Zelenikovský klášter

Malý zastrčený klášter uprostřed lesnaté části Trojanského balkánu. Dá se najít jenom podle dobrých map nebo odbočit se štěstím po zelené z údolí Černého Osămu. V Klášteře žije pouze stará paní Danka, která se o klášter stará. Umí jenom Bulharsky, ale je jí rozumět. Ubytování v jednoduchých pokojích za 10 Lv na člověka a noc.

Zelenikovský klášter tvoří uskupení asi pěti domků, kostel a hřbitov. Je tu voda, suché toalety s výhledem a pes jménem Viechor.

Kostel svatého Jana Křitele má na jednom místě rozbitou střechu. Nástěné malby jsou príma. V jednom z asi pěti malých domků má letní sídlo bulharský patriarcha a občas sem prý jezdí. Zelenikovský klášter je dobrá mezizastávka mezi chatou Ambarica a Trojanským klášterem.

Trochu těžké je Zelenikovský klášter objevit. Kdo jde zdola ze severu, musí sledovat, kdy z hlavní cesty kolem Černeho Osămu odbočuje doleva zelená značka a pak se vydat po ní. Zelená značka lehce stoupá po úbočí a potom na svahu zatáčí do bočního údolí. Kdo cestuje shora, nesmí asi 2 km pod Javorovou lăkou minout za mostem odbočku doprava po lesní cestě. Ta potom různými serpentinami může vést až do kláštera.

Asi 1 km východně od kláštera je stará fontána, prostě oficiální pramínek. U pramínku je lesní tábořiště: pár sedaček, ohniště. Z kláštera se tam dá dostat po pěšině, která vede po vrstevnici. Kdo se nechce ubytovat v klášteře, tak tady může přespat v lese u zdroje pitné vody.

zelenikovski monastir 4520zelenikovski monastir 4526 peszelenikovski monastir 4545 kostelzelenikovski monastir 4549 kostelzelenikovski monastir 4554 svacinazelenikovski monastir 4567 kempzelenikovski monastir 4571 ubytovanizelenikovski monastir 4574zelenikovski monastir 4578 kamnazelenikovski monastir 4580zelenikovski monastir 4588 zelena znacka

 

 

 

Bulharsko > Stará planina > Trojanský balkán > Zelenikovský klášter

zelenikovski monastir 4531zelenikovski monastir 4532zelenikovski monastir 4539 kostel

 

Stránky Bulharsko.net píše Yuhů, Dušan Janovský. +420 732 746 901, Kontakt.