Bulharsko autobusem

Dopravci linek do Bulharska - Autobusem s cestovkou - Vlakem

S kupováním lístků na autobus do Bulharska je to mnohem jednodušší než s letenkami. Stojí něco kolem 15 až 18 stovek, jezdí to každý den a cesta do Sofie trvá 22 hodin. Právě délka a relativně malé pohodlí cesty ubírá autobusu na výhodnosti. Naopak nízká cena a bezpečí zavazadel přidává plusy.

Dopravci linek do Bulharska

Do Bulharska autobusem jezdí asi čtyři dopravci, jejichž lístky si můžete rezervovat přes společnost Eurotours.

  • Jednak je to význačný bulharský dopravce GROUP, jejich autobusy jezdí z Florence každý den v 9.00 ráno. http://group-ood.com/cz/index Staví v Brně a v Bratislavě, možná i v Budapešti.
  • Dopravce Arda Tur jezdí většinou dvakrát denně v 9.15 a 16.00 (někdy jen ráno), jede z Florence do Sofie a končí v Burgasu.
  • Dopravce Račič jezdí třikrát týdně a je zajímavý tím, že z Florence odjíždí večer v 18.30 (středa, pátek, neděle) v Brně je ve 21:00, jede až do Burgasu.
  • Sofiabus vyjíždí z Německa a v Praze na Florenci by měla být ve 21:30 (pondělí, čtvrtek, sobota).
  • Karat taky vyjíždí z Německa, v Praze má být ve 22:30 (pondělí, sobota) a jede přes Sofii a Burgas až do Varny.

 Konkrétnější údaje se dají najít na webu www.eurotours.cz nebo www.eurotours.bg. Pokladnu mají číslo 15 a na informacích na Florenci jsem na ně dostal telefon 224 210 221, nakonec mi to tam nikdo nezvednul (asi nešťastnou náhodou). 2. telefon je 221 895 600. Jak jsem pochopil, kancelář Eurotours zprostředkovává zastoupení všem dopravcům jezdícím do Bulharska.

Dopravce Touring jezdí do Sofie z Banské Bystrice. V minulosti do Sofie jezdil dopravce Katev Travel, se kterým jsem do Bulharska jel kdysi poprvé.

Cesta autobusem

doprava autobusem hranice 2586
Momentka z přejíždění srbsko-bulharských hranic autobusem Katev Travel.

Všechny zmíněné linky stavějí také v Brně. V Bratislavě staví spoje Group a některé mohou stavět v Budapešti. Kromě toho se zhruba po čtyřech hodinách zastavuje na benzínkách. Jezdí se přes Maďarsko a Srbsko. Mějte u sebe eura na nákupy jídla a pití během cesty, koruny ani leva se na benzínkách v Maďarsku ani v Srbsku nechytají. Vezměte si s sebou do autobusu také nějaký kus oděvu, který se dá položit na sklo jako polštář. Autobusy bulharských dopravců jsou zajímavé tím, že v nich večer americké filmy s bulharskými titulky (více na stránce o dopravě v Bulharsku), přes den hraje rádio.

Na hranicích budete potřebovat pas. Občanka nestačí. Bulharsko, Slovensko i Maďarsko jsou v Evropské unii, takže tam je kontrola jen formální a stačí občanka. Srbsko, přes které autobus projíždí po značný kus cesty, ale v EU není, takže se cestující a jejich pasy na hranicích se Srbskem kontrolují poctivě. Jeden spolujezdec v našem autobusu měl propadlý pas. Srbové ho do země vpustili až po zaplacení 50 € za jednodenní tranzitní vízum.

Autobusy mají na hranicích výhodu před osobními auty, protože mají kratší frontu (v Srbsku mnohem kratší).

doprava doprava semafor sklo 2591
Silnice v Srbsku a Bulharsku se přes léto často opravují. Je to dvouproudovka, a tak se čeká na semaforech.

Cestování autobusem 22 hodin není moc příjemné. V porovnání s dvouhodinovým letem je to peklo. Výhodou autobusu (kromě již zmíněné bezpečnosti zavazadel) je možnost rychlého rozhodnutí. Ještě dnes jsem doma, srkám si kakao, a když mi přes nos přelétne toulavá, pozítří už můžu být u Černého moře bez složitého zařizování. Jezdí se pravidelně i mimo sezónu. Autobus je také (s výjimkou cestování stopem) lacinější, i když v porovnání s dobře nakoupenými letenkami ne o moc. Chcete-li do Bulharska na hory (Pirin, Rodopy apod. nebo tranzit do Makedonie), není autobus špatná varianta, protože do Sofie toho moc nelétá.

Autobusem s cestovkou

Každej pes jiná ves. Co jsem tak slyšel nebo četl, tak některé cestovky vezou lidi k moři drkotavými karosami non stop, jiné používají klimatizované pohodlné koráby silnic a na noc se zastavuje v motelu. Viděl jsem takové "hotely na kolečkách" stát v Srbsku u benzínek, patřily nějakým rakouským cestovkám. Nejčastěji zřejmě chytnete nějaký průměr -- mírně pohodlné a mírně klimatizované autobusy. Dost cestovek dělá cestou zastávky třeba na spaní v kempu (mají-li lidé stany) nebo se odbočuje na památky a zajímavosti kolem cesty. Informujte se předem u cestovky a zkuste si na webu najít nějaké recenze nebo povídání.

Vlakem

Cesta do Bulharska vlakem je nejpomalejší způsob cesty a může se docela prodražit. Někteří lidé si vlak na cestu do Bulharska hodně pochvalují kvůli pohodlí, které v něm mají. Cesta trvá den a půl (přinejlepším 32 hodin), jede se buďto přes Srbsko (míříte-li na Sofii), nebo přes Rumunsko (jedete-li do Varny k moři). Po svých zkušenostech s cestováním vlakem přes více dnů vřele doporučuji lehátkové nebo rovnou lůžkové vozy, i když to stojí X stovek navíc.

Základní představu o spojích si můžete udělat normálně na Idosu a ceny zjistíte na nějakém českém nádraží, kde mají mezinárodní pokladnu. Nesmíte se ale nechat odbýt.

Magie spočívá v tom, že:

  1. napřed si musíte zjistit spoj,
  2. potom si na něj koupit lůžka nebo lehátka (pokud ještě budou)
  3. a teprve když máte lůžka, tak si kupte jízdenku. Pokud si napřed koupíte jízdenku, tak nemusejí být k mání lůžka.

Lůžka je dobré rezervovat dlouho dopředu (asi od listopadu). Problém je v tom, že rezervace lůžek nebo lehátek se dá dělat pouze při skupinové rezervaci (6 osob a více) a přitom mají přednost cestovní kanceláře. Lůžek a lehátek je omezený počet, do Varny jezdí 4x týdně 2 lehátkové a jeden lůžkový vagón, do Burgasu jezdí 3x týdně taky 2+1 vagón.

Tyhle informace mám od paní Ludmily Graběcové, na kterou se můžete obrátit o radu na email grabecova.ludmila@homecity.cz . Poradila také, že přímo se do Bulharska dá cestovat pouze vlakem Panonia a na zlevněné skupinové jízdné CITYSTAR.

Co jsem tak sondoval, tak se nejvíce vyplácejí zpáteční jízdenky pro 2 a více osob -- v takovém případě se i lze docela přiblížit cenám autobusů Nejlevnější varianta vlakem mi vycházela pro dva lidi tam i zpátky za necelých 7 tisíc, což na jednu cestu jednoho člověka vychází asi 17 stovek, není v tom ale cena za lůžka nebo lehátka, která činí 300 za noc (a dvě noci krát dvě krát dvě je dalších 2400 Kč). Takže já rozhodně zůstanu u letadla, už kvůli ceně.

Ještě tady mám doplnění od Martina: Od 12.6 do 6.9 v úterý, čtvrtek a sobotu jezdí přímý lehátkový vůz Praha - Burgas. Od 13.6. do 5.9. v pátek jezdí přímý lehátkový vůz Praha - Varna. Mimo léto s přestupem v Budapesti a Bucuresti ( nebo v Budapesti , Beogradě a Sofii). Cena zpáteční jízdenky  při využití slevy Citystar zhruba 4 500 Kč (záleží na kurzu Eura) + lehátkový lístek (540,-), nebo lůžkový lístek (720,-) pro jednu cestu. Vlak odjíždí z Prahy ve 21:47 hod a přijíždí do Burgasu po 36 hodinách v 8:45 hod ( do Varny 6:15 hod). Zpátky vlak odjíždí z Burgasu od 14.6. do 8.9. v pondělí, čtvrtek, sobota v 19:30 hod a do Prahy přijede opět po 36 hodinách v 6:24 hod ( z Varny jezdí od 15.6. do 7.9. v neděli odjezd ve 22:00 hod).

Komentáře k této stránce - Autobusem do Bulharska na diskusním webu najih.cz

Předchozí stránka: Bulharsko letecky Další stránka: Bulharsko autem

 

 

 

Bulharsko > Jak do Bulharska > Autobusem nebo vlakem

 

doprava

Stránky Bulharsko.net píše Yuhů, Dušan Janovský. +420 732 746 901, Kontakt.