Goce Delčev

Goce Delčev je jedno z nejubožejších měst v Bulharsku. Je tu směšně levno. Přesto je Goce Delčev zajímavým místem, pokud se vydáte do východního Pirinu nebo do západních Rodop.

Dominantou města je tuctová cihlová synagoga stojící na náměstí kousek od autobusového nádraží. Kolem náměstíčka jsou nějaké obchody, hospody, stanoviště taxíků a několik bankomatů. Kousek výš na sever je upravené náměstí a park se dvěma kostely. Je vidět, že se Goce Delčev snaží vyhrabat z chudoby, ale jde to pomalu. Jak jsem pochopil, tento kraj se živí pěstováním a sušením tabáku.

Podle turistického průvodce by kdesi u místní říčky měl být prastarý platan. Nepodařilo se mi jej objevit.

Na západ do Pirinu vedou dvě silničky. Jedna končí v malé malebné vísce jménem Delčevo. Po té se dá vydat do kopce pěšky, stopovat nebo si vzít taxíka. Je to jenom 9km. Druhá silnička se proplétá přes pohoří Pirin, míjí vesničku Pirin a klesá na druhé straně do Strumské nížiny u Melniku. Žádné autobusy na této trase nejezdí, ale dobře se stopuje. Tato silnička je jediná cesta, kterou se dá pohoří Pirin překonat od východu k západu. Jinak by se pohoří muselo objíždět po 150 km dlouhé trase.

20 km směrem na jih je hraniční přechod do Řecka. Od doby, co je Bulharsko v Unii, do Goce Delčev jezdí hodně Řeků za lacinými nákupy a jídlem. Jídelní lístky v Goce Delčev jsou kromě bulharštiny též v řečtině (anglicky jen výjimečně). Anglicky se vůbec v Goce Delčev dá domluvit dost špatně, jediná šance je experimentální staroslověnština.

Dvakrát denně jede mikrobus směrem na východ do Rodop, ale jede jenom do vesničky Satovča, pak odbočuje dolu na Valkinovo.

goce delcev jidelni listek recky 6810goce delcev jizdni rad 6793goce delcev namesti 6803

 

 

Bulharsko > Oblast Rila a Pirin > Goce Delčev

goce delcev 6796goce delcev 6798goce delcev 6808goce delcev 6811goce delcev 6816goce delcev synagoga 6809

 

 

..\fotky\goce delcev 6816.jpg

Stránky Bulharsko.net píše Yuhů, Dušan Janovský. +420 732 746 901, Kontakt.