Albena

Pláž - Hotely - Říčka - Okolí - Doprava - Zájezdy a letenky

Albena je lázeňský komplex, letovisko a městečko severně od Varny a Zlatých písků. Letovisko vzniklo v roce 1958. Pyramidovité hotely u 6 km dlouhé pláže, spousta vysokých (ale nikoli výškových) budov a mezi nimi lesíky a parky. Do Albeny jezdí hodně německých cestovek a ceny jsou tu podstatně vyšší než na zbytku bulharského pobřeží.

Pokud sháníte dovolenou do Albeny, udělal jsem si na to srovnávač.

Pláž je super

Široká příjemná pláž má čistý písek, a většinou tu nebývá úplně plno. Pláže u letoviska Albena jsou neobvykle široké, totiž 30 až 100 metrů. Moře je mělké a jak je to tu v zálivu, tak i dost teplé. Na konci příboje je hodně mušlí. Vzhledem k movitějším turistům tu atrakce jako windsurfing nebo školy potápění mají dost zájemců. Nevšimnul jsem si, zda je na pláži sprcha se sladkou vodou a zda je bezplatná (jestli někdo víte, dejte mi prosím vědět).

Hotely a parky

Zeleň je v Albeně pečlivě upravená, parkoviště pečlivě označená, chodníky vydlážděné. Všechno funguje (tedy skoro všechno). Je úplně zřejmé, že tohle letovisko je jiná liga než zbytek Bulharska. Výškovou zástavbou se Albena trochu podobá Zlatým Pískům nebo Slunečnému pobřeží, ale v Albeně se nestaví žádné nové hotely a je tu i výrazně klidněji. Stávající hotely mají zvláštní tvar, mluví se o nich jako o pyramidových, i když to je zřejmě nepřesné. Většinou to jsou vysoké domy postavené do jakési podkovy, která dovoluje mnoha hotelovým pokojům i z odvrácené strany mít aspoň boční pohled na moře. Druhá zvláštnost spočívá v tom, že každé patro je jinak dlouhé, domy se do výšky zužují, což apartmánům na kraji poskytuje mimořádně velké balkóny. Hotely stojí přímo u pláže. Zezadu mají bazény, parky a hotelové restaurace.

Samozřejmě ne všechny budovy stojí u moře (to jenom ty úplně na jihu za sebou nemají žádné další hotely), Albena je členěna i trochu do hloubky. Zadní hotely jsou nižší a většinou i levnější. Co jsem koukal na Invii a Nettravel, tak české cestovky umějí do Albeny nasmlouvat ubytování velmi výhodně. Ve vnitrozemí končí Albena kruhákem, přes který prochází hlavní pobřežní silnice z Varny do Balčiku. Kromě hotelové části má Albena i starší zástavbu rodinných domů, která je už hodně severně rozložena na úbočí svahu nad pobřežní skalou. V této části je možno sehnat ubytování v soukromí, ale neznám žádný kontakt.

Různé restaurace jsou roztroušené v zástavbě. Přišly mi hodně drahé i na můj vkus. Pro Bulhary to tady asi musí být k vzteku, jak je tu všechno drahé. Bulhary samozřejmě v restauracích u stolu nepotkáte, ale stačí, když si představíte, že jenom pár kilometrů nahoře v kopcích je průměrný plat patnáctkrát (nepřeháním) nižší než plat Němců, co sem jezdí.

Říčka

Letovisko Albena je na jižní straně ohraničeno říčkou Batovo vytékající z přírodní rezervace Baltata. Břeh říčky je dost malebný. Na pláži řeka ústí do moře typickým  vsakovacím ústím přes úzkou šíji. Přírodní rezervace za řekou je nepřístupná a oplocená (částečně myslím kvůli tomu, aby tam lidi nechodili na toaletu).

Kam do okolí

Na vycházky můžete chodit na jih do Kraneva nebo na sever do vesnice a na planinu k Obročišti.

Kranevo byla donedávna normální vesnice asi kilák od moře, nyní tam už ale asi deset let u moře bují výstavba nových hotelů. Kranevo má hodně restaurací, které jsou levnější než ty v Albeně. Cesta do Kraneva je dlouhá asi 3 km a vede mezi mořem s pláží a oploceným lesem. Občas nějaké rákosí, ale cesta je špinavá a v okolí se válí dost odpadků.

Do Balčiku (botanická zahrada) je to pěšky moc daleko, po pobřeží se tam ale dojít dá. Lepší je jet mikrobusem asi za 30 korun.

Doprava

Spojení s Varnou zajišťují mikrobusy (asi 40 korun) a případně taxíky. Není úplně snadné najít ve Varně stanoviště mikrobusu kus západně od Katedrály, protože obyvatelé Varny obvykle nevědí, odkud se jezdí do Albeny. Ve Varně na autobusáku jsem viděl i nějaké spoje do Albeny, ale jezdí to dost řídce. Mikrobusem se z Albeny můžete dostat i do Zlatých písků a udělat si procházku lesem do kopce do kláštera Aladža.

U Albeny jsou údajně tři kempy Arabela a Smokinova Gradina. Jestli o nich někdo něco víte, tak mi napište, protože já jsem žádné neviděl, ale nebyl jsem úplně na severním okraji Albeny. Někde výše ve svahu by měl být kemp Gorska Feja.

V Albeně se výjimečně dobře domluvíte anglicky a německy. Albena se cyrilicí píše Албена.

albena balkony 2928albena hotel park 2919albena hotel 2916
Starší klasické hotely s balkóny vyskládanými tak, aby i zadní pokoje měly kousek výhled na moře.

albena bazen 2923albena z balciku 2828albena z kraneva 2894
Z Albeny je vidět přes široký záliv na mys Kaliakra a na Balčik

Albena 2023 - hotely a recenze

V Albeně jsou recenzované tyto hotely: Albena Plaja, Altea, Bungalovy Arabela, Dobrudža, Kamelia, Orchidea, Vita Park, Západ. Zobrazit české recenze hotelů v Albeně.

Vyhledat zájezdy s pobytem v Albeně v nabídkách všech cestovek.

Můžete se se mnou poradit na mé facebookové cestovací stránce.

Komentáře k této stránce - Albena na diskusním webu najih.cz

Jdu na sever: Balčik, Kavarna, Rusalka
A už jdu na jih: Kranevo, Zlaté Písky, Svatý Konstantin, Varna

 

albena jezdci 2932albena park 2922albena park 2924albena parkoviste 2925albena plaz musle 2930albena reka 2929albena reka plaz 2909albena reka rakosi 2920albena rezervace 2934albena rezervace informace 2921albena transporter 2935albena usti reky 2910albena hotel slunecniky 2918

 

..\fotky\albena reka plaz 2909.jpg
Albena, pyramidovité hotely a pláž

Stránky Bulharsko.net píše Yuhů, Dušan Janovský. +420 732 746 901, Kontakt.