Buzludža

Vrchol Buzludža je asi 12 km východně od průsmyku Šipka. Na vrcholu stojí šílená betonová stavba, která trochu připomíná UFO. Původně šlo pravděpodobně o kombinaci pomníku, restaurace a rozhledny. Dnes opuštěné. Stavba nepřístupná (i když by se do ní asi dalo dostat nějakými otvory, nejlépe s horolezeckou výbavou). Pod samotným vrcholem se roztroušeně na jižním svahu nachází několik horských chat a hotelů, které pravděpodobně nabízejí ubytování. Objevili jsme i luxusní přístřešek na přenocování, původně asi velký dřevník.

Vrchol Buzludža leží na hlavním hřebeni Staré planiny, akorát už to nejsou ty výšky, které dosahují kopce v centrálním Trojanském Balkánu. Na kole z průsmyku Šipka nám to trvalo dvě a půl hodiny, zpáteční cesta byla častěji dolů a trvala něco málo přes hodinu. Cesta vedla častěji po jižním úbočí. Na cestě jsme minuli odbočky turistické cesty na vrcholy, které by mohly být zajímavé. Na mapě se zdálo, že na těch vrcholcích jsou nějaké pevnosti, ale s bicykly jsme si tam netroufli. Kdybych to šel pěšky, tak by ty odbočky byly zajímavé. Cestou byla pod silničkou nějaká restaurace "kout od ráje". Na Buzludžu by se dalo dostat i po silničce z údolí od Kazanlăku, ale je to šílenej krpál. Kdo cestuje tímto směrem, tomu doporučuji pro návštěvu Buzludžy vyjet autobusem do průsmyku Šipka. Je to pak příjemná túra.

Pod vrcholem jsme potkali další skupinu cyklistů, kteří tvrdili, že se dá jet na kole dalších asi 60 km po hřebeni Staré planiny na východ.

 

 
Bulharsko > Stará planina > Buzludža

 

Stránky Bulharsko.net píše Yuhů, Dušan Janovský. +420 732 746 901, Kontakt.