Arbanasi

Ehm, jak to napsat. Od vesnice Arbanasi jsem čekal mnohem víc. Vzhledem k té masivní propagaci, kterou má všude, by to měl být zázrak architektury. No ale není. Arbanasi je asi fajn místo, pokud je někdo Bulhar a chce se týden flákat v luxusním hotelu na venkově. Hotýlků je totiž Arbanasi plné. Ale pro turistu, který chce poznat lidovou architekturu a zajímavé kostely, je to spíše špatný postříbřený vtip.

Arbanasi docela těží ze své polohy poblíž Veliko Tărnova. Ve Veliko Tărnovu totiž je co vidět, a tak se tam sjíždějí turisté. A vesnička Arbanasi toho zřejmě využila k sebepropagaci. Jako ne že by Arbanasi bylo zase nějak hnusné. Jsou tu hezké domečky, úzké uličky, červené střechy. Ale není to nic extra. Možná už jsem Bulharskem zmlsaný, protože v porovnání třeba se Sozopolí, Karlovem, Lovčí nebo vesnicemi v Rodopech (o Turecku nemluvě) to tady není nic výjimečného.

V Arbanasi je asi 10 kostelů. Mnohé jsou zavřené. Do těch zpřístupněných platí jednotná vstupenka v ceně 6 Lv. Na ní se může jít i do Konstancalievova domu.

Arbanasi založili Albánci v období druhého bulharského carství. Nějací emigranti. Slovo Arbanasi je zkomolenina slova Albánci.

V Arbanasi se dá najít levné ubytování, protože si tu konkuruje hodně ubytovacích kapacit. 40 Lv za dvoulůžkáč je tu normální cena a dalo by se to asi uhádat i níž. Mnoho hotýlků má na zahradě bazén a vlastní restauraci. Takže třeba na válecí dovolenou to tady nemusí být špatné.

Autobus z a do Veliko Tărnova jezdí osmkrát denně, o víkendu čtyřikrát denně. Stojí 1 Lv. Kromě toho je to tak blízko, že se dá vzít taxík, který stojí 8 Lv z centra Tărnova nebo asi 5 Lv od Carevce. Pěšky by se to taky dalo ujít (Arbanasi je od Carevce na obzoru na dohled), ale je to otravná štreka po hlučné silnici do šíleného kopce.

arbanasi 5469arbanasi 5471 pesarbanasi 5472 mapaarbanasi 5455 mapaarbanasi 5475arbanasi 5480arbanasi 5497 jizdni radarbanasi 5500 zvonarbanasi 5502arbanasi 5515arbanasi 5516 konstancalievuv dumarbanasi 5518arbanasi 5527 kostelarbanasi 5528 hotelarbanasi 5529

 

 

 

 

 

Stránky Bulharsko.net píše Yuhů, Dušan Janovský. +420 732 746 901, Kontakt.