Rila

Rila je jednak malá vesnice Rila, ale hlavně je to pohoří Rila. Vesnice Rila leží na úbočí pohoří Rila a vesnicí se projíždí cestou do Rilského monastýru, což je klášter.

Pohoří Rila

Co do výšky je pohoří Rila nejvyšším bulharským pohořím. Nejvyšší hora Musala měří 2925 metrů nad mořem. Charakterem se pohoří Rila velmi podobá pohoří Pirin, který leží pár desítek kilometrů jižněji. Výlety na Rilu se často kombinují s výletem na Pirin, ale říká se, že Pirin je o chlup hezčí.

Výchozími body pro cestu do pohoří Rila jsou

  • ze západu Dupnica, Blagoevgrad, vesnice Rila nebo Rilský monastir,
  • z jihu Razlog nebo spíše Jakoruda,
  • a ze severu lyžařské středisko Borovec u města Samokov, případně lázně Sapareva Banja.

Já mám vyzkoušenou cestu autobusem ze Sofie (jižní autobusák Ovča Kupel) přes Blagoevgrad do Rily a Rilského monastiru. Odsud se dá vyrazit do hor údolím Rilské řeky. Do Borovce jezdí také autobusy ze Sofie.

Vrcholové části pohoří Rila jsou velehory v každém smyslu. Průměrná nadmořská výška vrcholových túr zřídka padá pod 2000 metrů nad mořem. Nejvyšší vrchol Rily je hora Musala. Nejsnazší cesta na Musalu je od horské chaty Marica, ke které se dá dostopovat z Borovce.

Na značených vrcholových cestách jsou často chyže, což jsou sice nouzové příbytky, ale docela kvalitní. V sezóně dokonce bývají občas plné, ale jde tam hlavně o schování se před větrem. Kromě toho je na konci silnice skoro každého údolí horská chata. V horských chatách se dá často sehnat nocleh a něco na zub. Přesto na to nelze spoléhat a je dobré vzít si s sebou železnou zásobu jídla. Stanování oficiálně není povolené, ale toleruje se, když neděláte oheň. S vodou není problém, bývá jí v potocích hodně i v pozdním létě.

rila 6623rila 6690rila udoli staveniste 6691

Vesnice Rila

Skoro se mi chce napsat, že vesnice Rila je typická bulharská vesnička. Je tu ale kolem centra trochu víc hospod, než je zvykem. Vesnice ještě neleží v horách, pouze na jejich úpatí. Po stěnách domů se pne víno, vsí protéká říčka. Do Rily jezdí autobusy z Blagoevgradu a z Dupnice, většinou pokračují dál do údolí do Rilského monastiru. Autobusové nádraží (avtogara) je od centrální křižovatky kousek na jih, ale neznámý cestovatel by to mohl minout. Rila je ale hodně malá díra, takže je snadné se na cokoli doptat.

Nahoru do Rilského monastiru se dá jet autobusem, mikrobusem nebo vystopovat. Stopuje se velmi dobře. Cesta pěšky údolím po silnici není až tak zábavná.

Z Rily se dá za dvě tři hodinky dojít na Stobské pyramidy, což je geologická zajímavost. Leží opačným směrem než pohoří Rila a monastir.

rila 6637rila 6638rila autogara 6711

 

 

 

..\fotky\rila 6638.jpg

Stránky Bulharsko.net píše Yuhů, Dušan Janovský. +420 732 746 901, Kontakt.