Kdržali

Též Kărdžali nebo Kardzhali. Největší město ve východních Rodopech.

V bulharském Krdžali se mi velmi líbilo, protože je tak blízko Turecka, že tu už žijí etničtí Turci. Je to největší turecké město v Bulharsku. Trochu turecky mluvím a místní mluví trochu rusky a anglicky (hlavně mladší), takže jsem měl hned tři komunikační jazyky (a nic z toho nebyla bulharština).

Krdžali je turisticky velmi málo navštěvované místo. Je relativně uklizené a moderní, starou část má velmi malou, tichou a hezkou. Je trochu moc roztažené, takže se velmi hodilo, že jsem tu byl na kole. Jinak bych asi přecházením mezi ubytováním (hotýlek Arda), centrálním parkem a autobusovým nádražím strávil zbytečně moc času. Objevili jsme tu i rozumně levné příjemné restaurace, takže za mě super.

Ubytko


Výhled z okna hotelu Arda na vzdálenou řeku Ardu. Splav v noci šuměl.

Moc toho není, ale vybrat se dá. Bydleli jsme v hotýlku Arda ve čtvrti Borovec, GPS 41.64580, 25.36118. Chtěli 60 Leva za dvoupokoják na noc, usmlouváno na 40 Leva na noc (2015), zůstali jsme 3 noci, protože nám zbyl rezervní den. Hotýlek je solidně zařízen, asi půl kiláku z centra. Maje kola nám to nevadilo, ale jinak bych se možná snažil ubytovat víc v centru. Centrum je klidné, tak by to asi neměl být problém.

Večer jsme chodili koukat na lidi do centrálního parku. Mají tam kavárničky, hezké stromy, lavičky a živo. Přibližné GPS 41.64191, 25.36829, je to velký park. Na jídlo jsme nejčastěji chodili na velkou zahrádku na Pizza Siem - Riley, kde měli turecká i bulharská jídla, GPS 41.64109, 25.37201.

Autobusy


Informační tabule se spoji na autobusáku v Krdžali

Krdžali má středně velké autobusové nádraží asi 1 km jihozápadně od centra, ale ještě ve městě u jednoho velkého kruháku. GPS 41.63375, 25.37759. Jezdí toho tu docela dost včetně dálkových spojů do Varny nebo Ruse.

Mně náhodou zajímaly hlavně spoje do Sofie, které jezdí různě velkými autobusy třináctkrát denně. Protože jsme převáželi kola, museli jsme volit velký autobus v 16.15 (nějaká karosa). Ačkoli byla v hale informační cedule s odjezdy, časy mírně neseděly. Nejhorší byla na autobusáku domluva o lístkách a nakládání kol do velkého autobusu, řešil jsem to den předem. Nakonec jsem to s paní fakt musel vyřídit turecky, protože to bylo nejjednodušší (bulharsky jsem to nezvládal a ona nechtěla, rusky neuměla a angličtinu ani neznala).

Co navštívit

Za návštěvu by možná stálo místní etnografické muzeum, ale nějak jsme se raději flákali v parku a udělali si výlet za město. Na kole jsme dojeli ke skalám, které se jmenují Kamenná svatba, viz níže.

Další vzdálenější bod v okolí, asi 25 km na severovýchod, je zvláštní archeologická lokalita Perperikon.

2 km na západ je hráz údolní přehradní nádrže Jezero Krdžali. Tam jsem nebyl, ale mohlo by to být zajímavé.

Krdžali - Kamenná svatba

Asi 3 km na severovýchod od Krdžali jsou skály ze sopečného tufu, které eroze vymlela do zvláštních tvarů. Říká se tomu kamenná svatba. Je to relativně malá lokalita s hezky erodovanými tufovými skalami. Místní to přirovnávají ke Kapadokii, což je hodně drzé srovnání. Podobných útvarů, jako je zdejší Kamenná svatba, mají v Kapadokii něco kolem padesáti tisíc na přibližně milionkrát větší ploše.

Okolní krajina je sopečným tufem pokrytá celá s občas se objeví zvláštní tvary, ale většina okolí je porostlá lesem a nijak zvlášť zajímavé to není.

 

 


Restaurace Pica Siem


central park


další central park


autobusy na autobusáku


rolníci si dělí maso z poraženého kusu


Čapí hnízda jsou v okolí Krdžali běžná. Čápi létají na pole a za stroji vybírají z porostu, co jim chutná.


husy


čapí hnízdo s minaretem jsou v každé vsi

 

Stránky Bulharsko.net píše Yuhů, Dušan Janovský. +420 732 746 901, Kontakt.