Letiště Sofie

Sofijské letiště je dost malé. Jak počtem přistávacích drah, tak množstvím budov. Když jsem při klesání a kroužení letadla viděl sofijské letiště z výšky, myslel jsem si, že to je nějaké regionální letiště a že budeme přistávat určitě jinde. No a ne, přistáli jsme na něm.

Příletová a odletová hala taková normálka. V příletové hale je za pasovou kontrolou paní na informacích, která nic moc neví, bankomat (ten je důležitý) a taxíkáři nabízející předraženou dopravu do centra. Předražená kavárna, sedačky. Na východním okraji terminálu je malá prodejna potravin s celkem normálními cenami.

Odletová hala je vybavena trošku lépe. Je tu dost sedaček a nějaké obchody, trafiky a tak.

Další informace o Sofii.

Doprava do centra Sofie

Metrem

Od roku 2014 jezdí na sofijské letiště metro. Stanice je vedle terminálu 2. Lístek do metra stojí 1 levo a pokud jsem to pochopil dobře, lze na něj přestoupit na druhou trasu metra. Není přestupný na jiné formy veřejné dopravy. Lístek se dá koupit v automatu u vchodu do metra. Nevíte-li, kam metrem jet, jeďte na hlavní přestupní stanici Serdika, ta je přímo v nejcentrovatějším centru.

Metro funguje od 5.30 ráno do půlnoci. V noci jezdí autobusy.

V noci busem

Do centra jezdí autobus číslo 84. Jezdí přibližně každých třicet minut, v noci řidčeji. Staví na obou terminálech. Lístky na autobus lze koupit buďto u řidiče autobusu č. 84, nebo raději předem v trafice v odletové hale. Lístek na autobus stojí 1 leva (tedy asi 13 korun) a je nepřestupní. Po nástupu do autobusu se lístek cvakne v malých nenápadných cvakačkách.

Vystoupit je potřeba podle toho, kam jedete. Nic nezkazíte, pokud pojedete až na konečnou, což je stanice Generála Gurka přibližně na okraji centra a poblíž centrálnímu autobusovému nádraží.

Další autobus jezdící na letiště má číslo 384. Končí na stanici Družba 2.

Taxikáři nabízejí svezení do centra přibližně za 20 leva, tedy desetkrát dráž. Smlouvat se s nimi dá jenom málo. Když jedete čtyři, může to být výhodnější než autobus, obzvlášť pokud jedete na nějaké místo mimo centrum. Kvůli častým zácpám taxík o mnoho rychleji než autobus nejede. Opačným směrem, tedy směrem na letiště, jsou taxíky levnější. Když jsme vezli kola, tak jsme z Art hostelu (tedy z centra) zaplatili podle taxametru 11 Lv (2015).

Dopravci

Z Čech létají do Sofie České aerolinie a Bulharské aerolinie na pravidelné lince. Ceny se pohybují kolem devíti tisíc za zpáteční letenku.

Z Vídně létá klasický dopravce Austrian Airlines.

Občas něco zavedou nízkonákladové linky, ale nemá cenu to sledovat, neb se to často mění.

letiste sofie 6390letiste sofie 6391

 

 

 

 

..\fotky\letiste sofie 6391.jpg

Stránky Bulharsko.net píše Yuhů, Dušan Janovský. +420 732 746 901, Kontakt.