Agušev Konak

Někdejší panské sídlo zvané Agušev Konak je k vidění v obci Mogilica, poblíž Smoljanu. Je to takový dvorec. Patrová stavba je zajímavá architektonicky i jako ukázka životního stylu vyšších společenských vrstev v 2. polovině 19. století. Formálně je to architektonické a etnografické muzeum.

Dvorech se dá najít pod silnicí velmi blízko centra vesnice Mogilica (v mapách jako Mogilitsa). V obci má být jakési informační centrum, ale když jsme se bezradně nahlas zeptali "kde je tady informační centrum", ozvalo se "tuka". Tady, já jsem informační centrum, řekla paní schovaná ve stínu za autem. Tak nevím. Do informačního centra nás ani nepustila a hned nás posílala ke "konaku".

Vstup do objektu je bezplatný, ale budete požádáni o příspěvek (dali jsme 5 Lv) nebo o zakoupení lehce předražených rukodělných výrobků. Dostanete ale průvodkyni nebo průvodce, bez kterého se dvorec procházet nedá. Někteří průvodci mluví asi německy, ale na angličtinu tam zrovna v roce 2015 nebyl nikdo. Tak jsme výklad absolvovali v bulharštině a taky to šlo.

Výklad šel do podrobností o tom, kolik je v objektu komínů, dveří, střílen a místností. Hodně. Mnohem zajímavější mi přišla opatření zajišťující klimatizaci. Ve dvorci jsou různá křídla pro čeleď (ratajové) a jiné pro majitele a rodinu. Architekti byli z různých zemí, stavělo se to v letech 1820 až 1840. Rodina majitele -- toho Aguše -- obývala dvorec až do roku 1965. Bylo to znárodňováno postupně, v letech 1945, 1947 a 1965.

Nejzajímavější mi přišlo, z čeho se výstavba financovala. Z ovcí. Měli jich 12 tisíc. Každý rok je na zimu hnali do Řecka k moři, kde se stříhaly a odkud se také vyvážely ovčí produkty. To fungovalo do roku 1944, kdy se zavřely hranice. A nazdar, podnikání šlo do kopru. Koukal jsem se po údolí a myslím, že nejsem daleko od pravdy, když napíšu, že od té doby se zdejší okolí spontánně zalesňuje.

Prohlídka trvá asi 30 minut.

Název Agušev Konak se někdy píše jako Agoushev Konak, případně Agushevi Konatsi (tedy více konaků). Konak je název typu objektu, Agušev je vyjádření vlastnictví nějakého Aguše, česky tedy Aguševův.

Doprava

Do vsi Mogilica se dá dostat nejlépe mikrobusem ze Smoljanu. Odjíždí ze západního autobusového nádraží a musí přes kopec, tak to jede skoro hodinu. Pokračuje až do vesnice Arda. Údolím protéká řeka Arda. GPS souřadnice vchodu do dvorce: 41.495733, 24.635630

Jeskyně Uchlovica

2 kilometry po vodě dolů (tedy na severovýchod) od Mogilice je jeskyně Uchlovica (nebo Uhlovica, anglicky přepsáno jako Uhlovitsa). Od parkoviště (GPS 41.512172, 24.661631) se jde do kopce ke vchodu do jeskyně. Vstupné v roce 2015 stálo 6 Lv. Dovnitř jsme nešli, protože jsme byli už unavení.

 

 

 

 

Stránky Bulharsko.net píše Yuhů, Dušan Janovský. +420 732 746 901, Kontakt.