Chata Vichren

Chata Vichren je typická bulharská chyža, tedy turistická chata. Dobrý výchozí bod pro průzkum pohoří Pirin. Jezdí sem mirobus přímo z Banska a na nejvyšší bod Pirinu je to jenom pár hodin pěšky. Na chatě je celkem příjemná obsluha. Ve vrcholné sezóně může být trochu problém sehnat ubytování, jinak je to pohoda. Nocleh v pokoji, ve vedlejším domku nebo v chatičce stojí 10 leva na osobu a noc. Chatičky jsou kapku romantické.

Na chatě se vaří jednoduchá jídla jako polévky, čaj, párky a palačinky. Ceny mi přišly překvapivě nízké, čekal jsem vysokohorskou přirážku. Jídlo do zásoby se tu obvykle nakoupit nedá. Je to v podstatě stejné jako na jiných horských chatách v Pirinu, akorát kolem chaty Vichren mi přišel větší frmol.

Doprava mikrobusem třikrát denně je velmi v pohodě. Jezdí ale jenom třikrát denně, takže není blbý nápad zkusit sem stopovat, obzvlášť dobře to jde směrem dolů. Cestou je zajímavé pozorovat stavbu dalších sjezdovek. Staví se tu dost necitlivě, ještě hůř než v českých horách v osmdesátých a devadesátých letech.

Další chyžy jsou od Vichrenu dolů. Nevím, jestli všechny fungují, ale na svahu mezi Banskem a Vichrenem mají být chyži Banderica, Akademika, Bystrica a nejvýchodnější Damlanica.

bansko vichren jizdni rad 6728
Rozpis časů odjezdu mikrobusu na Vichren

vichren chata pirin 6782vichren chata pirin 6784vichren pirin 6751vichren pirin 6759vichren pirin 6780vichren ubytovani chatka pirin 6778

 

 

 

 

..\fotky\vichren chata pirin 6784.jpg

Stránky Bulharsko.net píše Yuhů, Dušan Janovský. +420 732 746 901, Kontakt.