Sopot

Středně velké městečko na jižním úpatí Trojanského balkánu. Rodiště spisovatele Ivana Vazova (bulharský Jirásek). Severně od města je Sopotský klášter, malý a příjemný.

Velmi blízko ze Sopotu na východ je to do Karlova, města spojují časté autobusy MHD. V Sopotu je kromě autobusového také také vlakové nádraží, ale většina vlaků z východu končí právě v Karlovu.

Většinu města Sopot zabírají ničím nezajímavé ulice a domy s velkými zahradami. Na jihozápadním okraji stojí velká strojírenská továrna. Vyrábějí se tu mimo jiné ložiska a komponenty do hydroelektráren.

Za severním okrajem města, nedaleko od spodní stanice lanovky, je Sopotský klášter. Drobné klidné místo dýchá svým pomalým životem. Pár stavení se zahradou a kostel na stinném nádvoříčku, kašna a pramen. Místo málo dotčené turistickým ruchem. Ubytování tu asi nenabízejí, takže se to hodí asi jenom jako taková malá zastávka nebo místo na odpočinek.

Hlavní turistickou výhodou Sopotu je sedačková lanovka do hor. Stojí 6 Lv. První polovina lanovky vyváží z výšky 500 do výšky 1300 m n.m.  Druhá polovina lanovky při naší návštěvě Sopotu nebyla v provozu pro veřejnost (ale funguje). Lanovku velmi využívají paraglidisté. U horní stanice lanovky je chata Nezabravka, od které se dá dobře dojít na chatu Dobrila už skoro po rovině.

sopot 4217 lanovka informacesopot 4218 lanovkasopot 4219 lanovkasopot 4228 lanovkasopot 4264 lanovka kolosopot 4265 lanovka

dobrila chata 4308 mapa
schematická mapka Sopotu, Karlova a Trojanského balkánu

 

 

 

 

Stránky Bulharsko.net píše Yuhů, Dušan Janovský. +420 732 746 901, Kontakt.