Průsmyk Šipka

Přechod přes Balkánské pohoří (aneb Starou Planinu), průsmyk Šipka, v minulosti proslul jako místo obrany před tureckými vojsky v rusko-turecké válce v letech 1877 a 1878. Ruská armáda s bulharskými dobrovolníky tehdy obsadila hřebeny a bránila tureckým vojskům, které chtěly projít na pomoc k obleženým posádkám v severnějších městech. Turci neuspěli a v důsledku této války začalo faktické osamostatňování Bulharska.

sipka 5032
Schody z průsmyku na Stoletov

Průsmyk Šipka mi nepřišel ani moc jako průsmyk. Češi si pod pojmem průsmyk představí údolí mezi horami, ovšem průsmyk Šipka moc údolí není. Skoro jsem dostal pocit, jako kdyby se Bulhaři rozhodli, že budou přes hřeben přecházet zrovna tudy, i když je výška hor skoro stejná jako všude jinde v okolí. Takže zdejší průsmyk je taková silnice přes hřeben hor. Přímo v "průsmyku" je velké parkoviště s několika příjemnými restauracemi. Od parkoviště vede dlouhé schodiště na nedaleký kopec zvaný Stoletov. Pro Bulhary je výstup na Stoletov zásadní atrakce.

Stoletov je zajímavý svým památníkem a skálou zvanou Orlí hnízdo. No a samozřejmě úchvatným rozhledem směrem na jih do Thrácké nížiny ke Kazanlăku a na jezero Koprinka. Památník byl postaven na počest oné hrdinské obrany průsmyku. Má podobu obrovské hranaté šachové věže, žádnou jinou symboliku jsem neodhalil. Do památníku se platí vstupné a dá se vyjít nahoru na ochoz. Výhled z něj je ovšem stejně skvělý jako zespoda, takže není důvod nahoru chodit. Pod památníkem jsou vystavena volně přístupná historická děla. Moc zajímavé mi třeba přišlo, jak mají vrtané hlavně.

sipka 5038 stoletovsipka 5047 stoletov pamatniksipka 5060 stoletov pamatnik
Cesta k památníku na Stoletovu a historická děla

Do průsmyku se dá vystopovat nebo dojet autobusem. Staví zde na požádání všechny spoje na trase Gabrovo - Kazanlăk.

Průsmyk Šipka je dobrým startovním bodem pro cesty po okolí. Má výšku asi 1530 m n.m. V restauracích se dá dobře lacino najíst a zdarma nabrat vodu.

  • Po hřebenu směrem na východ se dá dojít na další zajímavé místo Buzludža. Tam je pár hotelů a chat a stavba na vrcholu připomínající ufonskou loď.
  • Na západ pěšky po hřebenu se částečně zalesněnou cestou po červené značce můžete po čtyřech hodinách dostat na horskou louku Uzana, obklopenou několika málo horskými chatami. Dál na západ se dá dojít na nejvyšší vrcholy Balkánu (tzv. Trojanský Balkán).
  • Dolů na sever se dá po zelené turistické cestě po třech hodinách příjemně dorazit do Sokolského kláštera (ačkoli to na mapě vypadá, že cesta vede zpočátku po silnici, vede ve skutečnosti příjemnou pěšinou ve stráni).
  • Dolů na jih se z průsmyku dá sejít například do vesnice Šipka a do Šipkovského kláštera.

Turistická mapa se dá vyfotit na místě ze stojanu. Dobré papírové mapy k sehnání nejsou, ale nějaké přibližné se dají sehnat v informačním centru v Gabrovu.

sipka 5018
Parkoviště s restauracemi

sipka 5025
Pohled směrem na západ k Uzaně

sipka 5045 buzludza
Pohled po hřebeni směrem na východ k vrcholu Buzludža

sipka 5046 orli hnizdo
Skála Orlí hnízdo

sipka 5070
Pohled přes hory do Thrácké nížiny

 

 

 
Bulharsko > Stará planina > Průsmyk Šipka


pohled na sever ke Gabrovu
pohled na jih k přehradě Koprinka

 

Stránky Bulharsko.net píše Yuhů, Dušan Janovský. +420 732 746 901, Kontakt.