Sofie

Hlavní město Buhlarska mě překvapilo svou jednoduchostí. Sofie mi vzhledem předměstí na první pohled připomínala Moskvou (paneláky, parky, pomníky a nízké prodejny), ale v centru jsem si připadal spíše jako v Opavě (plno hezkých domů).

Příjezd do Sofie

Vlakové i obě autobusová nádraží jsou na jednom místě severně od centra Sofie. Stanice metra u nádraží se jmenuje Centralna ŽP Gara. Hned vedle mezinárodního autobusového nádraží, které svou budovu zřejmě nemá, je velké vlakové s krytou halou a přes silnici je nové vnitrostátní autobusové nádraží s novou příjezdovou halou. Autobusové nádraží se bulharsky řekne Avtogara (stejně jako v turečtině a portugalštině).  Nová autogara má web, na kterém se dají najít i jízdní řády. Vlakové a autobusové nádraží spolu sdílí stejnou stanici metra zvanou Centralna ŽP gara.

Letiště Sofie je notný kus za městem. Do města se z něj lacino dostanete novým metrem. Dokud jezdil jenom autobus, revizoři v autobusu vybírali pokuty za zavazadla, na která je potřeba mít samostatné lístky. Cestou na letiště metrem je potřeba dávat pozor, jestli vlaková souprava skutečně jede na letiště, protože se metro větví. Cestou z letiště dávat pozor netřeba, jede vždy do centra. Přestupní lístek na metro stál v roce 2015 1 levo. Další informace o letišti v Sofii.

Cesta z letiště do centra: Metrem na stanici Serdika. To je zároveň přestupní stanice.

Cesta z letiště na nádraží a autubusové nádraží: Metrem do stanice Centralna ŽP Gara. Přestup z červené linie na modrou na stanici Serdika.


Mapa metra v Sofii, názvy stanic jsou v cyrilici

Ubytování v Sofii

Hodně středně drahých a laciných hotelů a penzionů se koncentruje v okolí bulváru Maria Luisa, nejvíc kolem Lvího mostu asi na půl cesty mezi autobusovým nádražím do centra. Ceny jsou kolem 25 až 35 leva za osobu (2009). Kdo nesežene ubytování tady, může to zkusit přímo u autobusového nádraží. Naproti přes nejrušnější magistrálu je tam shluk nejlevnějších a nejstrašnějších ubytovacích zařízení (20 až 25 leva za osobu). Druhá možnost je zkusit zajít úplně do centra a zkoušet hotely v okolí bulváru Vitoša. Je jich tam pár, jsou dražší, kolem 40 leva za osobu.

Kousek dál na západ, na bulváru Christo Boteva, jsou některé "hotely" ve skutečnosti bordely. Nikdy se mi nestalo, leda tady, aby ke mě přišla prostitutka a nabízela mi sex, když jsem se ptal na ubytování. Je tam takových děvčat víc a jsou ještě ošklivější, než jak si prostitutku představíte.

Osobně mám v Sofii nejraději hostel s podivným jménem "Většinou trávíme čas na zahradě". Na vizitkách má napsáno Art Hostel a je to skutečně avantgardně ulítlý hostel s příjemnou zahradou a moc hezkou uměleckou výzdobou. Naneštěstí má málo postelí (palandy), takže je po většinu času obsazený. Za noc se tu platí 13 euro (to platilo v roce 2015, 10 euro v roce 2009). Art hostel naleznete jižně od centra města v bludišti pravoúhlých ulic na ulici Angel Kančev 21 A, mail art-hostel@art-hostel.com, telefon +359 2 987 05 45. Hostel mají na starost šikovná děvčata a chlapci a celkově je atmosféra hodně mládežnická. GPS 42.691140, 23.322095.

Samozřejmě můžete zkusit i AirBnb, které bývá sice dražší, ale zato nabízí skvělý poměr cena výkon. V Sofii jsem ho nezkoušel, ale počítám, že to bude fungovat jako všude jinde.

Odjezd ze Sofie

Ono není moc důvod v Sofii dlouho zůstávat, takže jak pryč:

Na většinu míst se snadno odjede z centrálního autobusového nádraží, případně z vlakového nádraží, které je hned vedle. Pozor, centrální autobusová nádraží jsou ve skutečnosti dvě různá (přes vedlejší silnici), ale na to se dá snadno doptat. Jezdí odsud autobusy na většinu míst, kromě těch na jihu a jihovýchodě. Pod autobusákem je stanice metra Centralna ŽP Avtogara.

Na jih (Bansko, Blagoevgrad a tam kolem) se lze dostat z jiného autobusového nádraží jménem Avtogara zapad Ovča kupel. Jede se tam trolejbusem (na čísla se musíte doptat, měl jsem to napsané v sešitě, který už dlouho nemůžu najít). Ale myslím, že to byla pětka sedmnáctka (fakt si nejsem jistý). GPS 42.672467, 23.271864

Dále existuje jižní autobusák Avtogara Jug podivně ukrytý pod dálnicí poblíž stanice metra Žolio Kjuri (Жолио Кюри). Autobusy odsud odjíždějí na blízký jihovýchod, například do Velingradu. GPS 42.669098, 23.352594

Centrum Sofie

Centrum je takové nenápadné, rozhodně to neodpovídá hlavnímu městu evropského státu. Možná je to tím, že celá Sofie leží v rovině, takže není žádné místo, odkud by byl nějaký extra výhled.

V centru Sofie je malý parčík. Parčík obklopuje malá mešita, budova lázní, zídka s horkými prameny a dva stylové obchoďáky. Tenhle park vedle mešity Banja Baši považuju za střed Sofie, protože se mi tu nějak sbíhají zdejší siločáry. Kousek dál na jih je prezidentský palác, parlament, hotel Šeraton, kostel svaté neděle (nebo vzkříšení), pomník svaté Sofie (tedy moudrosti) a stanice metra, takže oficiálně je možná centrum někde u té podivné sochy, ale mně osobně jako centrum přišel ten parčík u Banja Baši.

Mešita Baňa Baši (Banja Bashi, Баня Баши) byla náhodou první mešita, kterou jsem v životě viděl. Je docela malá (v porovnání s moderními mešitami v muslimských zemích), postavená 1576, v době osmanského impéria. Je to dnes jediná mešita v Sofii.

Halite (Халите) je zvláštní nákupní hala s krásným průčelím a hodinami naproti mešitě. V přízemí jsou hlavně malé krámky, v patře restaurace a toalety. Pravděpodobně nejlepší místo v Sofii na dobrý levný oběd i na odpočinkové posezení během cestování, ale bez výhledu.

Za Halite se v uličce skrývá sofijská synagoga. "Ukrývá" zní blbě, vzhledem k tomu, že to je největší sefardská synagoga v Evropě (prý ještě větší než plzeňská), ale jak ta mešita nemá žádnou věž ani jinou dominantu, vlastně opravdu působí nenápadně. GPS 42.700171, 23.321152

Budova centrálních lázní mi nepřišla nijak zvlášť zajímavá, snad jenom parkovou fontánou. Naproti lázním pramení horké prameny, docela dobré na chuť. Lidé si sem jezdí s kanystry nabírat. Docela mě překvapilo, že tady v centru města uprostřed roviny pramení horké prameny.

Kostel svaté Neděle mi přišel zvláštní. Je to stále živý kostel (přišel jsem tam v neděli ráno, zpívalo se a probíhaly křtiny), ač postavený ve středověku. Ač menší stavba, je to katedrální kostel sofijského biskupa. Poloha kostela je poněkud nešťastná -- je sice zcela v centru Sofie, kousek od prezidentského paláce, ale beznadějně obklopená čtyřproudovým hukotem aut.

Socha svaté Sofie stojí osaměle mezi proudy aut na frekventované křižovatce. Dříve na tomto místě osaměle stával na podobném podstavci Vladimír Iljič. Socha zobrazuje zlatou rozpaženou vnadnou paní s korunou, držící v pravé ruce nějaký věnec. Na levou ruku soše přistává letící holubice.

Zvláštní stavba je prezidentský palác propojený do stejného bloku s hotelem "Sheraton Sofia hotel Balkan". Uprostřed bloku, když projdete průchodem v přízemí, uvidíte prastarý cihlový kostel Sv. Jiří. Je tím prezidentským palácem úplně obestavěný. Kostel pochází ze 4. století našeho letopočtu, ještě tedy z období Římské říše. Nejstarší fresky v kostele pocházejí ze dvanáctého století. Kostel se dochoval i díky tomu, že byl v době osmanské nadvlády používán jako mešita. Na prezidentském paláci není nic extra zajímavého, snad jenom výměna stráží.

Naproti "paláci" stojí národní archeologické muzeum, které složením exponátů patří spíše mezi ta nudnější muzea. Má ale zajímavý interiér s čtyřmi mohutnými sloupy a za zmínku stojí, že muzeum v roce 1893 založil Václav Dobruský z Heřmanova Městce. Na budovu muzea je přilepena budova bulharské národní banky. Za ní a za parkem je celkem hezké bulharské národní divadlo (divadlo Ivana Vazova). Ten park, ve kterém stojí divadlo, se nazývá Gradská Gradina a je to nejstarší park v Sofii.

Ještě čtyři další kostely cestou od divadla cik cak na sever:

  1. tak zvaný ruský kostel, malý, ruský ortodoxní, postavený 1914 pro jakousi ruskou pyšnou diplomatku, která nechtěla chodit do (určitě kacířských) bulharských kostelů
  2. katedrála svatého Alexandra Něvského, velký a vysoký kostel s pozlacenými kupolemi. Zlato na pozlacení údajně věnovalo Rusko. Velmi navštěvovaný kostel. V době mé návštěvy (v pátek, myslím) tam zrovna dělali nějaké spontánní zázraky s léčením lidí a natáčeli to.
  3. Svatá Sofie. Prastarý velký kostel bazilikálního typu ze 6. století našeho letopočtu. Podle tohoto kostela se Sofie údajně město od 12. století jmenuje, dříve se jmenovalo Sredec. Svatá Sofia je ta samá svatá, podle které se jmenuje istanbulská Hagia Sophia.
  4. kostel Sv. Paraskeva, postavený v roce 1922, kousek dál na sever

Okolí Sofie

Blízko je pohoří Vitoša, kam jsem se ještě nepodíval, ale jde o celkem vysoké hory. Naopak jsem si projel na kole sofijské parky. V širším okolí Sofie je parků docela hodně. Jsou velmi rozlehlé a místy přecházejí v nefalšovaný les, například Park Borisova Gradina. K němu přiléhá menší zoologická zahrada. Vstupné 4 Lv, GPS 42.659831, 23.334381.

Výbava

Propanbutanovou láhev do vařiče si s sebou nelze vzít letadlem. Sehnal jsem ji v Sofii v obchodě Stenata (znamená to "ta stěna", nikoli štěňata). Tamtéž lze nakoupit mapy hor. Adresa: Bratři Miladinovi 5. 10 minut pěšky z centra, GPS 42.697209, 23.316684

Půjčit kolo je možné přes www.sofiabike.com. Kola jsou neodpružená a bez nosičů, 1 kolo na 1 den stojí 18 leva, víc dnů vyjde levněji.

sofie autobusove nadrazi 2593
Stará avtogara u vlakového nádraží, sem přijíždějí mezinárodní busy

sofie avtogara nova 2594
Nová avtogara s pokladnami vnitrostátních spojů

sofie garaze 2661
Stanoviště a garáže městských autobusů

sofie blesi trh ikony 2649
Bleší trh u Něvského chrámu, zde prodej starých ikon a šperků. Vypadalo to pravě.

sofie blesi trh nastroje 2650
Staré nástroje na bleším trhu u chrámu Něvského

sofie bulvar 2599
Pohled jednou z hlavních tříd do centra Sofie

sofie fontana 2606
Fontána vedle sofijských městských lázní

sofie galerie 2636
Tohle je nějaká národní galerie kousek od prezidentského paláce

sofie chram nevskeho 2645
Kupole katedrály Alexandra Něvského

sofie chram nevskeho 2651
Katedrála Alexandra Něvského

sofie chram nevskeho informace 2654
Informační panel o katedrále Alexandra Něvského

sofie chram nevskeho vnitrek 2655
Vnitřek chrámu Něvského

sofie knez 2627
Podloubí kostela svaté Neděle

sofie kontejner 2598
Kontejner na bulváru kněžny Marie Luisy

sofie koryto reky 2600
Hlavníé sofijský potok

sofie kosel nedele 2624
Kostel svaté Neděle

sofie kostel jiri 2633
Starý cihlový kostel svatého Jiří uprostřed dvora prezidentského paláce

sofie kostel nedele vnitrek 2626
Vnitřek kostela svaté Neděle

sofie kostel sofie 2658
Toto je kostel svaté Sofie, podle kterého byla asi Sofie pojmenována. Ale nevím.

sofie kostel sofie informace 2657
Informační panel o kostelu svaté Sofie

sofie kostel svate nedele 2628
Kostel svaté neděle ve středu města

sofie lazne 2660
Horké prameny vyvěrají kousek od městských lázní

sofie lazne fontana mesita 2603
Fontána u mešity Banja Baši

sofie lazne vykopavky 2659
Antické vykopávky nedaleko lázní

sofie mesita informace 2611
Informační cedule o mešitě Banja Baši

sofie mesita vchod 2610
Vchod do mešity

sofie minaret 2609
Minaret mešity Banja Baši

sofie narodni divadlo 2640
Bulharské národní divadlo

sofie palac 2641
Sofijský prezidentský palác

sofie policajti 2619
Sofijští policajti

sofie predmesti 2595
Předměstí Sofie se skládá z paneláků a věžáků

sofie rusky kostel 2643
Tak zvaný ruský kostel

sofie rusky kostel informace 2642
Informační panel u ruského kostela

sofie socha 2638
Tato plastika mě zaujala.

sofie socha lev 2656
Kočička. Totiž lev. Bulharský lev.

sofie socha moudrosti 2631
Socha moudrosti na místě bývalé sochy Lenina v samém centru města

sofie stromy ulice 2620
Příjemné zastíněné ulice

sofie synagoga informace 2618
Informační panel o sofijské synagoze

sofie synagoga sefardska 2617
Největší sefardská synagoga v Evropě (druhá je v Plzni)

sofie trznice halite 2612
Centrální tržnice Halite

sofie trznice halite 2613
Interiér tržnice Halite je dost příjemný

sofie trznice halite fontana 2615
Fontána v třžnici Halite

sofie ulice semafor 2601
Odpočítávání sedmi sekund semaforu

sofie vlajky nato 2635
Vlajky států NATO před prezidentským palácem

sofie 6400
Hustá doprava a zácpy

sofie art hostel 6439
Art hostel, asi nejzajímavější a dost levné ubytování

sofie art hostel 6443
Kuchyňka v Art Hostelu, na to, že ji používá několik desítek lidí, je velmi čistá

sofie art hostel 6446
chodba v Art hostelu

sofie lvi most 6426
Most Lvů focený z balkónu hotýlku

sofie ovca kupel 6461
Křižovatka u jižního autobusáku Ovča Kupel

sofie prezidentska straz 6433
Výměna prezidentských stráží

sofie u nadrazi 6421
Noční Sofie kolem vlakového nádraží

sofie hostel edona 6430
Hotel nebo Hostel Edona, výhodný pro přesně 5 lidí

vitosa 6468
Pohoří a hora Vitoša jižně od Sofie


Možnost půjčení kola v Sofii


Předměstí kousek od letiště


V parku rozmístěné vykopané antické stavební kameny


Outdoorový obchod Stenata prodává outdoorovou výbavu, plynové bomby, mapy


V Sofii potkat cikánský povoz není zcela běžné, ale ani nemožné


Zoologická zahrada


Kasa zoologické zahrady


Stanice metra


Turnikety u vstupu do stanice metra


Automat na lístky do metra


Schematická mapa sofijského metra


Nízké sazby sofijských taxíků mě příjemně překvapily

Komentáře k této stránce - Sofie na diskusním webu najih.cz

 

Vizte též: Letiště Sofie

 

Bulharsko > Vnitrozemí Bulharska > Hlavní město Sofie

 

 

 

 

 

..\fotky\sofie palac 2641.jpg

Stránky Bulharsko.net píše Yuhů, Dušan Janovský. +420 732 746 901, Kontakt.