Černomorec

Černomorec je malé městečko na jižní straně Burgaského zálivu. Černomorec má příjemnou atmosféru, hezké parky a asi 3 tisíce stálých obyvatel žijících v rodinných domech. Na dovolenou sem jezdí dost Čechů, z části protože je zde velice lacino, ale hlavně protože je tu příjemně. Nejsou tu vůbec žádné památky, hned za posledními domy začínají pole a pastviny. Vně od Černomorce, kousek za městem, vede čtyřproudá silnice z Burgasu do Sozopole.

Pláže

Ještě než jsem došel k pláži, byl jsem Černomorcem docela fascinován. Viděl jsem opravdové bulharské rodinné prostředí, stánky se zeleninou, malé sámošky, socialistické náměstíčko jak vystřižené ze střediskové české vesnice, rozpadlé chodníky jak kdysi u nás a příjemné hospůdky. To vše u krásného teplého moře.

Ještě kolem roku 2013 byla opravdovou nevýhodou Černomorce pláž. Platilo, že k městečku nejbližší pláž byla totálně přeplněná, aspoň co se písku a lehátek týká. Problémem bylo, že pláž byla krátká a relativně úzká, takže z písku brzo stoupá křovinatý břeh, navíc obestavěný restauracemi.

Dost jinak to už bylo při mé návštěvně v roce 2017. Černomorec má nově upravenou a rozšířenou pláž. Sice jsem tam byl mimo sezónu, takže je možné, že i tak bývá na pláži dost lidí, ale je fakt o dost větší než bývala a má krásný, patrně nově navezený písek.

Pekodc na diskusi napsal toto: Černomorec se skutečně hodně zlepšil, stravování, zábava (především pro děti), nabídka ubytování v soukromí ale hlavně vybudovali skutečně ohromnou pláž (oproti té původní). Asi na třetině jsou placená lehátka a slunečníky ale i tak zbývá i ve vrcholu sezóny dostatek místa pro turisty, kteří nechtějí za toto platit a mají vlastní. Co je velmi pozitivní, že sice nastalo nějaké zdražení, ale rozhodně nic razantního, oběd či večeře pro čtyři dospělé v pohodě od 20 Leva (10 Euro), točené pivo od dvou Leva (1 Euro). Nějaké aktuální fotky: https://goo.gl/MytD9U

Sprchu se sladkou vodou jsem taky nikde neviděl. Když jsem se později v kvartirnu bjuru ptal, jestli někde veřejná sprcha není, koukali na mě jak na Marťana. Říkali ale, že kolem Černomorce jsou celkem 4 pláže, některé ovšem dál od města. Moře u Černomorce je velmi čisté, což mě vzhledem k relativní blízkosti průmyslového Burgasu hodně překvapilo. Ale je to tak.

Kousek dál nad severním okrajem hlavní pláže jsem viděl něco, co je podle mého úsudku vojenská základna.

Ubytování

Kvartirno bjuro, tedy ubytovací kancelář, jsem v Černomorci našel snadno na hlavní ulici z autobusové zastávky k moři. Moc mi ale nepomohli. Všechny internetové adresy, které mi poskytli, nefungují. To je mimochodem v Bulharsku velice častá věc. Email a počítač samozřejmě nemají. Apartmán se dá v Černomorci sehnat průměrně asi za 500 korun na noc, pokoj v soukromí asi za 250 na noc. V sezóně ale může stát celý apartmán až tisícovku za noc. Přišlo mi to trochu dražší než bych v Bulharsku čekal, takže je možné, že si kvartirno bjuro přihazovalo hodně tučnou provizi. Druhá možnost je ta, že je Černomorec opravdu hodně poptávané a co se ubytování týká drahé místo. Paní navíc říkala, že ceny v eurech každý rok stoupají zhruba o dvacet procent. Říkala tomu inflace, což vzhledem k počítání v eurech znělo vesele. Ve skutečnosti se prostě posouvá poptávková křivka, jak Černomorec objevuje stále víc lidí.

Později jsem ceny zjišťoval ještě jednou a zjistil jsem, že pokud máte ubytování sjednané dostatečně dopředu (nejlépe s místními telefonicky nebo osobně), můžete se dostat i na ceny poloviční, než které uvádím.

Jižně od Černomorce je kemp Gradina, na severo-západě je blízko kemp Kraimorie. Také jsem viděl cedule ukazující jižně na jakousi Holyday Village, tam bych čekal další pláž. Dál na jih je kemp Zlatna Ribka, ale ten už je blíž Sozopoli než Černomorci.

Krajina kolem Černomorce už je mírně zvlněná, ale ještě to není pohoří Strandža. Do lesnatých kopců se dá dojít přímou trasou po mostě přes hlavní silnici a dál odbočit z hlavní dlážděné silnice po polní cestě vedoucí kolem hnojiště mezi bodláky. Kopce a lesy jsou pro středoevropana celkem zajímavé.

Doprava v Černomorci

U autobusové zastávky nazvané honosně Avtogara (tedy autobusák) je moc hezký park, hospůdka a sámoška. Spoje jezdí velmi často do Burgasu i na jih do Sozopole. Jízdní řád z Černomorce jsem zkusil vyfotit, je to dobře čitelné i z fotky. Z pláže můžete jet do Sozopole také mořským taxíkem, ale nevím, kolik to stojí.

Cyrilicí se Černomorec zapisuje Черноморец.

cernomorec striska okurky 3161cernomorec jizdni rady 3172cernomorec ulice 3159
Namísto vína jsem v Černomorci viděl často zástiny z okurek. Jízdní řády do Burgasu.
cernomorec ulice 3170cernomorec ulice more 3162cernomorec zakladna 3167

Černomorec - hotely a recenze

V Černomorci jsou recenzované tyto hotely: Penzion Milko, Royal Beach, Roza. Zobrazit české recenze hotelů v Černomorci.

Vyhledat zájezdy s pobytem v Černomorci v nabídkách všech cestovek.

 

Komentáře k této stránce - Černomorec na diskusním webu najih.cz

 

 

..\fotky\cernomorec ulice more 3162.jpg

Stránky Bulharsko.net píše Yuhů, Dušan Janovský. +420 732 746 901, Kontakt.