Klášter Aladža

Asi hodinu a půl cesty od Zlatých písků místní lesní rezervací (o které píšu také na stránce Zlatých písků) vás turistická značka dovede ke skalnímu klášteru Aladža. Klášter Aladža je v podstatě skála a pod ní park. Jsou tu k vidění tři věci:

  1. samotná skála s přistaveným schodištěm. Ve skále jsou mohutné otvory kryté převisy. V minulosti byly převisy dostavěné zdí, takže tvořily normálně místnosti. Místností jsou tři patra.
  2. Muzeum s výstavou předmětů, fotografií, modelů a nákresů původní podoby kláštera.
  3. Asi půl kiláku dál (stále v placeném areálu) jsou další jeskyňky pojmenované jako katakomby.

Skála je vápencová.

Vstupné do areálu pro dospělého činí 4 Lv (asi 60 korun). K areálu vede z místního parkoviště schodiště, na kterém se občas vyskytnou prodavači dřevořezeb, celkem hezkých. Na samotném parkovišti vytéká ze zídky minerální pramen, ke kterému Bulhaři jezdí dodávkami a nabírají vodu do barelů na pití. Asi je nějak léčivá nebo svatá.

Do kláštera Aladža se můžete dostat ze Zlatých písků nebo ze Svatého Konstantina jednak pěšky, jednak taxíkem. Z Varny je asi nejlepší vyjet MHDéčkem buďto do Zlatých písků, nebo na křižovatku před Zlatými písky, na které autobusy staví taky. Odsud je to po silnici asi kilák do kopce. Serpentiny se kroutí kolem zajímavé strže s potůčkem.

Varianty názvu: Aladja, Aladža, Alaja. Cyrilicí se píše Аладжа.

Další informace od Ariany Lajčíkové z diskuse: 2015 - vstupné 5 leva. Podstatné je, že klášter zanikl v 17. stol. a začátkem 20. stol. jej znovu objevili bratři Karel a Herman Škorpilovi, čeští archeologové. Založili archeologickou společnost ve Varně, stali se členy bulharské akademie věd. V expozici kláštera je jim věnován značný prostor. Vesnice od Varny na jih, kde žili, se jmenuje dnes Škorpilovci.

aladza skala 2791
Vápencová skála s vytesanými prostorami

aladza mapa 2788
Mapa přírodní rezervace Zlaté Písky

aladza vstupne 2789
Vstupné do areálu kláštera Aladža stálo 4 leva, ale myslím, že to za to stálo. V ceně je muzeum, skála i vstup do příjemného parku.

aladza zvon 2793
Když někdo vystoupí po schodech do prostor kláštera, na konci cesty si může zazvonit na zvon.

Komentáře k této stránce - klášter Aladja na diskusním webu najih.cz

Jdu na sever: Zlaté Písky, Kranevo, Albena, Balčik
A už jdu na jih: Svatý Konstantin, Varna

 

 

 

 

..\fotky\aladza komurka 2792.jpg

Stránky Bulharsko.net píše Yuhů, Dušan Janovský. +420 732 746 901, Kontakt.