Proč se vydat do Bulharska

V Bulharsku je levně

V Bulharsku najdete skoro nejlevnější opravdu teplou dovolenou. Lácí může Bulharsku konkurovat jenom Chorvatsko, Turecko a Tunisko. Před několika lety bylo Bulharsko turisticky téměř neobjevené, a tak se ceny za ubytování i za jídlo pohybovaly velmi nízko. Nyní se sice neustále zdražuje -- se vstupem do Evropské unie ceny stouply, inflace činí asi 6 % ročně -- ale pořád je zde dost lacino i na české poměry. Bulharské ceny.

Ubytování v Bulharsku je také laciné. Existují některá letoviska, kterým je lepší se kvůli vysokým cenám vyhnout, hlavně Albena nebo Rusalka. Jinak je to ale u moře dost v pohodě a ve vnitrozemí můžete vyžít ještě výrazně laciněji.

primorsko severni plaz 3296
Jdete-li kousek dál, budete mít dlouhé kusy pláže jenom pro sebe.

V Bulharsku je teplo

V Bulharsku je v podstatě kontinetální podnebí. To znamená teplá léta a studené zimy. Většinu českých cestovatelů zajímá oboje. Do Banska se v zimě jezdí lyžovat, ale v létě si můžete u Černého moře užít velmi teplou koupačku. Mně bylo v létě v Bulharsku tak moc teplo, že jsem si poslal polovinu svého oblečení balíkem domů, abych se s ním nemusel tahat. Počasí v Bulharsku.

doprava letecky cekani letiste 3642
Čekání na odlet do Prahy
achtopol autobus grup plus 3444
Autobus do Achtopole jezdí přímo z Prahy

Bulharsko není daleko

Dá se za jeden den dojet autem nebo autobusem. Cesta autobusem není moc příjemná, ale je to rychlé. Ještě mnohem rychlejší je letadlo. Než letušky pořádně rozdají svačinu a čaj, jde se na přistání. Tím pádem nejsou moc drahé palivové poplatky. Jak do Bulharska.

Bulharsko je v Evropské unii

Z členství Bulharska v Evropské unii plyne pro české cestovatele řada velkých výhod. V podstatě máme nyní všichni v Bulharsku stejná práva, takže se různá právní nebo zdravotní nebezpečí snižují na minimum. Česko má v Bulharsku ambasádu a dva další konzuláty. Kontrola na hranicích už je velmi formální, ačkoli Bulharsko nepatří do Shengenu. Můžete cestovat na občanku. Jaké je Bulharsko.

jazyk kiten cesky psane menu 3390
Na jižní části pobřeží je komolená čeština běžná

Dá se dobře domluvit

Dva dny jim nerozumíte, ale třetí den se chytnete. Bulharština je slovanský jazyk, takže není riziko, že byste se nedomluvili. Kdo měl ve škole ruštinu, ten má radost, že rozumí nápisům azbukou, pro ty ostatní tvoří bulharské písmo příjemné protažení mozkových závitů. Na spoustě míst se běžně potkáte s češtinou. Jediné, co působí trochu nepříjemnosti, jsou bulharská gesta hlavou. Pokud budete nadšeně kývat, že rozumíte, budou Bulhaři zmatení. Jazyky a písma v Bulharsku.

tarnovo domy na svahu 2732tarnovo reka 2675achtopol ovce 3519

Hezká krajina a příroda

Nemusíte být milovníky botaniky, abyste si všimli, že Bulharsko je prostě sladké. Francie je jako země hezčí, ale v kráse krajiny Bulharsko hraje první ligu. Centrální hory jsou staré a uhlazené, pohoří kolem Sofie, třeba Pirin, naopak udivují svými tvary a výškou. Sice je problém najít v krajině pitnou vodu, ale hory jsou porostlé hustými, zejména borovými a dubovými lesy. U moře je vegetace bujná, takže žádné vyschlé kopečky jako v Řecku, o Africe nemluvě. Více o turistice v Bulharsku.

jidlo tarnovo zeleninovy trh 2690jidlo primorsko tarator 3304jidlo sproty smazene 3347
Do Bulharska se jezdí dobře a lacino papat.

Dobré jídlo

V Bulharsku se potkáte s jídly, které jakoby vyplývají z kombinace středoevropské a orientální kuchyně. Ačkoli se jí hodně masa a zeleniny, považuju bulharskou stravu za skvělou. V Bulharsku platí přísné normy a příroda je čistá, takže žádné průjmy, žádná nečistota. A jídlo je laciné. Bulharské jídlo a pití.

Festivaly

Považoval jsem festivaly původně za kravinu (znám ty české), ale náhodou jsem se na jeden folklórní festival dostal. Jsou úžasně normální a spontánní, přičemž vstupné je všude nečekaně zcela zdarma. Tím se stávají opravdu lidovou slavností. Stojí to za to.

Kdy do Bulharska necestovat

Pokud máte vysoké nároky na pohodlí, Bulharsko možná není nejlepší místo. Bulharům ještě úplně nepřešlo do krve soukromé podnikání. Není to sice tak špatné, ale občas potkáte zvláštní jako-úřednické manýry a socialistickou pracovní morálku. Bulhaři jsou i sto padesát let po Marxovi v naprosté většině přesvědčeni o tom, že jediná hodnota pochází z práce, a tak se příliš nesnaží využívat tržní příležitosti, které jsou každému Čechovi na první pohled zřejmé. Inu Balkán. Jestliže při své dovolené preferujete perfektní služby a extrémní čistotu, vydejte se třeba do Španělska nebo na Madeiru. Ale to je tak to jediné, co se dá vytknout. Já musím říct, že mě Bulharsko nadchlo.

Komentáře k této stránce - proč do Bulharska na diskusním webu najih.cz

Další stránka:

 

Bulharsko > Proč navštívit Bulharsko

 

nesebar

Stránky Bulharsko.net píše Yuhů, Dušan Janovský. +420 732 746 901, Kontakt.