Karatepe

Malé seskupení budov a malebné horské povlovné údolí s meandrující říčkou v pohoří Rodopy. Karatepe ani není ve všech mapách. Údolím prochází silnička z Velingradu do údolí řeky Dospat. Přímo v Karatepe je malá krčma prodávající pití a nějaké základní jídlo (při má návštěvě zrovna připravovali houbovku). Kolem v létě kvetou nádherné horské louky a pase se dobytek. Budovy osady Karatepe stojí v podstatě na hřebenu a v jakémsi sedle.

Kousek níž od Karatepe je v údolí přírodní rezervace Meandri na reka Ribna. Říčka se jmenuje Rybná a skutečně v údolní nivě krásně meandruje. Okolní louky spásá dobytek, tak je to hodně malebné. Jenom divizny ovcím a kravám nechutají, takže rozkvetlé zůstávají trčet v trávnících.

Do oblasti Karatepe se dá dostat jenom vlastním autem, stopem, na kole nebo pěšky. Nevím o žádném autobusu, který by trasu ze Srnice do Velingradu projížděl. Auta projedou, je to po celé trase asfaltka. Já jel z Velingradu na kole. Bylo to hodně do kopce, ale moc hezké, podél říčky a před sedlem velmi malebné. Ze silnice občas odbočují nějaké cesty, většinou údolní, ale ty asfaltové nejsou. Nejbližší obec je Pobit Kamak až v údolí Dospatu. Cestou k dospatu silnice prudce padá.

Název Karatepe pochází z turečtiny a znamená černý kopec. GPS souřadnice hlavní křižovatky s polními cestami: 41.845089, 23.937902

 

 

 

 

 

Stránky Bulharsko.net píše Yuhů, Dušan Janovský. +420 732 746 901, Kontakt.