Řeka Arda

Největší řeka ve Východních Rodopech.

Ardu jsme projeli v podstatě od pramene až po velké město Krdžali. Jeli jsme podél ní na kole dolů na východ. Poblíž pramene jsme se i s koly nechali vyvézt mikrobusem ze Smoljanu do vesnice Arda. K večeru jsme popojeli do vesničky Gorna Arda, vykoupali se v potoce Arda ani ne kilometr od řeckých hranic a přespali ve stanu. Další dva dny jsme si pak podél řeky užívali dlouhou cestu s převažujícím klesáním. První zastávka byla v muzeu Agnušev Konak. Pak jsme minuli jeskyni Uchlovica, do které se nám nechtělo, ale možná to byla škoda. Vstupné 6 Leva.

Docela nás vypekl úsek mezi Smiljanem (nikoli Smoljan, tohle byla vesnice Smiljan) a Rudozemí. Cesta, ačkoli v mapě značená jako asfaltová, byla nedostavěná, kamenitá a na kole hůře průjezdná (stav 2015).

V Ardě jsme se koupali pod splavy. Níže pod Rudozemí už tekla pomalu a měla málo vody.

Protože jsme se po několika nocích pod stanem chtěli pořádně vyspat, zastavili jsme na noc v jakémsi rybářském kempu. Restaurace průměrná a dražší, ale sprchy a spaní v pohodě. GPS 41.54820, 24.97850.

Odpojili jsme se až u městečka Ardino, u kterého jsme si zajeli k Ďáblovu mostu, a do Krdžali jsme jeli oklikou přes Džebel.


Spodní tok řeky Ardy focený až v Řecku.

 

 

Bulharsko > Východní Rodopy > Řeka Arda

 

 

Stránky Bulharsko.net píše Yuhů, Dušan Janovský. +420 732 746 901, Kontakt.