Trojanský klášter

Relativně známý Trojanský klášter (Trojanski manastir) leží v lesnaté severní části Trojanského balkánu (část Staré planiny), nedaleko města Trojan, mezi vesnicemi Černi Osăm a Orešak. Tyto vesnice jsou samy o sobě dost zajímavé, ale nejvíc turistů přijíždí do Trojanského kláštera.

trojansky monastir 4646 trojruka bohorodicka
Rozmazaně vyfocený interiér kostela s ikonou panny Marie
trojansky monastir 4660 zachari zograf
Komix o zmrtvýchvstání s anděly a ďábly

Zajímavé to tu musí být 15. srpna, kdy se do kláštera dělá nějaká pouť nebo procesí k uctění ikony trojruké panny Marie. Byli jsme tu někdy z kraje srpna, lidí celkem málo. Ikona je uprostřed kostela a opravdu hodně lidí, hlavně holek, se u ní modlí a dotýká se jí, i když žádná pouť není. Ta trojrukost je zvláštní, jakoby malíř nakonec Marii přidal jednu spodní pravou ruku.

Uvnitř kostelů je zakázáno fotit, takže ty nejlepší zajímavosti na fotkách nemám. Interiér kostela jsem vyfotil jenom pokoutně a rozmazaně od boku. Na stěnách kostela je zaznamenán typický komix o tom, jak hříšníci přijdou do pekla, případně nějaké příběhy svatých. Namaloval to slavný bulharský malíř Zachari Zograf (stejný autor vyzdobil hlavní kostel v Rilském monastýru). To se taky nesmí fotit. Fotit se nesmí ani v muzeu bulharského národněosvobozeneckého boje, jehož návštěvu doporučuji (stojí 8 Lv a je tak na půlhoďku až hoďku). Fotografové si ale nakonec přijdou na své při procházení dřevěného prvního patra Trojanského kláštera, odkud je spousta zajímavých výhledů na střechy nižších budov, do parků i do okolí.

Od kláštera lze dojít do Orešaku a kousek od kláštera staví i nějaké občasné místní autobusy mířící do Trojanu. V Trojanském klášteře se lze i ubytovat, ale je to relativně dražší než v jiných klášterech a nic moc.

trojansky monastir 4613trojansky monastir 4617trojansky monastir 4620 zakaz focenitrojansky monastir 4622 zakaz focenitrojansky monastir 4623trojansky monastir 4630trojansky monastir 4633trojansky monastir 4648 kostel bohorodickytrojansky monastir 4669 terasatrojansky monastir 4671 kostel bohorodickytrojansky monastir 4673 strechatrojansky monastir 4677 muzeum ikonytrojansky monastir 4679 muzeumtrojansky monastir 4680 vstupnetrojansky monastir 4684 mechanatrojansky monastir 4685 menutrojansky monastir 4687 toaleta

 

 

 

Bulharsko > Stará planina > Trojanský balkán > Trojanský klášter

 

 

Stránky Bulharsko.net píše Yuhů, Dušan Janovský. +420 732 746 901, Kontakt.