Preobraženský klášter

Asi 7 km severně od Veliko Tărnova je na levé straně údolí Preobraženský klášter. Je to malý bulharský klášter (i když prý čtvrtý největší), významný výzdobou svého kostela. V kostele se postupně rekonstruují malby, které jsou přisuzovány mistru Zachari Zografovi. Do kostela se platí nějaké symbolické vstupné, myslím že 2 Lv. Některé budovy kláštera se rozpadají, ale o jiné je pečováno. Nad klášterem je skála, všude kolem lesy.

Atmosféra kláštera je velmi domácká a sympatická. Tak tak, že si poutníka někdo vůbec všimne. Rozhodně tu nejsou žádné davy turistů.

Ke klášteru se dá vyjet autem (my tam byli na kole), nebo se dá dojít pěšky z Velkeho Trnova po zelené turistické značce, která vede relativně po vrstevnici. Lonely Planet uvádí, že na hlavní silnici u odbočky pod klášterem staví autobus č. 10, ale i tak je to pak docela štreka do kopce.

Asi 300 metrů pod klášterem je na západní straně cesty zvláštní prohlubeň, která pokračuje krátkým tunelem. Doporučuji dobrodružným povahám k průzkumu.

Na protějším svahu, skoro přímo naproti Preobraženeckého kláštera, je další klášter, Klášter svaté Trojice. Ale nedá se k němu nijak rozumně dostat (možná pěšky po spádnici), cesty vedou obrovskou oklikou přes Tarnovo.


Postupně rekonstruované malby, jejichž autorem je prý Zachari Zograf.

 

 

 

Bulharsko > Veliko Tărnovo > Probraženský klášter

 

Stránky Bulharsko.net píše Yuhů, Dušan Janovský. +420 732 746 901, Kontakt.