Velingrad

Malé lázeňské město v podhůří hor Rodopy. Pro českého turistu zajímavé v podstatě pouze jako dobré výchozí místo právě pro cestu do Rodop a případně i do východní části pohoří Rila, protože sem do Velingradu jezdí přímé autobusy ze Sofie. Když už píšu o autobusech, tak jezdí třikrát denně z menšího sofijského autobusáku Avtogara Jug, poslední v 16.30. U autobusáku je Billa, další občanská vybavenost pak ve městě.

Lázeňství se navenek projevuje jenom hezkými parky. Mají tu být jakési prameny, ale nenašel jsem je a ani vlastně nehledal. Velingrad se dělí na dvě čtvrti. Prostřední největší se jmenuje Lždene, severní Kamenica a jižní Čepino. Tyto tři vesnice se v roce 1948 spojily a pojmenovali po nějakém partizánovi Veljovi. Jižně položené Čepino se mi líbilo nejvíce, má hezké trojúhelníkové náměstíčko. GPS 42.005846, 23.983676. Kousek na jih je park s jezírkem, lodičkami a minerálními prameny. Říká se mu Kleptuza.

Zajímavostí Velingradu a vůbec celého údolí je úzkokolejka. Je stále v provozu. Začíná v nížině ve městě Septembri a pokračuje přes Velingrad, Jakorudu a Bansko až do Dobrinyšte.

Já jsem z Velingradu pokračoval na kole na jih přes údolí Bystrice a Rybné na Karatepe a pak dále do Dospatu. Zvažoval jsem i cestu přes Batak, což je podobně velké nedaleké městečko s přehradou.

 

 

 

 

 

Stránky Bulharsko.net píše Yuhů, Dušan Janovský. +420 732 746 901, Kontakt.