Sinemorec

Sinemorec je skoro nejjižnější bulharská obec na černomořském pobřeží. Je malá a není zatím ani moc zničena výstavbou prázdninových domů jako jiná místa u bulharského moře.

Jižněji od Sinemorce už je jenom vesnička Rezovo, což je ale jenom mrňavá hraniční víska asi 6 km daleko. Okolí Sinemorce je velmi divoké a zanedbané. Jedním důvodem je přírodní rezervace Strandža všude kolem, druhý důvod je, že v Sinemorci jste na konci světa. Protože v Rezovu se nedá jet dál do Turecka (není tam hraniční přechod), skoro nikdo do Sinemorce nemá důvod jezdit. A tak je tu jenom pár domků starousedlíků, pár nově vybudovaných hotýlků, pláže, útesy, blátivé cesty, náměstíčko a jedna asfaltka.

Za komoušů byl Sinemorec v hraničním pásmu. Nedaleké Turecko bylo v NATO a Bularsko bylo ve Varšavské smlouvě, takže do Sinemorce se nomrálně nesmělo. I když už je to 20 let, určitá zaostalost přetrvává (v Bulharsku, jak známo, čas plyne pomaleji). Na různých místech se v Sinemorci a v okolí dají najít různé vojenské stavby a bunkry. Jeden z bunkrů přímo na útesu je přestavěn na obytný dům, vypadá to velmi zajímavě.

Ze Sinemorce se dá chodit do kopců do přírodní rezervace Strandža. To je obrovské téměř opuštěné území, kde se v kopcích dají najít jenom duby, kytky a sem tam nějaká zvířata, co tu pasou Cikáni. Cikáni vůbec nejsou nepříjemní, mají svoje automobilové osady a pasou v lesích za Sinemorcem stáda koz a nějaké koně či krávy. Jeden mě dokonce svezl autem, aniž bych stopoval, hezky jsme si popovídali. Přírodní rezervací protéká řeka Velika. K jejímu ústí se dá ze Sinemorce dojít asi za deset minut po místní pěšině.

V Sinemorci se dá sehnat ubytování levnější než na zbytku bulharského pobřeží. Nejlevnější mají ubytování v ubytovně Sofijské univerzity -- 10 leva na osobu a noc (něco přes stovku), v areálu mají i hospůdku. Jinak hospody se v Sinemorci dají najít kolem centrálního náměstíčka. Tam je navíc pekárna a autobusová zastávka. Pokud mohu soudit, do Sinemorce jezdí na prázdniny hlavně Bulhaři (potkal jsem tu ovšem i Čechy, což nepřekvapilo). Cena ubytování na noc je samozřejmě tím nižší, čím déle zůstanete. Hádám, že na týdenní pobyt se dá dostat i ve slušném hotýlku na 10 leva na osobu a noc, možná i níže.

Mikrobusové spoje do Sinemorce jsou překvapivě časté, vezmu-li v úvahu, že je to tady konec světa. Denně jich jede asi deset. Časy se dají najít na fotce. Nejčastěji jezdí na sever do Careva. Dalších 6 km severně od Sinemorce je mnohem větší Achtopol. V nouzi, když nic nejede, se dá na zdejších silničkách velmi dobře stopovat.

Podle fotek by se mohlo zdát, že je v Sinemorci hnusné počasí. Já jsem skutečně měl ošklivo, ale jinak je tu stejně hezky jako jinde, vlastně ještě hezčeji, protože je to tady už hodně na jihu. Koupání se dá najít jednak na malých plážičkách pod útesy, jednak na velké pláži u ústí řeky Velika.

sinemorec byvaly bunkr 7248sinemorec jizdni rad 7239sinemorec plaz 7314sinemorec 7332sinemorec ubytovani sofijske univerzity 7253

Jdu na sever: Achtopol, Carevo, Lozenec, Kiten, Primorsko
A už jdu na jih: Rezovo, ale o něm nepíšu

 

 

..\fotky\sinemorec 7332.jpg

Stránky Bulharsko.net píše Yuhů, Dušan Janovský. +420 732 746 901, Kontakt.