Mălko Tărnovo

Mălko Tărnovo (bulharsky Мълко Търново) je městečko v jihovýchodním Bulharsku obklopené národním parkem Strandža. Celkem blízko od něj jsou na jih turecké hranice a hraniční přechod stejného jména (Mălko Tărnovo).

Vzhledem k tomu, že široko daleko není žádná pořádná civilizace, jsem čekal trochu více občanské vybavenosti. Nakonec jsem byl ale rád za dvě ubytování, kostel, sámošku a pár obchůdků. Nemohl jsem se ubránit pocitu, že Mălko Tărnovo má svou největší slávu už za sebou.

Mălko Tărnovo je pro mě jakési centrum pohoří Strandža, rozlehlé oblasti porostlé převážně duby. Směrem k pobřeží vede silnice na Carevo.

Silnice, která městečkem Mălko Tărnovo prochází, je nejfrekventovanější komunikací zdejšího kraje, ostatně zdejší hraniční přechod do Turecka je první od moře. Dříve to byl pravděpodobně významný hraniční přechod, což lze soudit z kapacity silnice na turecké straně (mnoho kilometrů pruhů pro kamióny, nyní prázdné). Vzhledem k tomu, že jde o hranici EU, je přechod přes hranici trochu přísnější než na jiných tureckých hranicích. Spousta papírků a okýnek. Po překonání přechodu jsme zamířili po mnohem kvalitnější silnici do Turecka, konkrétně přes Východní Thrákii do Edirne.

Mălko Tărnovo se jmenuje podobně jako Veliko Tărnovo, ale jinak spolu nemají nic společného.

Ubytování

malko-tarnovo-29-hotel-bildniks
Hotel Bildniks

Kromě jednoho ubytování v soukromí, které v době mé návštěvy Tărnova nefungovalo, je přímo v obci v provozu jen Hotel Bildniks. Hezké nádvoříčko s bazénem, restaurace, velmi omezená ubytovací kapacita. Na evropské poměry velmi levné ubytování, vzhledem ke slušným službám, které nabízejí (nocleh, restaurace, bazén asi 300 Kč na osobu a noc). Divná byla snídaně, kdy jsme dostali jenom dvě topinky s plátkem rajčete.

malko-tarnovo-47-motel-goat-horn
Goat Horn

Druhé možné ubytování je až nad městem v motelu Goat Horn (kozí roh), kde prý přespávají kamióňáci. Je to poslední možnost ubytování v Bulharsku před Tureckem (nebo první po Turecku).

malko-tarnovo-22-strandza
Krajina směrem na Strandžu

malko-tarnovo-39-ulice
Běžná ulice v Mălko Tărnovu

strandza-51strandza-52strandza-54-u-hranic
Kopce směrem k tureckým hranicím mají už trochu jinou druhovou strukturu (hlavně buky)

Jdu na sever: Achtopol, Carevo, Lozenec
A už jdu na jih: tak to leda do Turecka do Východní Thrákie nebo Kirlkareli
Na východ: pohoří Strandža

 

 

 

Bulharsko > Jižní pobřeží Bulharska > Národní park Strandža

malko-tarnovo-30-hotel-bildniks-snidane-toasty
snídaně v hotelu Bildniks

malko-tarnovo-42-kun
kůň

malko-tarnovo-38-obchod
Největší sámoška

 

..\fotky\kytky primorsko dub strandza 3335.jpg

Stránky Bulharsko.net píše Yuhů, Dušan Janovský. +420 732 746 901, Kontakt.