Malé, velmi stylové městečko s přirozeným centrem ležící na úpatí konce Balkánského pohoří, na pobřeží obráceném k jihu. Pod starším městečkem je hotelová zástavba a príma pláž se sprchami, která se brzo stáčí na jih ke Slunečnému pobřeží. Sveti Vlas už skoro patří k letovisku Slunečnému pobřeží, protože toto velké letovisko je hodně blízko, a tak to některé cestovky zaměňují. Od Slunečného pobřeží oddělují Sveti Vlas nezastavěné parcely, jakási velká zahrada s moly na pobřeží a hlavně atmosféra. Ještě dál za Slunečným pobřežím na jih, naproti za širokým zálivem, leží staré město Nesebăr.
Pobřežní rovinka je velmi úzká, brzo se od moře zvedají hory, takže vlastně celý Svetu Vlas leží ve svahu. Proto se i hlavní bulharská pobřežní silnice Svetimu Vlasu vyhýbá a od Slunečného Pobřeží vede k Obzoru víc na sever přes hory.
Podél pobřeží na východ vede silnice lesem dál do míst, kterým se říká Elenite, ale častěji jsem viděl název Fort Beach, čili pevnostní pláž. Je tu nějaký starý zámek nebo pevnost a spousta turistických vilek.
Sveti Vlas jsem navštívil až při své druhé bulharské cestě, protože leží trochu stranou hlavních spojů a stopuje se do něj špatně. Jak vidíte, mám taky pár fotek letoviska vyfocených z Nesebaru, který leží přes záliv.
Sveti vlas focený přes záliv z Nesebaru
Atmosféra a celkový vzhled letoviska Sveti Vlas je příjemnější a komornější než v případě nedalekého Slunečního pobřeží. Možná je to tím, jak hory rychle stoupají, což velikost městečka příjemně omezuje. I tak se tu ale ještě dost staví. Pláže ve Svetém vlasu jsou docela prázdné. V diskusích pod článkem kdosi zmiňoval velmi dobré podnebí pro léčbu dýchacích onemocnění.
Do letoviska Sveti Vlas jezdí zhruba co hodinu mikrobusy a autobusy z centra Slunečného pobřeží, dá se to to dojít i pěšky, ale chybí pořádný chodník. Z Nesebaru jezdí do Sveti Vlas lodě, ale bál bych se, že budou drahé. Budete-li v letovisku Sveti Vlas nebo Elenite trávit dovolenou, doporučuju udělat si výlet do Nesebaru a do Burgasu, případně na sever do Obzoru.
Od mariny do Nesebru jezdí po půlhodinách vodní taxi. Platí se 15 leva za dospělou osobu a je to v porovnání s ukodrcaným autobusem příjemný způsob cestování.
Mně se osobně velmi líbily hotelové komplexy ve východní části Sveti Vlasu, sestavené z nových domků, které vypadají jako staré. Dokonce tam je nový kostelík vypadající staře. Myslím, že se ta oblast jmenuje Arena a Garden of Eden.
Ze městečka Sveti Vlas se dají podnikat procházky do zalesněného pohoří. Lesy jsou dost vyprahlé, ale stále příjemně zelené. Pokud bych jel někdy do Bulharska na válecí dovolenou, bude Sveti Vlas dost horký favorit. Je tu klid, hezké moře, je kam chodit. Když si nakonec chce člověk uvědomit, na jak hezkém místě tu bydlí, sveze se na hodinku busem do hektického Slunečného pobřeží, aby viděl, jak taky mohl dopadnout.
Sveti vlas se cyrilicí zapisuje Свети Влас.
V Svetim Vlasu jsou recenzované tyto hotely: Iris, Penzion Pirevi, Peshev, Santorini, Venera. Zobrazit české recenze hotelů v Svetim Vlasu.
Vyhledat zájezdy s pobytem v Svetim Vlasu v nabídkách všech cestovek.
Komentáře k této stránce - Sveti Vlas na diskusním webu najih.cz
Bulharsko > Střední pobřeží Bulharska > Sveti Vlas
Stránky Bulharsko.net píše Yuhů, Dušan Janovský. +420 732 746 901, Kontakt.