Sokolský klášter

Klášter nedaleko města Gabrova, na severní straně pod průsmykem Šipka. Cestou dolů z kláštera je docela blízko (asi 4 km) skanzen Etăr.

Moc hezká zahrada, malebný kostel. Ubytování za 15 Lv na osobu a noc. Na pokoji je koupelna se sprchou, komfort to v horách Staré Planiny zcela nevídaný. Pokoje jsou umístěné v patře, vchody mají z dřevěných balkónů a sdílejí malé předsíně s dvěma dalšími pokoji. Klášter se večer zavírá v devět hodin.

Budovy kláštera obklopují malebnou zahradu s centrální fontánou. Kousek pod zahradou je pod schodištěm kostelík s krásnými malbami. Ještě dál po schodech dolů se dá dostat k jeskyňce. Prý tady v minulosti bydlel nějaký poustevník, pak tam postavili ten kostel a potom až ten klášter nahoře. V klášteře dodnes bydlí jakási komunita. Požádali jsme o ubytování a byli jsme velmi mile přijati.

Kdybych ještě někdy plánoval výlet na Starou Planinu, rozhodně bych Sokolský monastýr nevynechal. Bylo to tak neuvěřitelně rozkošné místo, že by se snad vyplatilo jet jenom sem. Klidně bych den dva seděl v patře a koukal do růžové zahrady. Ale to by zase byla vzhledem k zajímavému horskému okolí škoda (Etar, Šipka, Gabrovo).

Jedinou nevýhodou Sokolského kláštera coby ubytovacího zařízení je naprostá absence stravování nebo možnosti nákupu potravin. Jedinou výjimkou je automat na kávu u vchodu. Takže se tu prakticky nedá strávit více než jedna noc, nebo si přivést zásoby.

Areál kláštera je větší než jenom ta centrální růžová zahrada, dál jsou tam zahrady a sady vně. V jedné horní sousední zahradě fungovala kdysi hospoda, dnes zavřená (ověřováno v červnu 2013). Asi 2 km vzhůru po turistické značce stojí jakási totalitní rozpadající se masová ubytovna, dnes zavřená, ale zřejmě se o ni někdo stará. Po zelené značce se dá dojít nahoru do průsmyku Šipka. Vzhledem k šílenému převýšení doporučuji opačný směr cesty, tj. z průsmyku do kláštera. Pak se dá pokračovat do Etăru.

sokolsky monastir 5217 vchodsokolsky monastir 5230 kostelsokolsky monastir 5234 ubytovanisokolsky monastir 5238sokolsky monastir 5241 zahradasokolsky monastir 5245 zahradasokolsky monastir 5247 jeskynesokolsky monastir 5250 jezissokolsky monastir 5215 ubytovna


Fotka z roku 2013, pořízená při mé druhé návštěvě Sokolského manastýru

 

 

 

Bulharsko > Stará planina > Sokolský klášter

sokolsky monastir 5253 adam evasokolsky monastir 5255 balkonsokolsky monastir 5256 ubytovanisokolsky monastir 5259 zahradasokolsky monastir 5261 kostel

 

Stránky Bulharsko.net píše Yuhů, Dušan Janovský. +420 732 746 901, Kontakt.