Chata Ambarica

Relativně známá chyta Ambarica stojí v centrální části Trojanského Balkánu. Není to chata na hřebeni, je asi 8 km severně od hřebenového vrcholu Ambarica (vrchol se zároveň jmenuje též Vasil Levski). Chata je vidět ze hřebene, stojí na úrovni horní hranice smrkového lesa. Výše už jsou holiny a pastviny. Kolem chaty prochází zelená značka a začíná tu modrá značka.

Na chatě žije chyžar, tedy správce chaty. Jmenuje se Dončo a je trochu potrhlý. (Před 25 lety se o chatu starala Danka, která dnes pečuje o Zelenikovský klášter.) Na chatě Ambarice není možno koupit jídlo, ale dá se tu dobře přespat. Nocleh v patře stojí 10 Lv za osobu. Za chatou je možno nabrat pitnou vodu a umýt se.

V celé chatě je vidět, že sem dříve jezdila spousta lidí, ale dnes už jenom skomírá. Bulhaři asi na hory jezdí čím dál méně. Nevím, jestli sem někdo jezdí v zimě, protože lyžařský vlek, který začíná asi 400 metrů od chaty, údajně v zimě už nejezdí. Je ale vidět, že chata je zařízená na spoustu lyžařů. Je velmi zvláštní vidět chátrající společenskou místnost, křesílka v odpočinkovém koutě, lyžárnu a další opuštěné místnosti. Ale kdyby se chtělo, tak to ještě bude fungovat. Mnohem hůře dopadla jiná chata v údolí jménem Javorova Lăka. Dnes je vybydlená, má zatopený suterén a přespat by se v ní dalo leda nouzově.

Z chaty Ambarica se dá dobře chodit po okolí. Kromě táhlého výstupu na hřeben se dá sejít na severu do údolí říčky Černi Osăm (v něm leží vesnice Černi Osăm, Trojanský klášter a Orešak) a to hned třemi způsoby. Buďto se jde po zelené a uhne se na žlutou (ta pak padá dost strmě), nebo se jde po zelené přímo na sever, nebo se hned u chaty sejde na modrou značku, která klesá hodně na východ. My jsme šli po zelené a pak po žluté a byla to opravdu nádherná procházka (náhoda nás nakonec zavedla do Zelenikovského kláštera).

Kdybych šel na druhou stranu, jako na jih nahoru, tak bych si naplánoval denní přechod buďto k chatě Vasil Levski, nebo k chatě Dobrila.

ambarica 4420ambarica 4421ambarica 4438

 

 

 

 

Stránky Bulharsko.net píše Yuhů, Dušan Janovský. +420 732 746 901, Kontakt.