Kazanlăk

Středně velké město v Thrácké nížině, na nedaleko jižního úpatí Staré Planiny. Kazanlăk je známý hlavně jako centrum oblasti zvané Údolí růží a kvůli thráckým hrobkám. Thrákové byl národ, který obýval jižní polovinu Bulharska ve starověku. O Thrácích je hodně údajů díky řeckým cestovatelům a historikům.

Já jsem Kazanlăk dvakrát využil jako dopravní uzel. Jižně od městského centra je na jednom místě autobusové nádraží, železniční nádraží a Billa. Od nádraží se do centra dá dojít asi za deset minut. Vlakové nádraží je na trati Sofie - Burgas. Denně tu staví 3 rychlíky každým směrem (i v noci) a přibližně pět couráků odněkud od Slivenu do Karlova. Autobusy jezdí do všech směrů, zajímavý je hlavně severojižní směr: na jih do Staré Zagory a na sever přes průsmyk Šipka do Gabrova (7 Lv). Obzvláště hezká je cesta autobusem do Gabrova nebo levný výlet vlakem přes Kalofer do Karlova (1 hodinu, 3 Lv) přes Údolí růží. Do Kazanlaku se dá nejrychleji přicestovat ze Staré Zagory, v níž staví dálkové spoje z Burgasu do Plovdivu a Sofie.

Centrum Kazanlăku je takové normální hezké centrum, jaké je obvyklé ve středním Bulharsku. Fontána, parčík, jako-thrácká socha, pár restaurací a barů. Ubytování se tu shání blbě, protože sem nejezdí moc turistů s úmyslem přespat. U náměstí je jenom jeden takový dražší konvenční hotel. My jsme jenom v Kazanlăku doplnili zásoby (v Bille u nádraží) a pokračovali dál na Starou planinu.

Kazanlak údajně vzniknul kolem měděného kotle, ve kterém se destiloval růžový olej. Napovídá tomu i název, neboť kazan je turecky kotel a lăk je přepis turecké koncovky lık pro místní substantivum. Takže turecky kazanlık je něco jako "místo s kotlem".

Thrácká hrobka

Hlavní atrakcí Kazanlăku je zpřístupněná thrácká hrobka. Asi 600 metrů od centra severovýchodním směrem je na okraji parku velký kopec, na jehož vrcholu stojí budova chránící pozůstatek thrácké hrobky objevené v roce 1944. Hrobka měla fantastickou malířskou výzdobu a obsahovala hodně darů. Od roku 1979 patří do dědictvo Unesco. Aby byli návštěvníci spokojeni, vybudovali Bulhaři kopii hrobky na východním kraji kopce. Za vstupné 3 nebo 5 Lv se dá do kopie hrobky jít. Vevnitř jsou informační panely, pár vystavených předmětů a další pohřební komora s krásně vymalovaným stropem. Nedokážu posoudit věrnost kopie, ale musím říct, že se jim to povedlo, protože mě se prohlídka moc líbila. V okolním parkovém areálu se dají koupit knížky, růžové voňavky, růžová mýdla a cetky. Pod kopcem s hrobkou se rozkládá čtvrť starých domků, která mi přišla architektonicky zajímavá.


Interiér kopie thrácké hrobky


Zastřešená originální thrácká hrobka je nepřístupná. Vstupné se vybírá za vstup do kopie hrobky.

Přímo ve městě je muzeum thráckých civilizací obsahující zejména nálezy z thráckých hrobek. Většina hrobek je soustředěna kolem malé obce Šipka. Některé hrobky jsou i zpřístupněné. Okolí Šipky se dokonce jmenuje Údolí thráckých králů. Do Šipky se dá dostat například autubusy a minibusy jezdícími směrem do Gabrova. Když jedete autobusem, můžete kolem silnice prostě na poli vidět desítky různě mohutných mohyl. Ve starověku tu bylo město Seuthopolis. Pěšky úplně nevím, jak se tam dostat, asi je potřeba nechat si autobus zastavit mezi vesnicemi Krn a Šipka.

Jihozápadně od Kazanlăku se rozkládá relativně velká přehrada Koprinka. Měl by u ní být i kemp s koupáním, neověřeno.

Souřadnice

Thrácká hrobka 42.625809, 25.399215

Centrum Kazanlaku 42.618720, 25.393038

Autobusové a vlakové nádraží 42.614464, 25.395505

Muzeum thráckých civilizací 42.618709, 25.394443

kazanlak 4080 thracka hrobkakazanlak 4081kazanlak 4082 billakazanlak 4085 trolejkazanlak 4087kazanlak 4088 thracka sochakazanlak 4089 cedrkazanlak 4093 kostelkazanlak 4097 kostelkazanlak 4099 mapa

 

 

 

 

Stránky Bulharsko.net píše Yuhů, Dušan Janovský. +420 732 746 901, Kontakt.