Kranevo

Ceny v Kranevu - Ubytování a pláže - Procházky po okolí Kraneva - Doprava - Mapa Kraneva - Zájezdy a letenky

Kranevo je hodně zvláštní a různorodé místo jižně od Albeny. Rychle rostoucí vesnička leží v mělkém údolí stoupajícím od mořské pláže. Kranevo má různé části:

  • Centrum Kraneva s "levnými" restauracemi a prodejnami různých šmejdů leží asi kilák od moře.
  • U moře se staví nové velké hotely a je tam od toho dost špína, nepořádek a hluk.
  • Na opačnou stranu od centra se rozkládá normální bulharské městečko s rodinnými domy, ve kterých se dá sehnat i ubytování v soukromí. Touto částí Kraneva také prochází hlavní pobřežní silnice z Varny do Balčiku.

Kranevo se cyrilicí píše Кранево. Vyslovuje se tvrdě kraNevo, nikoli kraňevo! Zápis Kraněvo je chybný. Do latinských jazyků se přepisuje jako Cranevo.

Ceny v Kranevu

jidlo kranevo polevky 2876
Cedule před jednou z restaurací

Kranevo má mnohem nižší ceny než blízká Albena a Zlaté Písky, a tak turisté z Albeny chodí do Kraneva nakupovat a obědvat. Na hlavní ulici "Černo more" ve střední části města je hodně průměrných restaurací. Pro zajímavost: rybí polévka 20 Kč, šopák 35 Kč, grilovaná ryba s hranolkami 85 Kč, půlitr piva 14 Kč (ceny přepočítávám podle kurzu z léta 2007). Takže jako u nás někde v podhůří.

Ubytování a pláže

ubytovani kranevo bjuro 2873
Kvartirno bjuro v Kranevu
kranevo stavba hotelu 2897
Rozestavěný hotel

Ubytování můžete na rychlo sehnat v kvartirnu bjuru v horní části obce, na takovém náměstíčku. Mají přehled o tom, jaké ubytování nabízejí soukromníci v horní části Kraneva dál od moře. Nevědí nic o volných kapacitách velkých přímořských hotelů. Nafasoval jsem tam spoustu prospektů a mapek s nabídkami sezonního ubytování, ale nemám čas ani náladu to sem přepisovat. Chcete-li něco z toho vědět, napište mi.

Co říkaly, tak dvoulůžkový pokoj stojí 30 Lv na noc, třílůžkový 40. Mimo sezónu prý dvoulůžkáč klesá na 24 Lv.

U moře se stavějí hotely v jižním cípu velké pláže, která na severu pokračuje do Albeny. Do těchto hotelů míří velká část českých a slovenských cestovek, které Kranevo uvádějí ve svých nabídkách dovolené. Mezi hotely je prašno a rušno, ale během několika let by se to mělo uklidnit, protože podle nějakých nových zákonů už se v Bulharsku nesmí stavět u moře. Ve spodní části Kraneva jsem potkával hodně Slováků (dvě hospody mají slovensky psané menu, jedna měla vývěsku Zemplintour) a Rusů. Výhodou je blízká písečná pláž.

Pláž se táhne v podstatě od Albeny kolem Kraneva a kousek dál na jih. Na pláži nechybí sprchy. V jižním cípu pláže je zajímavá zátočinka plná řas a vodních rostlin, někteří turisté se zde koupou s dětmi. Jak jsou zdejší pláže veliké, nemá nikdo problém s nalezením místa na písku (jako se to občas stává v jihobulharských letoviscích). Slunečníky a lehátka jsou klasicky placená, ale nikdo se nebude divit, pokud si přinesete slunečník vlastní.

Procházky po okolí Kraneva

Říká se, že Kranevo s Albenou srůstají, ale není to pravda, protože je mezi nimi přírodní rezervace s pruhem ubohé suché nezastavěné země u moře. Procházky z Kraneva se dají dělat podél lesa do Albeny, ale les je oplocený, aby do něj lidi nechodili srát. Omlouvám se za ten výraz, ale když uvidíte okraj plotu, pochopíte. Další možná procházka z Kraneva vede severně do údolí říčky Batovo (právě do té rezevace, ale z jiného směru), kus po silnici nebo po polních cestách. V lesní rezervaci jsou zajímavé kytky (zajímavé spíš pro botaniky než pro lidi), ale taky je tam dost mokro a blátivo. Mně přišly v Kranevu zajímavé i velmi krátké procházky mezi staršími rodinnými domy.

kranevo svah 2888kranevo svah 2890
Podél pobřeží na jih

Další zajímavá procházka vede podél pobřeží na jih (na druhou stranu od Albeny). Cesta prochází kolem starého mola pod vysokými pobřežními svahy porostlými křovinami a končí až poblíž Zlatých písků. Závěr: okolí Kraneva je super, určitě třeba v porovnání například se Slunečným pobřežím.

Doprava

Dopravní spojení Kraneva z Varny je trochu problematické, protože poslední městské autobusy z Varny (nebo z letiště) končí nahoře na Zlatých píscích. Dál se musí jet stopem nebo mikrobusem směrem na Balčik nebo na Albenu. Chcete-li si lapálie ušetřit, ve Varně musíte západně od katedrály najít ten správný mikrobus, který jede do Albeny (přes Kranevo). Nebo mít štěstí a najít na západním autobusovém nádraží ten správný meziměstský autobus, který ovšem jezdí dost sporadicky a (dle mého poznání) nevypočitatelně. Jedete-li zpět z Kraneva do Varny, poradí vám snad místní obyvatelé poblíž horního náměstíčka v Kranevu, kde autobusy staví. Většinu mikrobusů je v Kranevu nutno odchytit výše až na hlavní silnici, přičemž bez zamávání nezastaví. Mikrobus z Varny nebo do Varny stojí 3 Lv (asi 40 korun) a cesta trvá maximálně půl hodinky (s dostatečně šíleným řidičem i podstatně méně).

Mapa Kraneva

kranevo mapa 2872

Vyfocená mapa obce Kranevo s některými vyznačenými ulicemi. Pokud budete chtít přečíst nějaké údaje z mapy ve větším zvětšení, napište mi, mám ji tu někde na papíře nebo bude na stránce bulharských map.

Podívejte se na další fotky vesničky Kranevo.

Kranevo - hotely a recenze

V Kranevu jsou recenzované tyto hotely: Bungalovy Interpark, Fregata, Iskar, Kristel Park, Neven, Rila, Vedren. Zobrazit české recenze hotelů v Kranevu.

 

Komentáře k této stránce - Kranevo na diskusním webu najih.cz

Jdu na sever: Albena, Balčik
A už jdu na jih: Zlaté Písky, Svatý Konstantin, Varna, Obzor

 

 

 

 

..\fotky\kranevo hotely 2896.jpg

Stránky Bulharsko.net píše Yuhů, Dušan Janovský. +420 732 746 901, Kontakt.