a celkem příjemně.

Ubytování v Primorsku přes cestovky

Ubytování v soukromí buďto zkuste sehnat v českém informačním centru (tam si vystačíte s češtinou), nebo se ptejte na severním okraji v nové zástavbě Bulharů, bývají levnější. Dvoulůžkový pokoj v soukromí se dá bez rezervace sehnat jen kolem 500 korun, levněji těžko nebo se štěstím. Jde tedy o dražší letovisko, co se cen ubytování týká. Mnohem lacinější je zakoupit si zájezd do Primorska i s letenkou rovnou u cestovky předem v Čechách, ale to pouze plánujete-li se zdržet déle. V Primorsku se ale týden i deset nebo 14 dnů dá přežít bez větší nudy.

Předražený akvapark

primorsko akvapark 3271primorsko akvapark 3342
Pohled přes plot na kachlíčky. Foceno ráno, než přišli lidi.

V Primorsku nedaleko autobusového nádraží stojí místo jednoho bloku domů relativně nový akvapark. Koukal jsem na ceny vstupného a přišly mi nehorázné, vzhledem k tomu, co akvapark nabízí. Po přepočtu na koruny vychází celodenní vstupné na 350 Kč, pro děti od 90 do 130 cm výšky to stojí 210 Kč (15 Lv), menší děti zdarma. Moc atrakcí jsem v akvaparku přes plot neviděl, jenom pár tobogánů a úzkou řeku. Stejně mě ale nejvíc zaujala absolutní nepříjemnost a odcizenost toho místa. Nikde žádné stromy, všude cihlové kachlíčky a spousta lidí na lehátkách vyrovnaných tělo na tělo. Akvapark je od ulice oddělený pouze železným tyčkovým plotem, takže nemáte pro odpočinek na lehátku žádné soukromí. Prostě psychopark, mohu-li soudit. Kousek dál jsem viděl autobusové parkoviště a došlo mi, že sem do akvaparku vozí cestovky své oběti na fakultativní výlety. Výhodné by to bylo pouze v případě, že by množstevní slevou srazily vstupné někam ke 150 korunám (což nevím), jinak se mi akvapark v Primorsku jeví jako absolutně vyhozené prachy a ztráta času. Ale je fakt, že vevnitř jsem nebyl.

Výlety z Primorska

primorsko vojensky objekt 3313
Část pevnostního betonového komplexu v kopcích západně od Primorska

Z Primorska doporučuju celodenní pěší výlety přes kopečky na sever do přírodní rezervace k řece Ropotamo. Také kopce severozápadním směrem jsou dost zajímavé. Během svých toulek po nich jsem nacházel vojenská betonová zařízení se zákopy a pevnůstkami. Možná nějaká obranná linie z dob studené války, nevím. Ale od Primorska už je to trochu z ruky a nevím, jestli bych to sám ještě našel. Na jih se můžete pěšky vydat směrem ke Kitenu, není to tak daleko. Zpět si stopnete taxíka nebo mikrobus, případně i loď.

Dopravní spojení dobré

Autobusové nádraží leží na jižním okraji Primorska, u výjezdu z hlavní silnice a trochu za roh. Výlety autobusem se z Primorska dají dělat na sever i na jih, například do Sozopole (určitě na Sozopol jeden den obětujte) nebo Burgasu (a dál na sever třeba do Nesebăru) nebo za exotikou přes Burgas do vnitrozemí. Do Burgasu jezdí autobusy a mikrobusy relativně často (přibližně jednou za dvě hodiny). Horší je to dál na jih, ale do Kitenu pendluje mikrobus také relativně často (stojí po přepočtu 13 korun). V Kitenu je pak trochu větší autobusák s více spoji do Careva, Malko Tarnova a do Achtopole.

Spojení do Primorska z letiště přes Burgas je dobré, popisuju jej na stránce letiště Burgas.

Primorsko se cyrilicí zapisuje Приморско.

primorsko z kopcu 3317
Primorsko focené od západu z kopců

primorsko cesta 3327
Asi dva kiláky za Primorskem je v lesích další vesnička

primorsko kone 3333
Roztroušené stádo koní se pase na louce za Primorskem

primorsko perla duny informace 3337primorsko perla duny informace 3338primorsko duny 3339
Přírodní rezervace Perla chrání společenstvo pobřežních dun. Pokračování serverní pláže.

Mapa města Primorsko

primorsko mapa 3270
Mapa Primorska focená na autobusáku. Podrobnější mapa Primorska je v mapách.

Jak se v Primorsku výrazně staví, neexistují žádné aktuální mapy, které by zobrazovaly polohu všech nových hotelů.

Primorsko 2024 - hotely a recenze

V Primorsku jsou recenzované tyto hotely: Ancora Beach, Belitsa, Belvedere, Boni, Dara, Diamant, Elena, Gardenia, Grand Hotel Primorsko, Green Park, Ivajlo, Katarina, Margareta, Margarita penzion, Nadja, Vilky, Domy a apartmány, Nordic, Odysey, Penelopa, Pension Andromeda, Pension Dara, Pension Eftimov, Pension Nasko, Pension Zlatka, Penzion Anelia, Penzion Anestes, Penzion Ani, Penzion Concordia Plaza, Penzion Ivan, Penzion Kapitan. Zobrazit české recenze hotelů v Primorsku.

Vyhledat zájezdy s pobytem v Primorsku v nabídkách všech cestovek.

 

Komentáře k této stránce - Primorsko na diskusním webu najih.cz

Jdu na sever: Ropotamo, Djuni, Kavaci, Sozopol, Černomorec, Burgas
A už jdu na jih: Kiten, Lozenec, Carevo, Achtopol

 

 

Bulharsko > Jižní pobřeží Bulharska > Primorsko

 

..\fotky\primorsko severni plaz 3296.jpg

Stránky Bulharsko.net píše Yuhů, Dušan Janovský. +420 732 746 901, Kontakt.