Orešak

Vesnička zajímavá pouze muzeem bulharské lidové kultury.

Orašak je podlouhlá vesnice, která se táhne údolím Černého Osămu od Trojanského kláštera dolů. Je tvořena normálními bulharskými domy v zahradách, není tu ani žádné výjimečné centrum, jenom nějaký obchod a autobusová zastávka. Mnohem zajímavější než vesnice je v Orešaku muzeum bulharské lidové kultury, jehož expozice je pravděpodobně stálá.

Vstup do muzea je asi 250 metrů pod Trojanským klášterem. Stačí jít po silnici směrem po proudu řeky a pak je to nalevo.

V osmi pavilonech jsou vystaveny lidové výrobky a stroje. Keramika, textil, zvonky, kroje, tkalcovské stavy, hrnčířské kruhy, palírny. Asi nejzajímavější mi přišly kroje z různých koutů Bulharska v jednom z pavilonů. Kromě lidového umění je jeden pavilon vyhrazen modernímu umění a v patře má expozici sbírky etnické keramiky z různých koutů světa. Celá prohlídka muzea zabere půl hodiny až dvě hodiny, podle toho, jak moc se kdo kochá.

K muzeu v Orešaku se dá dostat autobusem z Trojanu (autobus jede do Černého Osămu). Lepší než v centru Orešaku je vystoupit až u Trojanského kláštera, protože je to pak do muzea blíž. Spojení prohlídky s návštěvou Trojanského kláštera se tedy přímo nabízí.

oresak 4689
otevřeno od devíti do půl šesté, o víkendu od 10 do 18

oresak 4734 zahrada
Zahrádka u autobusové zastávkyoresak 4691 keramika
Výstava lidové keramiky

oresak 4694 zvony
zvonky

oresak 4705 tkalcovsky stav
tkalcovský stav

oresak 4707 keramicky kruh
hrnčířské kruhy

oresak 4716 keramika
umělecká keramika

oresak 4720 krojoresak 4721 krojoresak 4730 mapa kroju
ukázky krojů a mapa bulharských krojů

 

 

 

 

 

 

Stránky Bulharsko.net píše Yuhů, Dušan Janovský. +420 732 746 901, Kontakt.