Svatý Konstantin(Sveti Konstantin)

Letovisko 10 km severovýchodně od Varny, skoro lázně. Je tu kemp, celkem dost hotelů a často jezdí eMHáDéčko do Varny. Charakterem mi Sveti Konstantin hodně připomíná Zlaté písky, akorát je menší. Stojí také ve svahu (i když v menším) a jsou tu také prodavači cetek.

Jde o nejstarší Bulharské letovisko vystavěné v roce 1955. Zástavba se nachází přímo v původním parku. Mořské pláže jsou písčité a menší, rozdělené mnohými zarostlými útesy. Zajímavá mi přišla také mola v západní části pobřeží, která využívají místní rybáři.

Okolo letoviska Svatý Konstantin se dá projíždět autobusem číslo 409 z Varny do Zlatých písků. Lze se zeptat místních, kdy je potřeba vystoupit. Lepší je využít autobusu číslo 8, který z Varny (od katedrály) zajíždí přímo do letoviska a také odsud odjíždí. Do Zlatých písků se dá dojít po pobřeží, i když místy blbě. Lepší způsob, jak se dostat do Zlatých písků, je vyjít až na hlavní silnici a chytit autobus 409 směrem od Varny. Dobrým cílem výletu je klášter Aladža kousek v kopcích.

konstantin helena 5653 mapa
Mapka Svatého Konstantina ve velkém rozlišení

Místní restaurace nejsou nic moc, ale jsou drahé (menu přes 10 Lv). Podobně jako ve Zlatých píscích nebo třeba v Sozopoli.

Hlavní atrakcí letoviska Sveti Konstantin je stejnojmenný klášter. V porovnání s ostatními bulharskými kláštery je tohle spíše parodie na klášter, i když věřím tomu, že zde kostelíček a pár baráčků kolem něj stály už v době, kdy hotely nestály a turisté sem ještě nejezdili. Celý klášter je velmi mrňavý, nesmí se tu moc fotit a je využíván spíš jako prodejna ikon než jako cokoli jiného. Klášter určitě dal tomuto místu jméno.

Místní zvláštností má být sirný pramen horký 45 °, který vytéká do bazénu. V něm se koupou lidé, kteří se tím buďto léčí, nebo si myslí, že jim to nějak prospívá. Pramen jsem hledal a nenašel, z čehož jsem usoudil, že bude v jednom z centrálních oplocených areálů. Letoviskem v betonovém korytě protéká mělký potůček.

konstantin helena 2795
Fotka letoviska schovaného mezi stromy z kláštera Aladža.

 Za komunistů se to tu jmenovalo lázně Družba. Část letoviska Svatý Konstantin se snaží profilovat pod názvem Sluneční den, pravděpodobně z marketingových důvodů. Cyrilicí se Svatý Konstantin zapisuje jako Свети Константин. Někdy se též uvádí název Svatý Konstantin a Helena (Elena). Pokud jde o toho svatého, pravděpodobně nejde o našeho Konstantina známého jako Cyril (bratr Metodějův), nýbrž o římského císaře, který udělal z křesťanství státní náboženství.

konstantin helena 5645 hotel ritzakonstantin helena 5647konstantin helena 5655
Zdejší hotely

konstantin helena 5642konstantin helena 5659 kurzykonstantin helena 5710 jidelak
Odbočka z hlavní silnice, cedule směnárníků (středně blbý kurz 1,92) a drahé jídlo.

konstantin helena 5665 klasterkonstantin helena 5667 klasterkonstantin helena 5668 ikonakonstantin helena 5669 klaster
Klášter Svatého Konstantina a Heleny

konstantin helena 5685 plazkonstantin helena 5690konstantin helena 5694 morekonstantin helena 5695 more
Pláže a mola letoviska Svatý Konstantin a Helena

 

Svatý Konstantin - hotely a recenze

V Sv. Konstantinu jsou recenzované tyto hotely: Aurora, Dolphin Marina, Koral, Motivi, St. Elena, Sunny Day (hotel Pallace a hotel Marina). Zobrazit české recenze hotelů v Sv. Konstantinu.

Vyhledat zájezdy s pobytem v Sv. Konstantinu v nabídkách všech cestovek.

 

Komentáře k této stránce - Svatý Konstantin na diskusním webu najih.cz

Jdu na sever: Zlaté Písky, Kranevo, Albena, Balčik
A už jdu na jih: Varna, Obzor

 

 

 

Bulharsko > Severní pobřeží Bulharska > Svatý Konstantin

konstantin helena 5672 klasterkonstantin helena 5676 potokkonstantin helena 5679 plaz

 

 

 

 
..\fotky\nesebar restaurace bulharska vlajka 3028.jpg

Stránky Bulharsko.net píše Yuhů, Dušan Janovský. +420 732 746 901, Kontakt.