Blagoevgrad

Blagoevgrad je největší město v širokém údolí řeky Strumy. Toto údolí odděluje pohoří Rila a Pirin od hor, které jsou už v Makedonii. Ostatně na hraniční přechod do Makedonie je z Blagoevgradu pouhých 15 km na západ.

Přestože leží na kraji Bulharska, nepřišel mi Blagoevgrad zas tak provinční zapadákov. Většina cestovatelů sice v Blagoevgradu navštíví jenom autobusové nádraží a pospíchají dál do hor, ale kdo má čas a vydá se asi na 1km dlouhou procházku do centra Blagoevgradu, bude překvapen.

Stará část Blagoevgradu s kostelíkem a shlukem dřevěných a malých přepychových domů leží v menší části Blagoevgradu za malou bystřinou protékající střed města. Kromě hezkých domů je tu také informační centrum pro celou oblast Pirinu. Přes bystřinu vede hodně můstků, maličko mi to připomíná takové jednodušší a chudší Karlovy Vary.

V novém centru Blagoevgradu je dost živo. Ulice jsou krásně uklizené, vydlážděné a osázené vzrostlými stromy. Velké množství restaurací. Kus dál je areál americké univerzity. To jsou humanitní studia z velké části financované americkou vládou. Od pohledu je tu mnohem víc studentek než studentů a musím říct, že jsou dost hezké.

V Blagoevgradu jsou dvě autobusová nádraží, naštěstí obě jsou velmi blízko sebe a blízko třetího nádraží vlakového. Je potřeba myslet na to, že když něco nejede z prvního autobusáku, může jet z druhého. Do Blagoevgradu se dá dostat ze Sofie z jižního autobusového nádraží Ovča kupel, nebo jednodušeji vlakem z hlavního nádraží. Dál do hor se dá z Blagoevgradu dostat do Stobu, Rily, Rilského monastýru, do Banska, Razlogu nebo dál na jih do Sandanski a Melniku.

blagoevgrad svatba 6537blagoevgrad pramen kanalizace 6496blagoevgrad 6523blagoevgrad vino 6488blagoevgrad jizdni rad 6480blagoevgrad jizdni rad 6484

 

 

Bulharsko > Oblast Rila a Pirin > Blagoevgrad

 

..\fotky\blagoevgrad 6523.jpg

Stránky Bulharsko.net píše Yuhů, Dušan Janovský. +420 732 746 901, Kontakt.