Perperikon

Archeologická lokalita na vysokém kopci asi 25 km na severovýchod od Krdžali. Místní cestovky sem asi jezdí na zájezdy, protože dole v půlce kopce stojí na parkovišti vždycky pár autobusů.

Bulhaři mají Perperikon rádi, protože nějakým způsobem naplňuje jejich ambice mít neolitické památky. Z pohledu českého turisty nutno říct, že když to srovnám s tím výletem na Kokořín, tak tam byly aspoň ty párky. Navíc jsme byly natěšeni povídáním nějakých Bulharů, kteří říkali, že Perperikon je nejlepší místo na světě. Není. Trochu mi připomínalo tureckou Tróju, tam taky v podstatě nic není. V našem případě jsme se navíc horkým letním počasím trmáceli z Krdžali a zpátky na kole cetou necestou, takže podruhé už bych to absolvovat nechtěl.

Cesta do kopce dost náročná. Starší paní, které lezly s námi, to místy vzdávaly. Nahoře výhledy super.

Asi tam bylo nějaké vstupné, už nevím. Cestou nás potkal nějaký vlezlý prý archeolog, který se snažil něco říkat německy a prodávat nějaké falešné artefakty. V horní části je zajímavá jenom cisterna a trochu níž (dál od vchodu) jeden kámen, který prý býval obětiště. Není snadné ho najít a nejsem si ani jistý, jestli jsem ho našel, ale snad ano.

 

 

Bulharsko > Východní Rodopy > Perperikon

 

 

Stránky Bulharsko.net píše Yuhů, Dušan Janovský. +420 732 746 901, Kontakt.