Podrobný informační web o dovolené v Bulharsku.

Dovolená Bulharsko

Vyhledávají se aktuálně nejvýhodnější termíny do Bulharska

Grand Plaza Family Hotel

Grand Plaza Family Hotel

Bulharsko > Nesebar > Nessebar Hotelové zařízení má 1 hvězdičku. * vzdálenost od moře 300 m Jídlo v rámci pobytu je: Bez stravy . Odlet: sobota 5.9. Návrat: sobota 12.9. Délka pobytu je 8 dnů, 7 nocí. Odlétá se z letiště: Praha . Konečná cena 8 050 Kč recenze pobytu další termíny
Festa Pomorie Resort

Festa Pomorie Resort

Bulharsko > Pomorie Hotelové zařízení má 4 hvězdičky. **** Návštěvníci dávají pobytu Festa Pomorie Resort hodnocení: 2 / 5. zařízení má svůj bazén, díky své poloze má klidné okolí, vzdálenost od moře 50 m Jídlo v rámci pobytu je: Bez stravy . Odlet: středa 12.8. Návrat: středa 19.8. Délka pobytu je 8 dnů, 7 nocí. Odlétá se z letiště: Praha . Konečná cena 8 100 Kč recenze pobytu další termíny
Katya Guest House

Katya Guest House

Bulharsko > Nesebar Hotelové zařízení má 2 hvězdičky. ** vzdálenost od moře 600 m Jídlo v rámci pobytu je: Bez stravy . Odlet: sobota 5.9. Návrat: sobota 12.9. Délka pobytu je 8 dnů, 7 nocí. Odlétá se z letiště: Praha . Konečná cena 8 350 Kč recenze pobytu další termíny
Penzion U Nadi

Penzion U Nadi

Bulharsko > Primorsko Hotelové zařízení nemá hodnocení hvězdičkami. Návštěvníci dávají pobytu Penzion U Nadi hodnocení: 4 / 5. díky své poloze má klidné okolí, vzdálenost od moře 600 m Jídlo v rámci pobytu je: Bez stravy . Odlet: neděle 6.9. Návrat: neděle 13.9. Délka pobytu je 8 dnů, 7 nocí. Odlétá se z letiště: Praha Pardubice . Konečná cena 8 490 Kč recenze pobytu další termíny
Penzion Preslav

Penzion Preslav

Bulharsko > Nesebar Hotelové zařízení má 2 hvězdičky. ** Návštěvníci dávají pobytu Penzion Preslav hodnocení: 2 / 5. díky své poloze má klidné okolí, Jídlo v rámci pobytu je: Bez stravy . Odlet: neděle 30.8. Návrat: neděle 6.9. Délka pobytu je 8 dnů, 7 nocí. Odlétá se z letiště: Pardubice . Konečná cena 8 490 Kč recenze pobytu další termíny
Hotel Cascadas Family Resort

Hotel Cascadas Family Resort

Bulharsko > Slunečné Pobřeží Hotelové zařízení má 4 hvězdičky. **** zařízení má svůj bazén, vzdálenost od moře 800 m Jídlo v rámci pobytu je: Bez stravy . Odlet: úterý 8.9. Návrat: úterý 15.9. Délka pobytu je 8 dnů, 7 nocí. Odlétá se z letiště: Praha Brno Ostrava . Konečná cena 8 490 Kč recenze pobytu další termíny
Zobrazilo se 6 termínů.

Dovolená v Bulharsku

V Bulharsku je od června do září příjemné počasí. Černé moře je docela teplé a vhodné ke koupání. Pláže v Bulharsku nepatří k jednotlivým hotelům, takže se většinou můžete koupat kdekoliv. Lehátka s slunečníky jsou všude za poplatek, většinou patří k plážovým barům, ale můžete si vzít deku a slunečník svůj a píchnout se někam opodál.

Bulharsko je na dovolenou nejlevnější země Evropy. Ceny potravin jsou oproti našim opravdu nízké. Ostatní ceny mohou být vyšší, hlavně v pobřežní oblasti, kde je hodně turistů. V Bulharsku mají měnu Levo, která je pevně vázaná na Euro. Peníze je normálně možné vybírat z bankomatů a v poslední době se už dá dobře platit i platebními kartami. Bulhaři u moře běžně přijímají i Eura (1 Euro je přibližně za 2 Leva).

 • Turistická sezóna v Bulharsku začíná koncem května a trvá do půlky září.
 • Největší zájem a nejvyšší ceny jsou od července do poloviny srpna.
 • Začátek května a konec září už bývá v Bulharsku větrný a deštivý, což cestovky nechtějí riskovat.

Bulharsko je součást Evropské Unie, takže je pro naše občany velmi bezpečná a nehrozí ani byrokratické problémy. Létá se na občanku, jsme tam rovnocenní občané. Roaming na telefonování je bezplatný a data máte přes roaming za stejné ceny jako u nás. Všechny hotely mají bezplatné wifi, ale ne vždy dosáhne wifi i na pokoje. V Bulharsku se mluví bulharsky a píše cyrilicí, což je stejné písmo jako ruská azbuka, takže kdo měl ve škole ruštinu, čte v pohodě. Bulharština je na první poslech srozumitelná špatně, ale základní věci se dají naučit relativně rychle.

Časový posun Bulharska oproti České republice je plus jedna hodina. Na dovolenou do Bulharska se obvykle létá do Burgasu. Let z Prahy trvá 2 a čtvrt hodiny.

Bulharské jídlo mi chutná. Je hodně založené na zelenině. Protože mají hodně sluníčka, papriky a rajčata jim tu můžou dozrát. Na cestách si nejraději dávám šopský salát a různé polévky. U moře se vaří pestřeji a složitěji, protože turisté mají rádi i pizzu a hranolky. Bulharské pivo je pitelné. Podívejte se na můj dlouhý článek o bulharském jídle.

Hotely v Bulharsku mají spíše jednoduché vybavení, obvykle jeden normální bazén a trávník. Nejsou tu skoro žádné velké zahradní nebo bazénové hotelové komplexy, které můžete znát z jiných zemí, protože zástavba kolem bulharského pobřeží je starší. Největší hotely a parky stávaly na Slunečním pobřeží, ale tam se v průběhu devadesátých let zástavba také zahustila. Málokdy najdete v Bulharsku hotel, u něhož vylezete z hotelového pokoje přímo na pláž. Na druhou stranu to vytváří velkou nabídku ubytování, což spolu s nízkými mzdami personálu vede k opravdu laciné dovolené.

Bulharsko je velmi zajímavá země na cestování a turistiku:

 •  U moře jsou turisty oblíbená stará pobřežní městečka Nesebar a Sozopol, ty určitě navštivte.
 • Na pobřeží se dají také navštívit města Burgas a Varna, přírodní rezervace u Zlatých písků a okolní malé kláštery.
 • Musím ale konstatovat, že ta nejzajímavější místa Bulharska jsou od moře příliš daleko na jednodenní výlety. Nejlepší mi přijdou bulharské hory (Rodopi, Pirin, Stará planina, Rila) a vnitrozemské kláštery (Rilský, Bačkovský, Sokolski). Nejkrásnější je pravděpodobně město Veliko Tarnovo.

Přečtěte si 9 důvodů, proč navštívit Bulharsko. O Bulharsku podrobně píšu na celém tomto webu bulharsko.net - často sem jezdím a sbírám turistické informace.

tarnovo udoli reky 2695
Veliko Tărnovo

rilsky monastir 6677
Rilský monastýr

Možnosti dovolené v Bulharsku

V Bulharsku se jezdí do tří hlavních oblastí

 • na sever od Varny
 • na pobřeží mezi Varnu a Burgas
 • jižně od Burgasu

Od Varny na Sever

Tato severní oblast je českými cestovkami využívaná méně než zbytek bulharského pobřeží. Je tu více Rusů a Němců a ubytování je o něco dražší. Příroda je zelenější. Dovolená v téhle oblasti má poněkud vyšší standard než na zbytku pobřeží, protože se tu hotely nestavěly natolik překotně jako jinde. Pláže jsou udržované a čisté.

Hlavní letovisko této severní oblasti jsou Zlaté Písky, velké letovisko postavené ve svahu mezi mořem a lesní přírodní rezervací. Hotely jsou větší, letovisko rušné. Nejhezčí bulharský turistický resort je pravděpodobně Albena. Pokud sem seženete rozumně drahý zájezd, rozhodně doporučuji. Další letoviska severní oblasti jsou Svatý Konstantin, Kranevo, Balčik a Kavarna.

Mezi Varnou a Burgasem

Největší a pravděpodobně i nejlevnější bulharské letovisko je Slunečné pobřeží. Leží u velké pláže. Těsně k němu přiléhá letovisko Nesebar. Další menší letoviska jsou od severu Bjala, Obzor, Elenite, Sveti vlas, Ravda a Pomorie. I v nich se ještě v posledních letech stavěly nové hotely. Jižně od Pomorie už je letiště Burgas a město Burgas.

Výhodou ubytování v této centrální oblasti je možnost výletů do Balkánského pohoří. Kolem Slunečného pobřeží je také hodně akvaparků -- mimochodem kvůli tomu se nelze spolehnout na to, když bulharské hotely tvrdí, že mají tobogán. Nemají tobogán v areálu hotelu (to asi žádný bulharský hotel), ale mají blízko do akvaparku.

Od Burgasu na jih

Oblíbená oblast českých turistů leží jižně od Burgasu. Městečka Sozopol, Primorsko a Kiten přes prázdniny ožívají češtinou a slovenštinou. Kouzlo zdejšího prostředí spočívá právě v tom, že většina ubytování není soustředěna v turistických enkávách, ale v normálních domech se zahradami nebo v hotelích umístěných mezi přírodu a okraje těchto městeček. Čím víc na jih, tím více je krajina kopcovitá a vhodná na procházky a turistiku.

Menší letoviska této jižní oblasti jsou Černomorec, Lozenec, Carevo, Varvara, Achtopol a Sinemorec.

Do Bulharska letecky

Většina turistických letů z ČR do Bulharska míří na letiště Burgas a Varna, kam létá zejména společnost SmartWings (totéž, co Travel Service). Charterové lety jsou obvykle vypravovány od začátku června do konce září, kdy je v Bulharsku sezóna. Do Burgasu se z Prahy létá každý den, do Varny asi čtyřikrát týdně. Z Brna Tuřan a z Ostravy Mošnova se také létá do Burgasu v sezóně každý den, do Varny jednou týdně. Lety z Pardubic jsou jen charterové a veřejně prodejné nejsou, ale létají také do Burgasu.

Nákup dovolené do Bulharska

Existují tři způsoby, jak a kdy koupit zájezd do Bulharska:

 1. normálně někdy od února do května až června
 2. jako last minutku pár týdnů nebo dnů před odjezdem.
 3. hodně brzo, na tak zvanou first minute nebo first moment

First minute

Cenově průměrně nejvýhodnější je kupovat zájezdy ještě v předchozím roce nebo z kraje roku. Můžete se dostat na slevu až 15 % oproti katalogové ceně. Je to opravdická sleva, protože cestovky si potřebují co nejrychleji udělat představu o tom, co se v Bulharsku bude skutečně objednávat, a za tuto informaci jsou ochotny "platit" slevou. Cestovky mají na podzim už většinou vytištěné katalogy pro Bulharsko následujícího roku a v katalogu si můžete ověřit, že tu slevu skutečně dostáváte. Výše slevy na first moment / first minute se postupem času velmi zmenšuje, končí někdy kolem března, kdy už je to jenom symbolických pár procent.

Ale nenaleťte na nějaké příliš vysoké slevy typu 50 % a jiné podobné fóry. Takové triky se počítají z nějakých sranda-pohádkových přemrštěných cen, které nejsou v žádném katalogu. Když prostě cestovka zájezd, který je za 15 tisíc, prohlásí za 30ti tisícový, načež na něj dá slevu 50 %, tak pojde nula od nuly.

Já jsem si pro vyhledávání dovolených naprogramoval vlastní srovnávač. Některá data z něj mám veřejně tady na stránce s hledáním dovolené. Většina zájezdů tam má katalogové ceny, ale zobrazuju ty nejzajímavější.

Normální zájezdy kupované na jaře

Stačí si proklikat webovou nabídku nebo prolistovat katalogy. Ceny jsou v tomto období nejdražší, protože je nejvíc lidi kupují. 

Last minute

S last minute zájezdy je to dobré psycho. Teoreticky by se cestovky měly snažit na poslední chvíli prodat všechny volné kapacity, které mají, i za cenu mírné ztráty, aby na tom netratily ještě víc na utopených nákladech. Výrazné zlevňování ale cestovky do poslední chvíle odkládají, na což zase čekají největší socky, takže se ty opravdu zlevněné last minutky se tak rychle prodají přes kamenné kanceláře, že se většinou ani nestačí dostat na web. Přesto je zřejmé, že když kupujete zájezd v létě 2012, který se odehrává za týden, tak většinou i na internetu dostanete o chlup lepší cenu, než kdybyste to kupovali na jaře.

Na druhou stranu ale může být úplně vyprodáno. Zrovna v létě 2019 Bulharsko očekávám úplně obsazené, protože se bezpečnostní situace v arabských zemích a v Turecku pravděpodobně moc nezlepší. Není tedy vyloučeno, že v roce 2019 žádné pořádné last minutky do Bulharska nebudou k mání.

Nejvýhodnější last minute zájezdy do

Hledání pobytu v dalších zemích: v Turecku, v Bulharsku, na Kanárských ostrovech, v Egyptě, v Portugalsku, na Madeiře, na Krétě, v Řecku, v Tunisku

Lokality v Bulharsku

Lokalita počet hodnocených hotelů
Slunečné Pobřeží 229
Primorsko 110
Zlaté Písky 84
Nesebar 67
Sozopol 40
Pomorie 37
Sveti Vlas 36
Obzor 28
Lozenec 26
Albena 25
Kiten 25
Sv. Konstantin 20
Varna 16
Balčik 12
Burgas 12
Elenite 10
Ravda 9
Kranevo 9
Carevo 8
Djuni 6
Sofia 6
Černomorec 5
- 2
Achtopol 2
Informační web bulharsko.net o dovolené v Bulharsku píše a programuje Dušan Janovský. tel. 732746901, email info@bulharsko.net . Facebook.