Bansko

Bansko je větší městečko v širokém údolí mezi pohořími Rila a Pirin. Blíž je ale Pirinu.

Turisté navštěvují Bansko především v zimě kvůli lyžování. Na svazích Pirinu je v lesích vysekáno hodně sjezdovek a staví se stále nové lanovky. Na jižním okraji Banska vyrostla úplná expanze nových řadových hotelů. Bulhaři si kvůli tomu ťukají na hlavu, že to je ošklivé. Neumím to posoudit. Nové hotelové čtvrtě (kolem kterých jsem jen projížděl, a tak je nemám vyfocené) sice nejsou moc krásné, ale zase tak hnusné to není, rozhodně mnohem hezčí než klasická bulharská paneláková sídliště. Klidně bych sem v zimě jel zalyžovat, kdybych jezdil na sjezdovkách. Co jsem tak mohl soudit, na běžky tu moc terény nejsou, leda snad v údolí, kde ale nebude moc sněhu.

Stará část Banska je celkem velmi malebná, jak možná vidíte z fotek. Náměstíčko s parkem je překvapivě dobře upravené. V budově městského úřadu funguje celkem schopné infocentrum. V centru jsou příjemné restaurace, i když některé příliš zaměřené na turisty. V létě tu je lacino, nevím, jak v zimě.

Blízko Banska je kus na sever další podobně velké město jménem Razlog. Z Razlogu je blíž na Rilu.

Do Banska se dá dostat dobře ze Sofie přes Blagoevgrad nebo přímým spojem. V Sofii tyhle autobusy odjíždí z jižního autobusáku Ovča kupel. Alterantivně se dá jet do Blagoevgradu vlakem. Jiná cesta ze Sofie vede přes východně položené město Septemvri a potom se jede vláčkem ze Septemvri pětihodinovou únavně romantickou cestou úzkokolejkou. Úzkokolejka vede přes Belingrad, Jakorudu a Razlog do Banska a končí až v Dobriništi. Ve vláčku se nedá moc dobře sedět.

bansko vichren jizdni rad 6728
Rozpis časů odjezdu mikrobusu na Vichren

Rychlý způsob, jak se z Banska dostat do hor, je nově zřízená mikrobusová linka na chatu Vichren. Stojí šest leva a jezdí třikrát denně.

Autobusové nádraží v Bansku je severně od centra, ale není to daleko. Trochu dál už je to z těch nových hotelových čtvrtí.

bansko 6732bansko 6738bansko 6745

 

 

 

 

 

..\fotky\bansko 6745.jpg

Stránky Bulharsko.net píše Yuhů, Dušan Janovský. +420 732 746 901, Kontakt.