Počasí v Bulharsku

Teplota moře - V létě k moři, v zimě na lyže - Občas prší - S sebou opalovací krém - Aktuální počasí - Předpověď počasí - Kde hledat zájezdy

Teplota u moře

V Bulharsku je v létě velmi teplo. Nejzajímavější údaje o teplotě jsou z černomořského pobřeží, protože tam se nejvíc jezdí. Přes léto si užijete průměrnou teplotu lehce pod 30 °C, což znamená opravdu teplo.

teplota vzduchu na bulharském pobřeží   měsíční graf průměrů

Podívejte se na grafy teplot jednotlivých lokalit v Bulharsku.

Koupat se dá dobře od června, předtím je moře ještě dosti chladné. Naopak na podzim vydrží moře teplé relativně dlouho, asi tak do půlky října. Jak už jsem psal na stránce o Primorsku, mělké pláže se prohřívají ještě více a můžete si na nich užít skoro tropické koupání.

graf průměrné teploty Černého moře v Bulharsku, zobrazení po měsících

V létě k moři, v zimě na lyže

Protože je Bulharsko hodně na východ, nehraje zde už roli vliv teplého Atlantského oceánu jako jinde v Evropě, takže Bulharsko má už kontinentální klima. To znamená teplá léta a studené zimy. V případě Bulharska je klima naštěstí částečně vyrovnáváno Středozemním a Černým mořem.

Obecně je v Bulharsku chladněji, hlavně protože velkou část Bulharska zabírají hory, kde se teplotní průměry blíží našim.

graf měsíčních teplot   průměr Bulharska

Baťůžkáře budou zajímat i noční teploty. V létě si k moři stačí vzít velmi slabý spacák. Data pro zimní noční teploty nemám, ale na zimní vandry doporučuju i do Bulharska velmi silný péřák.

graf průměrných měsíčních nočních teplot v Bulharsku

Občas prší

I v letní sezóně se může přihodit, že zmoknete. Na červenec a srpen sice připadají pouze 3 deštivé dny, ale náhoda je vůl a můžete si ty tři dny deště vybrat i během jednoho týdne (potvrzuju z vlastní zkušenosti). Naopak může být obloha bez mráčku i měsíc v kuse, pouze večer tehdy bývají krátké bouřky.

Počet deštivých dnů měsíčně v Bulharsku   graf

Když prší, tak často i fouká vítr. Na kabinkách plavčíků na větších plážích se vyvěšují vlajky. Barvy vlajek na plážích podle větru:

  • zelená -- vítr je v pohodě, můžete se koupat
  • žlutá -- vítr dělá velké vlny, koupání se doporučuje jen zkušeným plavcům
  • červená -- koupání je zdraví nebezpečné i pro zkušené plavce

V porovnání třeba s Řeckem v Bulharsku přes léto fouká méně a koupat se můžete častěji.

V Bulharsku prší relativně hodně v květnu a červnu, kdy se potřebují vybrečet májové mráčky. Jinak ale i když ten graf vypadá zvlněně, ve skutečnosti svědčí o relativní srážkové vyrovnanosti po celý rok.

graf srážek v Bulharsku po měsících

Mám vám připomenout opalovací krém

hodiny slunečního svitu denně v Bulharsku   graf

V Bulharsku se můžete snadno spálit, takže opalovací krém s vysokým UV filtrem a vzdušná pokrývka hlavy jsou nezbytností. Minule jsem se pěkně spálil.

Aktuální počasí v Bulharsku

Předpovědi počasí

Předpověď počasí pro Varnu na 5 dní dopředu

Předpověď pro Burgas na 5 dnů dopředu

Komentáře k této stránce - bulharské počasí na diskusním webu najih.cz

Můžete se se mnou poradit na mé facebookové cestovací stránce.

Předchozí stránka: Další stránka: Turistika v Bulharsku

Odkazy: Počasí na Krétě, počasí v Turecku a počasí v Tunisku jsou další další stránky o počasí v zemích, o kterých píšu.

 

Bulharsko > Počasí v Bulharsku

 

nesebar

Stránky Bulharsko.net píše Yuhů, Dušan Janovský. +420 732 746 901, Kontakt.