Carevo

Carevo je relativně větší městečko, prý má asi 6000 stálých obyvatel. Dostatek obchodů, pár hotelů, přístav, pláž. Je tu lacino.

Nejstarší část města se nachází na poloostrově trochu podobném Sozopoli. Z jižní strany poloostrova je v zálivu přístav, na severní straně středně velká pláž (spíše přiléhající k pevnině než k poloostrovu). Ve starém městě je jedna hlavní ulice vedoucí z poloostrova na pevninu, v poslední době získávající určitý lesk a ruch. Carevo vypadá podobně jako jiná jihobulharská městečka - rodinné domky, občas nějaký ten větší hotel, zahrádky a parky.

Názvy Carevo a Mičurin

Průvodce Rough Guide uvádí, že Carevo má svůj název podle jakýchsi carů (asi ruského a bulharského), kteří se sem v devatenáctém století chodili koupat (reklamní název). Mně se tuto informaci nepodařilo ověřit, každopádně ke přejmenování vesnice Vasiliko na Carevo došlo v roce 1934. Komunisté cary neuznávali, a tak městečko přejmenovali na Mičurin. Pod tímto názvem je ještě docela známé (mnohem víc než např. náš Zlín pod jménem Gottwaldov). Název Mičurin (Michurin) se vyskytuje i na nových mapách zahraničních nakladatelství. Mičurin byl úspěšný ruský šlechtitel ovocných stromů, v Rusku populární i v období vlády komunistů. Ještě před názvem Carevo se vesnice jmenovala Vasiliko a byla osídlena Řeky (jako ostatně většina zdejšího pobřeží). Cyrilicí se Carevo zapisuje Царево, případně Mičurin Мичурин.

Kemp a ubytování

Kemp severně od města se jmenuje Arapja, často psáno Arapya. Je v hezkém prostředí, moře zde tvoří útesy typické pro nejjižnější část bulharského pobřeží, které obklopují malý kulatý záliv s písečnou pláží. Arapja leží asi 2 km severně od Careva. 2 hotely na pláži Arapja jsou určeny Bulharům.

Ubytování v Carevu není nijak centralizované. Jestliže nejdete s českou cestovkou, což je asi nejvýhodnější, zkuste se poptat kolem autobusového nádraží na západní straně města. Na předměstí bych čekal nižší ceny než na poloostrově. Kvartirno bjuro Horizont na horním náměstí bylo v době mé návštěvy zavřené. V Carevu jsou postavené 2 nové hotely přímo v centru, Diana a Zebra. Další 4 hotely jsou nově postavené jižně od města na Vasiliku u tábořiště a pláže pláže Nestinárka, postavili je Skandinávci.


V hotelu Diana jsem pobýval krátce, ale líbilo se mi tam. V přízemí je navíc dobrá restaurace.

carevo pobrezi 7387carevo hotelcarevo ikony

Zvláštní velký areál zatím nedostavěných domů jsem v roce 2017 viděl na severním okraji města. Nedostal jsem se až k nim, abych výstavbu posoudil, ale z dálky to působí jako další nikdy nedostavěný betonový komplex, který už nikdy dostavěn nebude.

Okolí Careva

Carevo je výhodnou lokalitou pro dovolenou kvůli možnosti různých procházek do okolí. Kromě téměř pustého rozmanitého pobřeží (na jih k Varvaře, na sever k Lozenci) tu jsou západně kopce. U Careva už je pohoří Strandža velmi výrazné. Za totáče všechno jižně od Careva patřilo už ke střeženému pohraničnímu pásmu (kousek dál přes kopečky už je za Achtopolí a Sinemorcem Turecko), což se projevuje v určité zanedbanosti tohoto místa.

V Carevu se hlavní pobřežní silnice větví. Větší proud aut pokračuje do vnitrozemí pohořím Strandža směrem k Malko Tărnovu a k hraničnímu přechodu s Tureckem. Po pobřeží pokračuje silnice do Achtopole, Sinemorce a do hraniční vesničky Rezovo. V ní ale nelze hranici překročit.

Pravidelné dopravní spojení na sever ke Kitenu a dál do Burgasu je docela husté, protože kromě asi osmi dálkových spojů denně se z autobusáku jezdí téměř  každou hodinu mikrobus do Sozopole nebo Burgasu přes Kiten a Primorsko. Kromě pravidelných spojů se může stát, že se sejde dost pasažérů, aby naplnili mimořádný mikrobus a za cenu běžného jízdného se mohou dostat do Sozopole nebo Burgasu, podle toho, kam si to až všichni zaplatí (něco jako tuniské Louage).

Na jih k Achtopoli je to dvakrát horší, tam už si musíte spoje opravdu pečlivě naplánovat.

Pravidelné spoje odjíždějí z autobusového nádraží, které je z poloostrova asi kilák cesty.

carevo morecarevo autobusak 3408carevo morsky breh

Podívejte se na další fotky městečka Carevo.

Carevo 2023 - hotely a recenze

V Carevu jsou recenzované tyto hotely: Apartments Hermes, Pension Diana, Penzion Stanimir, Soukromé vilky, Zebra, penzion Stela. Zobrazit české recenze hotelů v Carevu.

Vyhledat zájezdy s pobytem v Carevu v nabídkách všech cestovek.

Můžete se se mnou poradit na mé facebookové cestovací stránce.

Komentáře k této stránce - Carevo na diskusním webu najih.cz

Jdu na sever: Lozenec, Kiten, Primorsko, Sozopol, Černomorec, Burgas
a už jdu na jih: Achtopol, Sinemorec, Rezovo

 

 

 

 

..\fotky\carevo krajina 3406.jpg

Stránky Bulharsko.net píše Yuhů, Dušan Janovský. +420 732 746 901, Kontakt.