Slunečné Pobřeží

Sunny Beach, Slănčev Brjag čili česky Slunečné Pobřeží je největší bulharské pobřežní letovisko. Vyplatí se sem jet kvůli plážím, ale jinak je tu to dost zvláštní. Všechno je hrozně veliké, výškové stavby jsou velké jako naše paneláky, zástavba je taková socialistická. Pláže a koupání výborné, ale zadní hotely jsou už vlastně dost daleko od moře.

Pokud sháníte dovolenou na Slunečné pobřeží, udělal jsem si na to srovnávač.

Kontrasty prostředí

Letovisko Slunečné pobřeží vznikalo od roku 1957 v řídkém parku. Další kolo výstavby začalo kolem roku 199 let. Jednak se stavělo dál od moře, ale také se zastavovaly parky (bulharské zákony umožňovaly až do roku 2003 legalizovat nelegálně zahájené stavby, takže tady to jelo ve velkém). Jak jsou parkové exteriéry už docela staré, je na nich patrné stáří a o veřejná prostranství a o parky se pořádně nikdo nestará. Naopak nejbližší okolí komerčních a hotelových budov je nablýskané. Rozpadlé chodníky jsou střídány perfektní dlažbou a hned vedle krásných parčíků můžete najít rumištní květenu (zde nejčastěji bodláky a pelyněk). Jak je tu dost teplo a málo vody, tak bývají rostliny v zaprášeném prostředí vyprahlé. Bazény jsou namačkané na hotely a o pár metrů dál jsou prašná parkoviště. Nutno říct, že mnoha lidem to nevadí. Slunečné pobřeží si i přes zvýšení koncentrace turistů lokálně zachovalo milý styl, i když zanedbaný. Také nabídka atrakcí a luxusu pro bohatou klientelu je dobrá.

Dobou původní výstavby Slunečné pobřeží i charakterem zástavby připomíná Zlaté písky, které leží severně od Varny. Stejně jako u Zlatých písků, kde je hned za silnicí kopcovitý přírodní park, i u Slunečného pobřeží se dá na sever vyjít do kopců Balkánského pohoří. Jinak ale Slunečné pobřeží stojí v rovině a za silnicí je pole, pomalu zastavované dalšími hotely. Slunečné pobřeží je letovisko velké. Větší hotelovou aglomeraci jsem viděl snad už jenom v turecku (např. Antalya).

Mapy Slunečného pobřeží

slunečné pobřeží mapa
Výřez z velmi podobné mapy, na které jsou čísla hotelů čitelnější

slunecne pobrezi mapa zluta_small.gif
Mapa hotelů na Slunečném pobřeží

slunečné pobřeží mapa
Mapa Slunečného pobřeží vyfocená někde na stánku (nahoře vidíte upínací kolíčky)

 

Hotely ve Slunečném pobřeží

Hotelů je tu hrozně moc, takže hodně záleží, na co natrefíte. Vedle nejmodernějších hotelů se tu dají najít velké ubytovny s vybavením ještě ze socialistických časů. Smradlavé pokoje bez úklidu nejsou výjimkou, stejně jako naprostý luxus. Při studiu recenzí dávejte pozor na detaily. Také počítejte s tím, že do nejlevnějších hotelů jezdí málo nároční hosté zvyklí na podprůměr, takže jejich recenze mohou být málo přísné.

Zařízení hotelů a jejich přízemí je přizpůsobeno na to, aby se zde dobře utrácely peníze v barech, nočních klubech a na podobných divných místech. Jinak tu jsou i normální obchody, lékárny, prodejny obuvi a podobně. Skoro jsem měl pocit, jakoby Slunečné pobřeží byl vlastně jeden velký obchoďák s ubytováním a pláží. Určitě se také setkáte s nabídkou různých projížděk na koni nebo lodí kolem pobřeží.

Samotné letovisko je dost rozlehlé, takže se pěšky ani nedá moc dobře projít. Zdejší hotely jsou docela velké komplexy. Seženete-li zde ubytování přes cestovku, pravděpodobně to bude do nějakého velkého hotelu. Nechci psát panelákového hotelu, ale skoro to tak je. Záleží na tom, jak starý ten hotel bude. Dál od moře se staví modernější domy. Některé hotely jsou skutečně výstavní, jiné kapku chátrají. Přes léto i tak bývá všude úplně plno a volný pokoj se na blind sehnat moc nedá.

Ve Slunečném pobřeží může být problém s dodržováním nočního klidu. Kdo bydlí blízko restaurace, nemusí se vyspat.

Pláže

Pláž na Slunečném pobřeží je jedna dlouhá, předlouhá pláž od severu k jihu. Myslím, že je celkově přístupná, nejsem si vědom toho, že by některé hotely měly zabrány kusy pláže pro sebe. Když fouká východní vítr, jsou vlny a koupat se nedá, ale to je dosti řídký jev. Do moře je povlovný vstup, je teplé a většinou i velmi čisté.

Na pláži se dají půjčit slunečníky a lehátka za běžné bulharské ceny. Češi si nosí deky a slunečníky svoje, aby nemuseli platit.

Pláž je relativně čistá, ale v písku je spousta vajglů.

Akvaparky

Akvapark Action sváží turisty svými autobusy, leží blíže k severnímu okraji Slunečného pobřeží. Druhý Aquapark Nessebar leží spíš u Ravdy než u Nesebaru, takže už dost mimo Slunečné pobřeží, ale jezdí tam pravidelný bus. Oba akvaparky mají stejné ceny, lístek stojí 34 Lv na celý den a 24 Lv na půl dne, pro děti trochu levněji.

Ceny

Zdeněk mi v srpnu 2017 poslal následující vzkaz:

"V Sunny Beach jsou zhruba dvojnásobné ceny oproti ČR. Pivo klidně 3,50 Lv, polévka i 5 Lv, vídeňský řízek 16 Lv. " (Lv je asi 13,3 Kč.)

Moje zkušenost z roku 2015 se týká krámku u silnice a sámošky. Ceny tam byly jen o trochu vyšší než v Praze. (Obecně o bulharských cenách.)

Okolí Slunečného pobřeží

Slunečné Pobřeží se táhne od severu k jihu a vlastně plně pokrývá pobřeží od  letoviska Sveti Vlas (na severu) po Nesebăr (na jihu). Do obou míst se dá dojít pěšky, je to pěkný výlet na odpoledne nebo večer. Letovisko leží v rovině, je to vlastně první hodně rovné místo na jih od Balkánského pohoří. Směrem do vnitrozemí se pořádně nikam chodit nedá, protože hned za posledními staveništi začínají fádní vyprahlá pole. Trochu lepší je to v severní části letoviska, odkud se přeci jen dá vyrazit do zalesněných kopců, ale najít v nich nějaké smysluplné cesty je celkem těžké.

Anglicky se Slunečné Pobřeží jmenuje fádně Sunny Beach, bulharsky Slnčev Brjag (Слънчев Бряг, obvyklý přepis Slănčev Brjag se čte "slnčev", nikoli "slančev") a ekvivalentně se překládá i do dalších jazyků.

Historie Slunečného pobřeží

Do diskuse nám kdosi na téma zakládání Slunečného pobřeží ocitoval text, který je přeložený z bulharštiny ze socbg.com. Přijde mi zajímavý:

Projektování komplexu bylo zahájeno v roce 1957. Tým arch. Nikola Nikolova vyvíjí projekty a programy pro hotely a restaurace. Designový tým je tvořen neznámými, ale talentovanými a ambiciózními specialisty. Dekret, který stanovil zahájení resortu, byl dán Radou ministrů dne 30. června 1958 a první objekt byl vystavěn na místě č. 4, později se změnil na restauraci Oasis. Historie ukazuje, že spolu s výstavbou komplexu začíná i design lesoparku. Aby se stalo skutečností, bylo přepravováno 550 000 kubických metrů úrodné půdy a bylo vysázeno stovky tisíc stromů, keřů a květin a investice přesáhly 150 milionů Leva. ...

... Podle platných norem se počet lůžek vypočítával ve vztahu k pláži, což umožňovalo 30 000 návštěvníků v komplexu. Z toho plynulo, že v těchto letech byl turistům přiděleno 8 m² pláže.

K tomu lze dodat, že dnešní kapacita Slunečného pobřeží je asi 300 tisíc lůžek, takže desetinásobek původního předpokladu.

slunecne pobrezi jizdni rad 7516
Jízdní řád autobusů ze Slunečného pobřeží

Doprava a výlety

Přes Slunečné Pobřeží jezdí všechny autobusy, co jezdí z Varny do Burgasu nebo zpět. Tím pádem je dopravní spojení se zbytkem pobřeží výborné. Z Burgasu jezdí MHDéčko každou půlhodinu, večer trochu méně. Pěšky se dá dojít do Nesebăru, ale to jak z kterého kraje Slunečného Pobřeží. Třeba ze severního okraje je to výlet na celý den a to dost namáhavý, je lepší najít si na to nějaký spoj nebo loď. Kromě Nesebaru se možná vyplatí udělat si výlet dál do Pomorie, i když tam toho je k vidění mnohem méně než v Nesebaru. Na celý den už je výlet na jih přes Burgas do Sozopole, ale ten se určitě vyplatí. Na sever se můžete podívat do blízkého letoviska Sveti Vlas (autobus jezdí přibližně každou hodinu, ale jde tam dojít i pěšky) a přes hory  do přímořského městečka Obzor (za cca 60 korun).

slunecne pobrezi 3062slunecne pobrezi 7511slunecne pobrezi 7518slunecne pobrezi 7521slunecne pobrezi 7522slunecne pobrezi 7525slunecne pobrezi 7529slunecne pobrezi 7534slunecne pobrezi 7537slunecne pobrezi 7541slunecne pobrezi 7542slunecne pobrezi 7544slunecne pobrezi autobusak 7513

Slunečné pobřeží 2024 - hotely a recenze

V Slunečném pobřeží jsou recenzované tyto hotely: Afrodita Beach, Alba, Amfora, Amfora Beach, Androméda, Aparthotel Sunny Victoria, Arda, Atos, Bahami, Baikal, Balkan, Bohemi, Bravo, Carina Beach, Colosseum, Condor, Delta Beach, Dunav, Fenix, Glarus, Glarus Beach, Annex, Chrisantema, Imperial,  Ivana Palace, Jasmine, Kalina Garden, Karolina Beach, Kiparisite, Kokiče, Kondor, Kontinental, Kotva, Kristal, Larisa, Longoza,. Zobrazit české recenze hotelů v Slunečném pobřeží.

Vyhledat zájezdy s pobytem v Slunečném pobřeží v nabídkách všech cestovek.

 

 

Komentáře k této stránce - Slunečné pobřeží na diskusním webu najih.cz

Jdu na sever: Sveti Vlas, Obzor, Varna
A už jdu na jih: Nesebar, Pomorie, Burgas, Černomorec, Sozopol

 

 

 

Bulharsko > Střední pobřeží Bulharska > Slunečné pobřeží

 

..\fotky\slunecne pobrezi 3062.jpg

Stránky Bulharsko.net píše Yuhů, Dušan Janovský. +420 732 746 901, Kontakt.