Internet, telefonování a data v Bulharsku

Mobilní internet

Datový roaming funguje v Bulharsku od června 2017 za stejné ceny jako u nás. Máte-li české číslo, můžete v Bulharsku běžně používat data přes roaming a nebudete platit nic navíc. Bulharsko je v Evropské unii, takže tohle funguje.

Moje zkušenosti z roku 2017 byly velmi dobré. V horách sice občas byla místa bez signálu, ale na většině území Bulharska jsem jel v pohodě přes LTE. V roce 2023 už běžně 5G.

Bulharská SIMka

V Bulharsku jsou tři hlavní mobilní operátoři. Mtel, Telenor a Vivacom. Koupit si u nich SIMku nebylo nijak zvlášť výhodné ani před zrušením roamingu, ale ceny bývají přeci jen nižší než u nás.

Koupit datovou SIMku není zrovna snadné. Chce to trochu štěstí, ale na letišti a v některých trafikách ji mají.

Turistická SIM od Mtelu stojí 10 Leva, má 2 GB dat a funguje 10 dnů. Zajímavější je Data Prima za stejnou cenu, platí taky 10 dnů a má 2,5 GB dat, ale neumí telefonovat. Data a dny se dají dokupovat za podobné ceny.

Telenor umí datovou simku platnou 7 dnů se 3 GB dat.

Vivacom má simku zvanou Easy Traffic platnou 20 dnů s 2,5 GB, stojí 10 Leva.

Virtuální bulharská eSim

Kdo si chce zařídit bulharskou simku už před odletem, může. Je na to potřeba novější telefon, který umí technologii ESIM (zhruba rok výroby 2017 a modernější). Nejvýhodnější je na to pravděpodobně simka od Airalo. V červenci 2023 mělo Airalo v Bulharsku tuhle nabídku:

  • 2,5 GB za 141 Kč, se slevovým kódem za 77 Kč
  • 5 GB za 163 Kč, s kódem za 98
  • 15 GB za 207 Kč, s kódem za 141 Kč
  • 30 GB za 350 Kč, s kódem za 285 Kč
  • 50 GB za $30, s kódem za $27

Je potřeba použít odkaz https://airalo.pxf.io/bulharsko a můj slevový kód DUSAN1978, použitelný ale jen na první objednávku. Kód se vkládá v posledním kroku před placením pod tlačítkem Apply Code.

Datový balíček platí vždycky měsíc. Vtipné je, že díky celoevropskému roamingu jsou tyhle levné datové balíčky přes eSIM Airalo použitelné i v ČR, pravděpodobně bez omezení. V Bulharsku jsou tyhle eSIM z EU nejlevnější.

Technologie eSIM je vtipná v tom, že můžete mít takových SIM karet v telefonu víc. Typicky na jednu telefonujete (na českou) a z druhé berete data. Dá se to nastavit v nastavení telefonu.

ESIM od Airalo můžete po zakoupení vložit do telefonu asi čtyřmi různými způsoby. Nejjednodušší mi přijde vyfotit si QR kód, který v sobě obsahuje nastavení. Další možnosti jsou nechat si poslat eSIM mailem, stáhnout si na to appku, nebo do nastavení vyťukat identifikátor ICCID eSIM ručně.

Wifi

Wifi se dá najít v hospodách, ale kvalita připojení může být různá. Obzvlášť hospody v turistických oblastech mívají wifi přetíženou, protože se na ni lepí hodně turistů.

Všechny hotely mají wifi (s výjimkou horských chat, ty jsou rády za elektriku). Hotely u moře, kam jezdí organizované zájezdy, mohou wifi zpoplatňovat. Zjistěte si to u své cestovky nebo v recenzích hotelů.

Telefonování

Ačkoli Bulhaři používají telefony mnohem častěji než Češi, je docela zmatek vyznat se v jejich předvolbách a číslech. Mezinárodní předvolba na bulharskou telefonní síť je +359, případně 00359. Pokud vidíte čísla začínající jinými předvolbami, jedná se o předvolby jednotlivých měst. Chcete-li na takové číslo volat z Čech, vytočte +359 a z uvedeného čísla si odmyslete úvodní nulu.

Na místní hovory z Bulharska se mezinárodní předvolba nepoužívá a je potřeba někdy je vytáčet s nulou (tak, jak je většinou uvedeno), ale někdy také s 99 na začátku. Dost zmatek.

Mobilní operátoři používají mobilní předvolby 0035917 0035948 0035987 0035988 0035989 0035998 a 0035999.

Chcete-li volat z Bulharska do Čech, použijte klasickou volbu +420 a číslo.

Všichni čeští mobilní operátoři poskytují v Bulharsku roaming, který se většinou zapne automaticky. Ze svého mobilu můžete bez problému volat na bulharská telefonní čísla prostě tak, že vymačkáte číslo, které někde najdete. Samozřejmě musíte mít u svého operátora roaming povolený, což u českých operátorů není automatické. Před odjezdem do Bulharska si tedy u operátora zkontrolujte roaming (stačí jim zavolat na linku operátora).

Esemesky s roamingem fungují jak mezi kamarády, kteří jsou v Bulharsku s vámi, tak do Čech. Stojí stejně jako v Čechách. Z Čech do Bulharska stojí esemeska stejně jako do Čech. Vždycky je ale lepší mít čísla uložena v mezinárodním formátu +420 ...

 

 

Bulharsko > Telefonování a internet

 

 

Stránky Bulharsko.net píše Yuhů, Dušan Janovský. +420 732 746 901, Kontakt.