Kiten

Moderní městečko plné rodinných domků Kiten leží na mírně vyvýšeném poloostrově, jak je v jižním Bulharsku u přímořských obcí zvykem. Kiten je hodně podobný nedalekému Primorsku a stejně jako tam, i zde bývá na dovolené spousta Čechů.

Pokud sháníte dovolenou v Kitenu, udělal jsem si na to srovnávač.

kiten jizni plaz kopce 3360
Jižní pláž s pohořím Strandža na pozadí
kiten schody 3351
Cesta na jižní pláž vede parčíkem
kiten severni plaz 3376
Severní pláž v Kitenu
kiten severni zaliv 3380
Čisté moře na severní pláži

Pláže

Na severu i na jihu ke Kitenu přiléhají pláže (to je také podobné Primorsku). Severní pláž je výrazně menší než jižní, ale díky zalesněnému útesu uzavírajícímu záliv mi severní pláž přišla atraktivnější. Naneštěstí je přes den hodně zaplněná lidmi. Jedna z místních restaurací na pravém okraji pláže pro nedostatek místa dokonce umisťuje stolečky se slunečníky do mělkého moře, protože je jinak nemá kam dát, tak je tam plno. Lidé při pití sedí s nohama ve vodě. Mnohé restaurace za pláží jsou zaměřené primárně na českou klientelu. Je tu restaurace s českými jídly. Čínská restaurace má ve štítu nápis "cinska restaurace" plus pár čínských klikyháků, s jinými jazyky se už vůbec neobtěžuje. Lehátko stojí na obou plážích 4Lv na den (asi 60 korun), slunečník totéž. Jižní pláž je asi třikrát větší. Na jihu končí vsakovacím ústím řeky Orjašky. Česky psané zákazy o přinášení vlastních slunečníků mnozí Češi pečlivě ignorují a na jižní pláži si je píchají buďto dál od moře, nebo notný kus cesty na jih (na severní pláži by pro vlastní slunečníky nebylo místo). Netuším ale, jak ty slunečníky dostanou do letadla, asi si je přivezli autem.

U obou pláží mají být kus od města kempy (na severu kemp Atliman -- pojmenovaný podle severního Atlimanského zálivu u Primorska, na jihu kemp Kiten), ale osobně jsem je nenavštívil, takže ocením upřesnění (napište mi), jestli jste tam někdo byl.

Ubytování v Kitenu

Ubytování můžete zkusit sehnat přes kvartirno bjuro, které je v patře přímo v budově autobusového nádraží. Tato kancelář mě překvapila svou kvalitou, neboť oba její zaměstnanci hovořili plynně anglicky, což jsem na bulharském pobřeží vyhodnotil jako čiré zjevení. Mají email bulgaria_turist@abv.bg a dokonce skype jméno Rezpad. Nabídek ubytování pro mě měli málo, ale vysvětlovali to tím, že jsem přijel na blind a bez rezervace. Ceny ubytování se točí kolem 25 leva za osobu a noc (tedy asi 350 korun) a samozřejmě čím delší pobyt a čím víc lidí, tím vyjde den levněji. Kiten je tedy co do ubytování mírně dražší než zbytek jižního bulharského pobřeží. Částečně to asi bude tím, že v Kitenu neprobíhá žádná větší výstavba. To je příjemné, protože je tu tím pádem čisto, ale zvyšuje to ceny ubytování, protože rostoucí poptávce nestačí nabídka. Odhaduju, že ubytování v Kitenu ještě podraží, i když je možné, že se to trochu zlepší privatizací různých závodních komplexů, kterou očekávám. Některé komplexy mají své bazény. Ubytování v soukromí bazén obvykle nenabízí. Téměř žádné hotely nejsou v Kitenu přímo u pláže, všechny jsou v městečku nebo v okolních parcích. Delší pobyt v Kitenu vyjde samozřejmě nejlevněji přes nějakou českou cestovku, objednává-li se pár týdnů předem.

kiten hotel kremikovci 3371
Závodní hotel Kremikovci. Divný barák za divným plotem.
kiten areal 3384
Areály místních podnikových zotavoven.

V tištěných průvodcích se píše, že Kiten je plný závodních zotavoven, ve kterých je těžké sehnat ubytování. Je to dost pravda. Češi jsou ale šikovní, protože české cestovky nemají problém s nabízením pobytových zájezdů do Kitenu, často i do těchto zotavoven. Je fakt, že severní okraj Kitenu je plný podivných oplocených areálů zarostlých stromy, které výrazně připomínají podnikové zotavovny, co za totáče bývaly třeba na Starých Splavech nebo kolem Seče. Větší baráky bývají ještě nadepsány jménem firmy. Asi to těm různým bulharským firmám ještě patří, protože areály jsou místy znečištěné a nepříliš udržované, plné podivných chatiček, panelákoidních domů a špinavých automobilů. Jako u nás doma před dvaceti lety. Na severní pláž musíte z centra Kitenu projít asi 300 metrů po silnici mezi ploty těchto areálů. Naštěstí tam rostou stromy, takže se jde ve stínu.

Ceny

Žádné zvláštní pamětihodnosti v Kitenu nečekejte, Kiten je malá obec, naštěstí s mnoha příjemnými místy k posezení. Nic jako náměstí jsem nenašel. Při procházení městečka jsem se překvapivě často dostával do slepých ulic. Draho v Kitenu není, přesto je tu o chlup dráž než třeba v Primorsku. Ale proti Sozopoli nebo Zlatým pískům jsou ceny jídla pořád brnkačka. Je tu hodně stánků s rychlým občerstvením i typických bulharských pouličních grilů masa a uzenin.

Okolí Kitenu

Z Kitenu si můžete udělat výlety do Sozopole nebo do Primorska. Přes Burgas se dostanete i dál na sever nebo do vnitrozemí. Na procházky můžete kromě pláží chodit i přes silnici do kopců vzdálených asi 4 km na západ. Nemělo by vás ale překvapit, že cesty jsou v kopcích špatné, často zbrkle zatáčejí úplně blbým směrem nebo zbaběle končí v křovinách. Přes blízké Primorsko můžete na sever dojít také do rezervace Ropotamo, nebo se tam můžete nechat vyhodit na mostě mikrobusem, co jezdí do Sozopole. Na jih se kolem moře dá dojít do Lozence, ale je to pěkná štreka. Napřed jsou kempy, pak divočina. Cesta vede přes řeku Orjašku (téř zvanou Karagač), která se dá přejít pouze buďto po pláži (vsakovací ústí), nebo po silničním mostě na hlavní silnici asi 1 km od moře. U řeky Orjašky jsem viděl hodně rákosí a rybářů.

kiten prechody 3345
Autobusové nádraží, ve stejné budově kvartirno bjuro
kiten jizdni rady lozenec carevo 3394
Jízdní řád z Kitenu do Careva a Achtopole

Doprava

Autobusové spojení z Kitenu do Burgasu přes Sozopol je relativně časté, i když ne tak časté jako třeba linka ze Sozopole do Burgasu. Na jih do Lozence, Careva a do Achtopole se z Kitenu jezdí mnohem hůř, protože tam normální autobusové společnosti už nejezdí. Vevnitř v autobusovém nádraží je existence spojů na jih pečlivě utajena, teprve po důkladném vyptávání jsem našel na jednom z okének rukou psaný jízdní řád do Careva a Achtopole. Lístky na jih se okénku neprodávají, prý až v autobusu.

Cyrilicí se Kiten zapisuje normálně Китен.

Podívejte se na další fotky městečka Kiten.

Kiten 2024 - hotely a recenze

V Kitenu jsou recenzované tyto hotely: Albatros, Coop, Edinstvo, Elmar, Eos, Georgia, Globus, Green Park, Hotel Kamenec, Jižní břeh, Kamenec, Kiparis, Kiten Beach, Kiten Palace, Koop, Kremikovci, Lotos, Mečta, Mořské legendy, Neo Kiten, Onyx, Parkam Beach Club, Penzion Gergana, Penzion Laguna, Penzion Milev, Penzion Rosica, Penzion Urdoviza, Phoenix, Rilena, Strati,. Zobrazit české recenze hotelů v Kitenu.

Vyhledat zájezdy s pobytem v Kitenu v nabídkách všech cestovek.

 

Komentáře k této stránce - Kiten na diskusním webu najih.cz

Jdu na sever: Primorsko, Sozopol, Černomorec, Burgas
A už jdu na jih: Lozenec, Carevo, Achtopol

 

 

 

 

..\fotky\kiten jizni plaz 3361.jpg

Stránky Bulharsko.net píše Yuhů, Dušan Janovský. +420 732 746 901, Kontakt.