Veliko Tărnovo

Veliko Tărnovo je nejsymboličtější město Bulharska. Scházejí se zde důležitá zasedání parlamentu, obnovovala se zde státnost. Veliko Tarnovo bylo v období druhého bulharského carství hlavním městem. Leží přibližně ve středu šířky Bulharska poblíž centrálního Balkánského pohoří.

Malebné město

Centrum města se svými domky přilepenými z obou stran na skále obtékané řekou je moc malebné. Řeka Jantra se v nejbližším okolí Velko Tarnovo hodně moc klikatí. Dá se to přirovnat k našemu Lokti, akorát že tam, kde Loket končí, v Tarnovu řeka teprve začíná ten hlavní zákrut kolem pevnosti.

Veliko Tarnovo se skládá je čtyř výrazných částí. Od východu k západu je to hrad Carevec na úplném konci dlouhého ostrohu, potom na úzkém ostrohu staré město plné křivolakých uliček s úžasnými vyhlídkami do údolí. Asi po kilometru začíná nové město nebo předměstí, chcete-li. Tady už jsou širší ulice s běžným ruchem, parky, trhy, památníky a hodně prodejen. Nové město na západě postupně přechází do relativně velkého sídliště.

tarnovo stare trziste 2701
Hlavní maličké náměstí starého města dnes funguje jako parkoviště.

tarnovo udoli reky 2695
Pravá strana starého města focená z předměstí. Druhá strana je strmější.

tarnovo carevec 2707
Carevec focený ze starého města přes střechy domů. Areál Carevce je nezastavěný.

Pevnost na východní straně města, která byla centrem druhého bulharského carství, se jmenuje Carevec. Vstupné do areálu Carevce stojí 4 Lv (asi 60 korun), studenti polovic. Přes údolí můžete v okolí pozorovat opravdu hodně zajímavé skály. Domnívám se, že podobně prudké skály kolem původního Carevce (později přestavěné na hradby) a poloha v zákrutu řeky byly příčinou, proč ci bulharští carové hlavní město vybrali právě tady. Pojedete-li do Veliko Tarnova s cestovkou, pravděpodobně zaparkujete hned u carevce na malém autobusovém parkovišti ležícím mezi Carevcem a starým městem. Viděl jsem tu zájezd německých turistů. Potěšilo mě, že u parkoviště je chladný pramen s chutnou vodou, ke kterému si chodí plnit lahve i místní.

Přes klikaté údolí řeky lze zahlédnout i další významné části města. Jednak je to nějaký ohromný památník, další pevnost a v údolí se rozkládající vesnička přirovnávaná svým historickým významem (nikoli podobou) k pražské Malé straně.

Ubytování

Ubytování v živém městě seženete lacino v nějaké z ubytovacích kancelářích kolem hlavní ulice. Laciné ubytování vám zajistí v panelácích na předměstí, dražší (kolem 300 Kč na osobu) ve starém městě. V období mezinárodního folklórního festivalu je to trochu horší a dražší. Ve Veliko Trnovu jsem byl zatím třikrát a vždycky jsem ve starém městě sehnal přijemný dvoulůžkový privát kolem 50 Lv na noc. Hledám většinou kolem ulice Rezervoarska nebo v dalších uličkách kolem náměstí Kirkova (43.084297, 25.639962), abych měl výhled na Carevec.

Okolí

Preobraženský klášter zajímavý klášter 7 km severně, na levé straně údolí.

Arbanasi je vesnička plná starobylých budov, asi 4 km východně.

Klášter sv. Trojice asi 6 km severně na pravé straně údolí. Z návštěvy mám blbý pocit, nepustili mě tam.

Vzdálenější okolí Veliko Trnova

Drjanovo je 10 km jihozápadně, městečko cestou do Drjanovského kláštera se starobylým mostem.

Drjanovský klášter je moc príma místo asi 14 km jihozápadně. Klášter, jeskyně. Začíná tam turistická ekotrasa do městečka Boženci.

Kilifarský klášter 15 km jižně.

25 km západně je kaňonová rezervace Emen s vodopádem a ekotrasou Negovanka. Některé české cestovky se v Emenském kaňonu zastavují při poznávacích zájezdech. Na konci kaňonu je koupací jezírko nebo spíš zdrž v řece. Vodopády na řece Negovanka: 43.139756, 25.365594. V obci Emen restaurace a možnost ubytování.

Doprava

Do Veliko Tarnova se můžete snadno dostat autobusem z každého většího bulharského města. Mezinárodní letiště tu nemají, jde o středně velké město (asi 65 tisíc obyvatel, většina ale bydlí mimo historické centrum v panelákových předměstích, takže centrum vypadá komorně). Autobus ze Sofie jede 4 hodiny. Z druhé strany od moře z Varny to trvá stejnou dobu. Lístek na autobus z Varny nebo ze Sofie stojí po přepočtu asi 220 korun. Autobusové nádraží ve Veliko Tarnovo je jižně od města na okraji údolí řeky Jantry.

Veliko Tărnovo se v cyrilici zapisuje Велико Търново.

tarnovo asenova 2713tarnovo autobusak 2668tarnovo carevec informace 2711tarnovo stare trziste informace 2699tarnovo domy schodiste 2729tarnovo domy nad udolim 2716tarnovo malba na dome 2706tarnovo hlavni ulice 2694tarnovo lesni pozar 2721tarnovo nove mesto 2696tarnovo reka 2675tarnovo sarafinuv dum 2719tarnovo ulicka 2728tarnovo ulicka 2731

Mezinárodní folklórní festival

Po patnáct dnů, asi od 20. července do 4. srpna, se ve Veliko Tarnovu pořádá folklórní festival lidových souborů z celého světa. Vstup do parkového amfiteátru je bezplatný, ale chce to přijít před sedmou, aby si člověk sednul. Je to fakt dost zajímavé, tancují tu folklórní soubory z celého světa. Naopak bulharské soubory zde neuvidíte. Vystoupení často natáčí bulharská státní televize a vysílá z něj před půlnocí souhrn.

Park s amfiteátrem se rozkládá na konci starého města směrem na předměstí, kousek nad autobusovým nádražím.

tarnovo festival 2678tarnovo festival africani 2684tarnovo festival kostarika 2680
Mezinárodní folkórní festival

Další fotky

tarnovo 5431 ubytovanitarnovo 5435 ubytovanitarnovo 5451 jizdni radytarnovo 5454 informacni centrumtarnovo 5621 jizdni rady etartarnovo 5622 jizdni rady etar

Carevec

tarnovo carevec 5536tarnovo carevec 5538 branatarnovo carevec 5542tarnovo carevec 5547 asenovotarnovo carevec 5551 hradbytarnovo carevec 5574tarnovo carevec 5575 dostavbatarnovo carevec 5581 vlajkatarnovo carevec 5587 obrazektarnovo carevec 5594 kostel malbytarnovo carevec 5599 kostel malbytarnovo carevec 5604 kostel malbytarnovo carevec 5611 reflektory
Fotky hradu Carevec jsem zatím jenom vyklopil z foťáku. Carevec jsem si prošel během své druhé návštěvy Veliko Trnova.

Fotky z mé třetí návštěvy Veliko Trnova v roce 2013


most přes Jantru


Areál kostela 40 mučedníků. Vstupné 5 Lv


Nějaký kostel vyfocený cestou ke klášteru sv. Trojice


Klášter sv. Trojice, asi 6 km od Veliko Trnova. Dostupné jen na kole nebo taxíkem


Dovnitř do kláštera nás paní jeptiška nepustila. Byla nepříjemná. Neměl coby cyklista jsem dlouhé kalhoty.


Ubytování v luxusním penzionu za 50 Lv na noc, 2 lidi.


Na to, jak byl penzion hezky vybavený, byl velmi levný. Myslím, že se jmenoval Bela Neda.


Výhled na noční Carevec, kde zrovna probíhala světelná šou.

Komentáře k této stránce - Veliko Tarnovo na diskusním webu najih.cz

 

 

 

Bulharsko > Vnitrozemí Bulharska > Veliko Tarnovo

tarnovo domy 2730tarnovo stare mesto 2698tarnovo strechy domu 2697tarnovo domy na svahu 2732tarnovo kostel konstantin helena 2724tarnovo udoli reky 2717tarnovo zeleninovy trh 2689

 

..\fotky\tarnovo udoli reky 2695.jpg

Stránky Bulharsko.net píše Yuhů, Dušan Janovský. +420 732 746 901, Kontakt.