Podrobný informační web o dovolené v Bulharsku.

Dovolená Bulharsko

Vyhledávají se aktuálně nejvýhodnější termíny do Bulharska

Panorama

Panorama

Bulharsko > Primorsko Hotelové zařízení má2 hvězdičky hvězdičky. ** Návštěvníci dávají pobytu Panorama hodnocení: 3.5 / 5. je to přímo u moře Jídlo v rámci pobytu je: Bez stravy . Odlet: středa 4.9. Návrat: sobota 14.9. Délka pobytu je 11 dnů, 10 nocí. Odlétá se z letiště: Praha Brno Ostrava . Konečná cena 5 990 Kč recenze pobytu ověřit dostupnost
Rodinný Hotel Blíženci

Rodinný Hotel Blíženci

Bulharsko > Primorsko Hotelové zařízení má3 hvězdičky hvězdičky. *** Návštěvníci dávají pobytu Rodinný Hotel Blíženci hodnocení: 4.5 / 5. díky své poloze má klidné okolí, vzdálenost od moře 80 m Jídlo v rámci pobytu je: Bez stravy . Odlet: středa 4.9. Návrat: sobota 14.9. Délka pobytu je 11 dnů, 10 nocí. Odlétá se z letiště: Praha Brno Ostrava . Konečná cena 5 990 Kč recenze pobytu ověřit dostupnost
Penelope

Penelope

Bulharsko > Primorsko Hotelové zařízení má3 hvězdičky hvězdičky. *** Návštěvníci dávají pobytu Penelope hodnocení: 3.7 / 5. díky své poloze má klidné okolí, vzdálenost od moře 100 m Jídlo v rámci pobytu je: Snídaně . Odlet: sobota 7.9. Návrat: sobota 14.9. Délka pobytu je 8 dnů, 7 nocí. Odlétá se z letiště: Praha Brno Ostrava . Konečná cena 5 990 Kč recenze pobytu ověřit dostupnost
Sveti Vlas Hotel

Sveti Vlas Hotel

Bulharsko > Sveti Vlas Hotelové zařízení má2 hvězdičky hvězdičky. ** Návštěvníci dávají pobytu Sveti Vlas Hotel hodnocení: 4.2 / 5. díky své poloze má klidné okolí, vzdálenost od moře 850 m Jídlo v rámci pobytu je: Snídaně . Odlet: čtvrtek 12.9. Návrat: čtvrtek 19.9. Délka pobytu je 8 dnů, 7 nocí. Odlétá se z letiště: Praha . Konečná cena 6 517 Kč recenze pobytu ověřit dostupnost
Sofia Nessebar

Sofia Nessebar

Bulharsko > Nesebar Hotelové zařízení má3 hvězdičky hvězdičky. *** Návštěvníci dávají pobytu Sofia Nessebar hodnocení: 4.5 / 5. zařízení má svůj bazén, je to přímo u moře Jídlo v rámci pobytu je: Bez stravy . Odlet: čtvrtek 12.9. Návrat: čtvrtek 19.9. Délka pobytu je 8 dnů, 7 nocí. Odlétá se z letiště: Praha . Konečná cena 6 832 Kč recenze pobytu ověřit dostupnost
Julia

Julia

Bulharsko > Sveti Vlas Hotelové zařízení má3 hvězdičky hvězdičky. *** Návštěvníci dávají pobytu Julia hodnocení: 2.1 / 5. zařízení má svůj bazén, vzdálenost od moře 500 m Jídlo v rámci pobytu je: Snídaně . Odlet: čtvrtek 12.9. Návrat: čtvrtek 19.9. Délka pobytu je 8 dnů, 7 nocí. Odlétá se z letiště: Praha . Konečná cena 6 832 Kč recenze pobytu ověřit dostupnost
Zobrazilo se 6 termínů.

Možnosti dovolené v Bulharsku

V Bulharsku se jezdí do tří hlavních oblastí

  • na sever od Varny
  • na pobřeží mezi Varnu a Burgas
  • jižně od Burgasu

Od Varny na Sever

Tato severní oblast je českými cestovkami využívaná méně než zbytek bulharského pobřeží. Je tu více Rusů a Němců a ubytování je o něco dražší. Příroda je zelenější. Dovolená v téhle oblasti má poněkud vyšší standard než na zbytku pobřeží, protože se tu hotely nestavěly natolik překotně jako jinde. Pláže jsou udržované a čisté.

Hlavní letovisko této severní oblasti jsou Zlaté Písky, velké letovisko postavené ve svahu mezi mořem a lesní přírodní rezervací. Hotely jsou větší, letovisko rušné. Nejhezčí bulharský turistický resort je pravděpodobně Albena. Pokud sem seženete rozumně drahý zájezd, rozhodně doporučuji. Další letoviska severní oblasti jsou Svatý Konstantin, Kranevo, Balčik a Kavarna.

Mezi Varnou a Burgasem

Největší a pravděpodobně i nejlevnější bulharské letovisko je Slunečné pobřeží. Leží u velké pláže. Těsně k němu přiléhá letovisko Nesebar. Další menší letoviska jsou od severu Bjala, Obzor, Elenite, Sveti vlas, Ravda a Pomorie. I v nich se ještě v posledních letech stavěly nové hotely. Jižně od Pomorie už je letiště Burgas a město Burgas.

Výhodou ubytování v této centrální oblasti je možnost výletů do Balkánského pohoří. Kolem Slunečného pobřeží je také hodně akvaparků -- mimochodem kvůli tomu se nelze spolehnout na to, když bulharské hotely tvrdí, že mají tobogán. Nemají tobogán v areálu hotelu (to asi žádný bulharský hotel), ale mají blízko do akvaparku.

Od Burgasu na jih

Oblíbená oblast českých turistů leží jižně od Burgasu. Městečka Sozopol, Primorsko a Kiten přes prázdniny ožívají češtinou a slovenštinou. Kouzlo zdejšího prostředí spočívá právě v tom, že většina ubytování není soustředěna v turistických enkávách, ale v normálních domech se zahradami nebo v hotelích umístěných mezi přírodu a okraje těchto městeček. Čím víc na jih, tím více je krajina kopcovitá a vhodná na procházky a turistiku.

Menší letoviska této jižní oblasti jsou Černomorec, Lozenec, Carevo, Varvara, Achtopol a Sinemorec.

Do Bulharska letecky

Většina turistických letů z ČR do Bulharska míří na letiště Burgas a Varna, kam létá zejména společnost SmartWings (totéž, co Travel Service). Charterové lety jsou obvykle vypravovány od začátku června do konce září, kdy je v Bulharsku sezóna. Do Burgasu se z Prahy létá každý den, do Varny asi čtyřikrát týdně. Z Brna Tuřan a z Ostravy Mošnova se také létá do Burgasu v sezóně každý den, do Varny jednou týdně. Lety z Pardubic jsou jen charterové a veřejně prodejné nejsou, ale létají také do Burgasu.

Hledání pobytu v dalších zemích: v Turecku, v Bulharsku, na Kanárských ostrovech, v Egyptě, v Portugalsku, na Madeiře, na Krétě, v Řecku

Dovolená v Bulharsku

V Bulharsku je od června do září příjemné počasí. Černé moře je docela teplé a vhodné ke koupání. Pláže v Bulharsku nepatří k jednotlivým hotelům, takže se většinou můžete koupat kdekoliv. Lehátka s slunečníky jsou všude za poplatek, většinou patří k plážovým barům, ale můžete si vzít deku a slunečník svůj a píchnout se někam opodál.

Bulharsko je na dovolenou nejlevnější země Evropy. Ceny potravin jsou oproti našim opravdu nízké. Ostatní ceny mohou být vyšší, hlavně v pobřežní oblasti, kde je hodně turistů. V Bulharsku mají měnu Levo, která je pevně vázaná na Euro. Peníze je normálně možné vybírat z bankomatů a v poslední době se už dá dobře platit i platebními kartami. Bulhaři u moře běžně přijímají i Eura (1 Euro je přibližně za 2 Leva).

Turistická sezóna v Bulharsku začíná koncem května a trvá do půlky září. Začátek května a konec září už bývá v Bulharsku větrný a deštivý, což cestovky nechtějí riskovat.

Bulharsko je součást Evropské Unie, takže je pro naše občany velmi bezpečná a nehrozí ani byrokratické problémy. Létá se na občanku, jsme tam rovnocenní občané. Roaming na telefonování je bezplatný a data máte přes roaming za stejné ceny jako u nás. Všechny hotely mají bezplatné wifi, ale ne vždy dosáhne wifi i na pokoje. V Bulharsku se mluví bulharsky a píše cyrilicí, což je stejné písmo jako ruská azbuka, takže kdo měl ve škole ruštinu, čte v pohodě. Bulharština je na první poslech srozumitelná špatně, ale základní věci se dají naučit relativně rychle.

Časový posun Bulharska oproti České republice je plus jedna hodina. Na dovolenou do Bulharska se obvykle létá do Burgasu. Let z Prahy trvá 2 a čtvrt hodiny.

Bulharské jídlo mi chutná. Je hodně založené na zelenině. Protože mají hodně sluníčka, papriky a rajčata jim tu můžou dozrát. Na cestách si nejraději dávám šopský salát a různé polévky. U moře se vaří pestřeji a složitěji, protože turisté mají rádi i pizzu a hranolky. Bulharské pivo je pitelné. Podívejte se na můj dlouhý článek o bulharském jídle.

Hotely v Bulharsku mají spíše jednoduché vybavení, obvykle jeden normální bazén a trávník. Nejsou tu skoro žádné velké zahradní nebo bazénové hotelové komplexy, které můžete znát z jiných zemí, protože zástavba kolem bulharského pobřeží je starší. Největší hotely a parky stávaly na Slunečním pobřeží, ale tam se v průběhu devadesátých let zástavba také zahustila. Málokdy najdete v Bulharsku hotel, u něhož vylezete z hotelového pokoje přímo na pláž. Na druhou stranu to vytváří velkou nabídku ubytování, což spolu s nízkými mzdami personálu vede k opravdu laciné dovolené.

Bulharsko je velmi zajímavá země na cestování a turistiku. U moře jsou turisty oblíbená stará pobřežní městečka Nesebar a Sozopol, ty určitě navštivte. Na pobřeží se dají také navštívit města Burgas a Varna, přírodní rezervace u Zlatých písků a okolní malé kláštery. Musím ale konstatovat, že ta nejzajímavější místa Bulharska jsou od moře příliš daleko na jednodenní výlety. Nejlepší mi přijdou bulharské hory (Rodopi, Pirin, Stará planina, Rila) a vnitrozemské kláštery (Rilský, Bačkovský, Sokolski). Nejkrásnější je pravděpodobně město Veliko Tarnovo.

Přečtěte si 9 důvodů, proč navštívit Bulharsko. O Bulharsku podrobně píšu na celém tomto webu bulharsko.net - často sem jezdím a sbírám turistické informace.

tarnovo udoli reky 2695
Veliko Tărnovo

rilsky monastir 6677
Rilský monastýr

Lokality v Bulharsku

Lokalita počet hodnocených hotelů
Slunečné Pobřeží 213
Primorsko 106
Zlaté Písky 82
Nesebar 61
Sozopol 40
Pomorie 34
Sveti Vlas 34
Obzor 26
Kiten 25
Lozenec 24
Albena 23
Sv. Konstantin 19
Varna 18
Elenite 10
Balčik 10
Burgas 10
Carevo 8
Ravda 8
Kranevo 7
Djuni 6
Sofia 6
Černomorec 5
- 2
Achtopol 2
Informační web bulharsko.net o dovolené v Bulharsku píše a programuje Dušan Janovský. tel. 732746901, email janovsky@gmail.com .